Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 6

Jasnogórskie świętowanie

100-lecie Sodalicji Mariańskiej

Pod hasłem „Formacja sodalicyjna jako owoc chrztu świętego” 17 września br. odbyła się 35. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich, będąca dziękczynieniem za 20-lecie Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce i 100-lecie Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze.

– Czas jubileuszu to czas dziękczynienia za otrzymane łaski, za lata działalności i jej owoce, a jednocześnie czas duchowej mobilizacji, by sodalicja nadal wzrastała i duchowo, i liczebnie. Na świętowanie składają się też comiesięczne spotkania w drugą niedzielę miesiąca – powiedział o. Marcin Minczyński OSPPE, moderator sodalicji.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą jubileuszową. Pielgrzymi wzięli udział w cyklu konferencji i prezentacji. Konferencję nt. „Charyzmat sodalicyjny jako owoc chrztu świętego” wygłosił ks. dr Marek Szymula. „Rys historyczny Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze” przedstawił ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk. Przygotowano także prezentację: „Dar Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce”. Nabożeństwo sodalicyjne było połączone z przyrzeczeniami i ślubowaniami sodalicyjnymi oraz z jubileuszowym Aktem Zawierzenia Matce Bożej Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Reklama

Centralny punkt pielgrzymki stanowiła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej. Słowa powitania wypowiedział o. Minczyński. Eucharystię koncelebrowali o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Arcybiskup Depo homilię poświęcił Maryi, Matce Bożej. Powiedział m.in.: – Jezus Chrystus nie mógłby zaistnieć w świecie jako prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek bez Maryi, bez Jej zgody na trudną miłość macierzyńską. Tym samym Maryja, będąc Matką Chrystusa, przechodzi do tajemnicy Jego Kościoła. Jej miłość macierzyńska w Betlejem, potwierdzana zwykłością życia w Nazarecie, troska z Kany Galilejskiej i zawierzenie z Golgoty, wreszcie ufna modlitwa z Wieczernika – to wszystko czyni Ją Matką odrodzonej ludzkości. Ale nie inaczej jak tylko przez krzyż i krew Chrystusa. A Ona stała się pierwszym świadkiem tej Bożej miłości, zarówno w Betlejem, jak i na Golgocie. Uczy nas więc tajemnicy wspólnoty Kościoła, w którym każdy z nas ma swoje miejsce przy Chrystusie, uczy nas właściwego kształtu relacji do Chrystusa obecnego w słowie Bożym, przepowiadanym w Kościele czy obecnym i działającym swoją mocą w sakramentach Kościoła. (...) Maryjo, która jesteś żywą pamięcią o Jezusie i żywą pamięcią wspólnoty wierzących w Jezusa Chrystusa, prowadź nas w kolejne lata formacji i zjednoczenia z Twoim Synem, bądź z nami w każdy czas!

Ukoronowaniem obchodów jubileuszu 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze będzie święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia. To święto patronalne i dokładnie 100. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych złożonych na Jasnej Górze przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

Więcej o jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej na stronie internetowej: www.sodalicja.jasnagora.pl .

Młodzi Świadkowie Wiary i Nadziei

Pod hasłem: „Świadkowie wiary i nadziei” 22 września br. odbyło się 16. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem przeszło 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na program forum złożyły się m.in. wykłady zaproszonych gości. W tym roku byli to: ks. dr Wojciech Węgrzyniak, prof. dr hab. Jan Duda – ojciec Prezydenta RP i Marzena Wójcicka – wolontariuszka ŚDM w Krakowie. Spotkanie poprowadził ks. Jakub Bartczak hiphopowiec. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Marek Mendyk – asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia KEP.

Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

Dziennikarze z całej Polski przybyli 24 września br. na swoją piątą z kolei jasnogórską pielgrzymkę. Organizatorami spotkania były Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

– Głosimy słowo i musimy brać za nie odpowiedzialność – powiedział ks. Zygmunt Słomski z Gdańska, członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W programie pielgrzymki było spotkanie środowiskowe w kaplicy Domu Pielgrzyma, na które przybył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

– Pielgrzymka jest sprawą bardzo indywidualną, pokazuje korzenie, pokazuje źródła. Wiemy, że dziś, czyli w sobotę 24 września, odbywają się też inne „pielgrzymki”, w zupełnie innych miejscach; gromadzą się ludzie, którzy mają inne poglądy. Media publiczne muszą być otwarte na jednych i na drugich, jedni i drudzy muszą się w nich odnaleźć, w mediach publicznych powinna być rozmowa między nimi. To sposób na tworzenie może nie jedności, ale przynajmniej jakiegoś miejsca dialogu – zauważył Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-28 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

2020-02-25 11:12

[ TEMATY ]

film

duchowość

kino

Materiał prasowy

W najbliższy piątek, w zaledwie tydzień po światowej premierze, na ekrany polskich kin wejdzie fabularyzowany dokument zatytułowany „Najświętsze Serce”. To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Wyprodukowany w Hiszpanii obraz odkrywa przed widzem sedno kultu Najświętszego Serca Jezusowego, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

„Najświętsze Serce”, film, który tygodnik "Niedziela" objął swoim patronatem medialnym, opowiada historię pisarki, Lupe Valdes, która poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje... Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.


Pisarka ulega fascynacji tą historią i podejmuje prywatne śledztwo. W jego trakcie spotyka świętych, papieży, ale i spiskowców, odkrywa cuda, a także zbrodnie. Wraz z bohaterką widz poznaje źródła i historię czci Najświętszego Serca Jezusa - kultu, który jak nic innego naznaczył ostatnie trzy wieki historii Kościoła.

Przebywa drogę od małej francuskiej miejscowości, w której zapłonęła iskra kultu, przez Watykan, gdzie papież poświęca całą ludzkość i świat Najświętszemu Sercu, po Łagiewniki, gdzie Jezus objawił, jak wielką miłością przepełnione jest Jego Serce. Dociera wreszcie do miejsc cudów eucharystycznych. To tam na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca.

To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Do kin trafia w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Miało to miejsce 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze w czasie, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy. W związku z tym aktem oddania papież Benedykt XV przysłał list, w którym napisał: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej”. Wcześniej, bo w 1899 roku papież Leon XIII poświęcił Najświętszemu Sercu całą ludzkość.

Do polskich kin film „Najświętsze Serce” wejdzie już w najbliższy piątek, 28 lutego. W zaledwie tydzień po jego światowej premierze. Grany będzie w wybranych kinach: Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, sieci Multikino, sieci Cinema 3D, sieci Helios oraz sieci Cinema - City. Filmowi towarzyszą konspekty katechez oraz materiały homiletyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.rafaelfilm.pl

CZYTAJ DALEJ

Papież przekazał bułgarskiej Cerkwi cenne relikwie

2020-02-27 20:39

[ TEMATY ]

relikwie

cerkiew

Bułgaria

papież Franciszek

Vatican Media

Papieska pielgrzymka do Bułgarii

Franciszek przekazał relikwie św. Klemensa, papieża i męczennika, oraz św. Potyta, męczennika patriarsze Prawosławnego Kościoła Bułgarii.

„To wielkie błogosławieństwo dla naszego Kościoła, a zarazem duchowy pomost między Kościołem Bułgarii i Kościołem Rzymu”
– stwierdził patriarcha Neofit, przyjmując relikwie z rąk nuncjusza apostolskiego w Bułgarii. Relikwie świętych będą przechowywane w starożytnej Cerkwi Mądrości Bożej, która powstała jeszcze w czasach niepodzielonego Kościoła.

Zgodnie z tradycją obydwaj święci są mocno związani ze starożytną Sardicą, która dziś nosi nazwę Sofia. Św. Klemens uważany jest za pierwszego biskupa tego miasta, a św. Potyt za pierwszego sofijskiego męczennika. Należy do grona 10 najważniejszych świętych tego miasta, a jego imię związane jest z wieloma cudownymi uzdrowieniami.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję