Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak być fajnym ojcem

Czy ojcostwa można się nauczyć? Ludzie związani z Fundacją Cyryla i Metodego i powołaną przez nią inicjatywą Tato.Net nie mają wątpliwości: można i trzeba się go uczyć

Niedziela warszawska 38/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ojcostwo

Archiwum

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel Fundacją Cyryla i Metodego i pomysłodawca Tato.Net, ojciec trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel
Fundacją Cyryla i Metodego
i pomysłodawca Tato.Net, ojciec
trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Nie ma takich wątpliwości Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel fundacji i pomysłodawca Tato.Net. Jednak styka się z ludźmi, których konieczność tej nauki dziwi. Nigdy wcześniej tego nie było – twierdzą. A jednak… Trzeba się go uczyć, bo nasze dzieciństwo, problemy, stawiane pytania znacznie różniły się od dzieciństwa naszych dzieci – uważa. Relacje ojciec – dzieci osłabiają zmiany cywilizacyjne. Mężczyźni przeżywają kryzys tożsamości, stąd też często pojawiają się kryzysy ojcostwa.

– Dziś dzieci dorastają w innym świecie, a my powinniśmy poznać je, ich pytania i ich świat – zaznacza dr Dariusz Cupiał. – Świat stawia nowe wymagania, stawia wyżej poprzeczkę. W pokoleniu mojego ojca, dziadków nie oczekiwano, żeby ojcowie pojawiali się w szkołach rodzenia, na sali porodowej. Inaczej rozumiano rolę ojca. Dziś wiemy – a wynika to z badań, analiz itp., że ojciec, tak jak matka, potrzebny jest na każdym etapie życia dziecka. Potrzebuje ono mamy, ale i taty. Właśnie znaczenie ojca w życiu dziecka było u podstaw powstania inicjatywy Tato.Net, a także organizowania forów ojców.

Bezcenne doświadczenie

Reklama

Tato.Net na co dzień służy działalności edukacyjnej poprzez serwis internetowy. Ojcowie odwiedzając go, korzystają z zasobów strony. Organizuje też warsztaty dla ojców, kameralne spotkania, przygotowuje publikacje. Ale regularnie zwołuje też międzynarodowe fora. Ósme już Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się 1 października. Eksperci podzielą się swoją wiedzą, a uczestnicy – ojcowie – doświadczeniem.

Spotkania, wykłady i warsztaty dotyczyć będą sztuki kierowania się w życiu odwagą i rozwagą. Codziennie ojcowie stają w obliczu wyborów, które wymagają odwagi i rozwagi. Są potrzebne – tłumaczą organizatorzy – by założyć rodzinę. Bez nich nie da się jej utrzymać, wytrwać w miłości i wierności. Są nierozłączne i niezbędne do podejmowania dobrych decyzji.

Po raz pierwszy zostanie stworzona warsztatowa grupa dla dziadków. Wielu z nich chce wiedzieć, jak aktywnie, ale i rozważnie pełnić rolę ojca na tym etapie życia. Poza tym – tłumaczą organizatorzy – posiadają oni bezcenne doświadczenie, którym będą mogli podzielić się z młodszymi ojcami.

Pierwszy ojciec Rzeczypospolitej

Reklama

Fora zawsze mają myśl przewodnią. Poprzednio były to „słuchać i prowadzić”, „bezpieczeństwo i troska”, „miłość i odpowiedzialność”. – Próbowaliśmy zrozumieć, co się kryje w tych wartościach, które są posłannictwem życiowym mężczyzn – podkreśla dr Cupiał. – Tym razem chcemy zwrócić uwagę na odwagę i rozwagę, zmierzyć się z przeciwnikiem, jakim jest strach czy nawet tchórzostwo. Ale może być nim także brawura i kaskaderstwo. Niektórzy ojcowie zapominają, że dziecko to drugi człowiek, którego można bardzo łatwo skrzywdzić. Dobrze to ujmuje Przemysław Babiarz, gdy mówi, że odwaga bez rozwagi może być kaskaderstwem.

Jednym z prelegentów będzie prof. Jan Duda, ojciec głowy państwa. Cupiał nazywa go pierwszym ojcem Rzeczypospolitej. Bo skoro jest instytucja pierwszej damy, dlaczego nie ma być pierwszego ojca? To dla niego symbol, że w myśleniu publicznym ojcostwo wraca. Długo nie rozmawiano o ojcostwie publicznie. Jeżeli temat ojca pojawiał się, to w żartach czy w kabarecie. – Dziś powraca z całą powagą, co nie znaczy, że na forum będzie zbyt poważnie – mówi dr Cupiał. – Będzie czas na humor, bo będzie z nimi bardzo fajny tata, który potrafi rozśmieszać ludzi – Ireneusz Krosny. Ale nie będzie tylko rozśmieszać; przekaże, co jest tajemnicą jego ojcostwa.

* * *

Odwaga&Rozwaga

VIII Międzynarodowe Forum Tato.Net – Odwaga&Rozwaga – odbędzie się 1 października w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim. Honorowy Patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda. „Niedziela” jest patronem medialnym spotkania. Rejestracja na stronie www.forum.tato.net .
Tegoroczne Forum promuje akcja „SMS od Taty”, która ruszyła z nowym rokiem szkolnym. Inicjatorzy Tato.Net namawiają ojców, żeby w trakcie dnia i obowiązków zawodowych znaleźli czas i pokazali swoim dzieciom, że o nich pamiętają, wysyłając do swojej pociechy sms o stałej porze.

jk

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedyś będę ojcem

Ojcostwo to zmiana mentalności sportowego auta na rodzinnego vana. Przed pojawieniem się potomka z wiatrem we włosach zdobywamy świat. Wielokrotnie sprawdzamy nasze parametry: silnik, zawieszenie, opony, hamulce, nadwozie. Ponoć później istnieje tylko jedno kryterium: ma być duży. Bo ojcostwo zmienia priorytety.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję