Reklama

Z Jasnej Góry

2016-09-28 08:33

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 6

Jasnogórskie świętowanie

100-lecie Sodalicji Mariańskiej

Pod hasłem „Formacja sodalicyjna jako owoc chrztu świętego” 17 września br. odbyła się 35. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich, będąca dziękczynieniem za 20-lecie Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce i 100-lecie Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze.

– Czas jubileuszu to czas dziękczynienia za otrzymane łaski, za lata działalności i jej owoce, a jednocześnie czas duchowej mobilizacji, by sodalicja nadal wzrastała i duchowo, i liczebnie. Na świętowanie składają się też comiesięczne spotkania w drugą niedzielę miesiąca – powiedział o. Marcin Minczyński OSPPE, moderator sodalicji.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą jubileuszową. Pielgrzymi wzięli udział w cyklu konferencji i prezentacji. Konferencję nt. „Charyzmat sodalicyjny jako owoc chrztu świętego” wygłosił ks. dr Marek Szymula. „Rys historyczny Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze” przedstawił ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk. Przygotowano także prezentację: „Dar Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce”. Nabożeństwo sodalicyjne było połączone z przyrzeczeniami i ślubowaniami sodalicyjnymi oraz z jubileuszowym Aktem Zawierzenia Matce Bożej Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Reklama

Centralny punkt pielgrzymki stanowiła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej. Słowa powitania wypowiedział o. Minczyński. Eucharystię koncelebrowali o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Arcybiskup Depo homilię poświęcił Maryi, Matce Bożej. Powiedział m.in.: – Jezus Chrystus nie mógłby zaistnieć w świecie jako prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek bez Maryi, bez Jej zgody na trudną miłość macierzyńską. Tym samym Maryja, będąc Matką Chrystusa, przechodzi do tajemnicy Jego Kościoła. Jej miłość macierzyńska w Betlejem, potwierdzana zwykłością życia w Nazarecie, troska z Kany Galilejskiej i zawierzenie z Golgoty, wreszcie ufna modlitwa z Wieczernika – to wszystko czyni Ją Matką odrodzonej ludzkości. Ale nie inaczej jak tylko przez krzyż i krew Chrystusa. A Ona stała się pierwszym świadkiem tej Bożej miłości, zarówno w Betlejem, jak i na Golgocie. Uczy nas więc tajemnicy wspólnoty Kościoła, w którym każdy z nas ma swoje miejsce przy Chrystusie, uczy nas właściwego kształtu relacji do Chrystusa obecnego w słowie Bożym, przepowiadanym w Kościele czy obecnym i działającym swoją mocą w sakramentach Kościoła. (...) Maryjo, która jesteś żywą pamięcią o Jezusie i żywą pamięcią wspólnoty wierzących w Jezusa Chrystusa, prowadź nas w kolejne lata formacji i zjednoczenia z Twoim Synem, bądź z nami w każdy czas!

Ukoronowaniem obchodów jubileuszu 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze będzie święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia. To święto patronalne i dokładnie 100. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych złożonych na Jasnej Górze przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

Więcej o jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej na stronie internetowej: www.sodalicja.jasnagora.pl .

Młodzi Świadkowie Wiary i Nadziei

Pod hasłem: „Świadkowie wiary i nadziei” 22 września br. odbyło się 16. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem przeszło 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na program forum złożyły się m.in. wykłady zaproszonych gości. W tym roku byli to: ks. dr Wojciech Węgrzyniak, prof. dr hab. Jan Duda – ojciec Prezydenta RP i Marzena Wójcicka – wolontariuszka ŚDM w Krakowie. Spotkanie poprowadził ks. Jakub Bartczak hiphopowiec. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Marek Mendyk – asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia KEP.

Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

Dziennikarze z całej Polski przybyli 24 września br. na swoją piątą z kolei jasnogórską pielgrzymkę. Organizatorami spotkania były Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

– Głosimy słowo i musimy brać za nie odpowiedzialność – powiedział ks. Zygmunt Słomski z Gdańska, członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W programie pielgrzymki było spotkanie środowiskowe w kaplicy Domu Pielgrzyma, na które przybył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

– Pielgrzymka jest sprawą bardzo indywidualną, pokazuje korzenie, pokazuje źródła. Wiemy, że dziś, czyli w sobotę 24 września, odbywają się też inne „pielgrzymki”, w zupełnie innych miejscach; gromadzą się ludzie, którzy mają inne poglądy. Media publiczne muszą być otwarte na jednych i na drugich, jedni i drudzy muszą się w nich odnaleźć, w mediach publicznych powinna być rozmowa między nimi. To sposób na tworzenie może nie jedności, ale przynajmniej jakiegoś miejsca dialogu – zauważył Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Włochy: antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa

2019-11-19 17:11

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Za rezygnację z przekazywania życia i stosowanie antykoncepcji trzeba niekiedy zapłacić wysoką cenę. Świadectwem tego jest rozporządzenie wydane przez Włoską Agencję Leków (Aifa). Odtąd na wszystkich antykoncepcyjnych środkach hormonalnych musi widnieć ostrzeżenie, że ich zażywanie może prowadzić do depresji lub skłonności samobójczych.

dalaprod/Fotolia.com

Jak podaje agencja ANSA, o nowym rozporządzeniu poinformowani zostali zarówno producenci środków antykoncepcyjnych, jak i lekarze. Włoska Agencja Leków uzasadnia swą decyzję badaniami i oceną zagrożenia wśród pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję w Europie.

Depresja już wcześniej była zaliczana do niepożądanych skutków ubocznych środków hormonalnych. Teraz mówi się wprost o skłonnościach samobójczych. Pacjentki, które zauważą, że stosowanie pigułki powoduje u nich zmianę nastroju, powinny się skontaktować z lekarzem – czytamy w nocie Włoskiej Agencji Leków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niech modlitwa złączy kolejarzy

2019-11-19 22:18

Agnieszka Bugała

25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wokół historii jej życia powstało wiele legend, ale wiadomo, że była piękną chrześcijanką, która nie wyrzekła się Chrystusa i w czasach brutalnych prześladowań została skazana przez cesarza najpierw na tortury, a później na ścięcie. Podobno koło, którym była męczona, rozpadło się nie wyrządzając jej szkody, dlatego kolejarze obrali ją sobie za patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła, – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach a na dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult św. Katarzyny jest wśród rodziny kolejarskiej bardzo żywy.

pixabay/A.Bugała

W związku ze wspomnieniem św. Katarzyny Duszpasterstwo Kolejarzy Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza na uroczystości Katarzyńskie.

Ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy podkreśla, że 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę, która odbyła się 16 i 17 listopada, otworzyła doroczne uroczystości ku czci patronki kolejarzy, św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na ich kontynuację ZOZ NSZZ Solidarność oraz PKP Cargo Dolnośląskiego Zakładu Spółki zapraszają już w najbliższy piątek, 22 listopada o godz. 10.00 na wrocławski Brochów. - Tu rozpoczniemy lokalne obchody Święta Kolejarzy – mówi duszpasterz.

Mszę św. dla lokalnego środowiska Kolejarzy zaplanowano w niedzielę 24 listopada o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Franciszka przy ul. Borowskiej.

- Bardzo będę rad, gdy spotkanie to zbierze wszystkich nas, wrocławskich kolejarzy, do udziału we wspólnej modlitwie. W szczególny sposób proszę, zapraszam i liczę na obecność kolejowych – i nie tylko kolejowych – pocztów sztandarowych – mówi ks. Jan Kleszcz.

Po zakończeniu Mszy św. organizatorzy zapraszają na wspólną agapę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem