Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jesteśmy dla młodych

Chcemy dawać młodym ludziom solidny fundament, by w dorosłym życiu wznosili na nim swój dom – powiedział ks. Krystian Bordzań, parafialny asystent KSM.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

KSM

Joanna Ferens

Służymy i wychowujemy

Służymy i wychowujemy

W parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Ksiądz Mateusz Furmaniak, diecezjalny asystent KSM tłumaczył, czemu służy tego typu spotkanie. – Zjazd diecezjalny to spotkanie delegacji i władz naszych oddziałów. Te osoby wraz z władzami diecezjalnymi i w porozumieniu z prezydium krajowym decydują o kształcie diecezjalnego KSM-u. Jest to, po biskupie, najwyższa władza stowarzyszenia w diecezji, która planuje kierunki formacji i działań KSM. Pod koniec roku pracy, spotykamy się, by wspólnie podsumować minione miesiące, zaplanować czas wakacji i początek nowego roku formacyjnego – zaznaczył.

Konkretne wartości

– KSM oferuje młodym ludziom inny i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu – tłumaczył ks. Krystian Bordzań, parafialny asystent KSM – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją kościelną, skupiającą młodych katolików, którzy chcą przeżyć swoją młodość. Jesteśmy miejscem, które obok domu rodzinnego, kościoła parafialnego i szkoły, służy wychowaniu młodych ludzi w konkretnych wartościach, które skupiają się w naszych haśle: „Służyć Bogu i Ojczyźnie gotów? Gotów!”. Chcemy dawać młodym ludziom solidny fundament, by w dorosłym życiu wznosili na nim swój dom, niezależnie od tego, gdzie pokierują swoje drogi. Stawiamy więc na spotkania formacyjne, modlitwę, spotkanie w grupach, budowanie wspólnoty, aktywność społeczną, rozwój pasji i talentów – tłumaczył.

Podsumowania i plany

O planach KSM na najbliższe miesiące mówiła Aleksandra Hereta, prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. – Na tym spotkaniu mamy możliwość poznać przede wszystkim to wszystko, co udało nam się zrobić od listopada minionego roku. Możemy się spotkać z delegatami. Jest to czas na ustalenie najważniejszych kwestii czy zaplanowania konkretnych działań. Rok naszej formacji rozpoczyna się we wrześniu, tak jak rozpoczyna się rok szkolny i kończy w czerwcu. To dzisiejsze spotkanie w Biłgoraju jest także pewną formą podsumowania minionego okresu. Przedstawiamy sprawozdania, konsultujemy pewne sprawy, by w nowym roku poprawić to, co ewentualnie nie domagało. To także czas planowania. Rozmawiamy o wakacyjnych działaniach, chcemy przedyskutować kwestie przypadającego na grudzień 30-lecia KSM. Ponadto słuchamy wskazówek i spostrzeżeń poszczególnych oddziałów, bierzemy pod uwagę propozycje każdego z nich. Chcemy również pojechać na pielgrzymkę do naszej patronki bł. Karoliny Kózkówny, do Zabawy – wyjaśniła.

Reklama

Formacja i akcja

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to także dwa tory działalności. Jednym z nich jest formacja młodych ludzi połączona z modlitwą i rozwojem życia duchowego w wierze katolickiej, drugim – akcyjność. – Przez cały rok podejmujemy konkretne działania na rzecz naszej wspólnoty czy społeczności lokalnych. Jesteśmy, by pomagać, inicjować, realizować wszystko to, co służy wspólnemu dobru. W ten sposób włączamy naszych członków w działanie pozwalające im mieć wpływ na otaczająca ich rzeczywistość – dodał ks. Furmaniak.

W programie spotkania znalazło się miejsce na wspólną modlitwę, przedstawienie protokołu i sprawozdań z działań, które miały miejsce od ostatniego zjazdu, a także omówienie planów na czas wakacji i obchodów jubileuszu 30-lecia KSM w diecezji. Ponadto, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewano uroczyście hymn KSM, omówiono akcję „Polak z sercem dla pokoju w diecezji zamojsko-lubaczowskiej”, poświecono również czas na omówienie kwestii „KSM dzieciom”. Nie zabrakło również czasu na modlitwę różańcową o pokój na świecie i za diecezjalny KSM, odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy KSM-owicza. Ustalono również cele i datę kolejnego zjazdu diecezjalnego, który odbędzie się we wrześniu.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Bal karnawałowy KSM

[ TEMATY ]

KSM

karnawał

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katarzyna Krawcewicz

12 lutego w sali Komendy OHP w Zielonej Górze odbył się bal karnawałowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

- Już wcześniej, kiedy pracowałem w innych parafiach, m.in. w Kargowej, zaczęliśmy organizować takie chrześcijańskie dyskoteki, spotkania tameczne, żeby młodzież mogła się w ich trakcie integrować. Zapraszaliśmy wtedy do wstąpienia do naszego stowarzyszenia – mówi ks. Marcin Bobowicz, asystent diecezjalny KSM (zobacz tutaj).

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję