Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkanie z historią w Soli

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2016, str. 5

[ TEMATY ]

historia

Joanna Ferens

Grupa rekonstrukcji historycznej WiR

Historia nauczycielką życia – słowa te dobrze zrozumieli organizatorzy edukacyjno-historycznego spotkania, które odbyło się 18 września na stadionie wiejskim w Soli. To nie pierwsze tego typu spotkanie organizowane na terenie gminy Biłgoraj. Miejsce tego spotkania też nie było przypadkowe, bowiem miejscowość Sól, której dzieje sięgają XVI wieku, jest bogata w doświadczenia historyczne.

Tegoroczne „Spotkanie z historią”, rozpoczęło się od powitania gości, którego dokonał prezes Stowarzyszenia „Więź” z Soli Jacek Haraf:

– Warto na początku przypomnieć, że w dniach od 15 do 17 września 1939 r. odbyła się na tych terenach tzw. Bitwa pod Solą i Banachami. I te groby żołnierskie, które znajdują się na naszym solskim cmentarzu to jest duża część właśnie tych żołnierzy, które w tej strasznej i krwawej bitwie polegli. Bardzo serdecznie chciałbym przywitać zaproszonych gości, a także podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy to spotkanie, właśnie u nas, w Soli, zrealizować – mówił.

Reklama

Spotkanie w Soli było już trzecim z cyklu, podczas których poruszana jest historia poszczególnych miejscowości gminy Biłgoraj. Celem tego typu wydarzeń, jak podkreśla jeden z organizatorów Dominik Róg, jest przede wszystkim przybliżanie historii lokalnym społecznościom: – Zorganizowaliśmy „Spotkanie z historią” w Soli, ponieważ Sól jest jedną z najstarszych i najbogatszych w dzieje miejscowości na terenie gminy. Nasze spotkania mają przede wszystkim na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży historią lokalną, a także zaktywizowanie osób dorosłych, aby poznały swoje lokalne dzieje, bo bardzo często jest tak, że osoby które mieszkają w danej miejscowości tak naprawdę nic o niej nie wiedza.

„Spotkania z historią” są wynikiem projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury, Zarząd Powiatowy Związku Młodzieży Wiejskiej w Biłgoraju i Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach. Sołtys wsi Brodziaki Piotr Brodziak wyjaśniał: – Do tej pory odbyły się spotkania w Korytkowie Dużym i Ciosmach. Dziś cieszymy się, że możemy gościć w Soli. Dziękujemy gospodarzom i współorganizatorom za owocną pracę przy organizacji dzisiejszej imprezy. Celem tychże spotkań jest zainteresowanie społeczności lokalną historią i pokazać, że może być ona niezwykła i ciekawa.

Z historyczną pogadanką wystąpił znany regionalista Tomasz Brytan, który przybliżył bogatą historię miejscowości Sól. W programie spotkania był także konkurs wiedzy historycznej oraz konkurs piosenki żołnierskiej, w którym wzięły udział dzieci i młodzież z Soli i okolicznych miejscowości. Z krótkim koncertem wystąpił również Zespół Śpiewaczy Więź z Soli. Podczas wydarzenia można było obejrzeć prezentację broni i rzeczy codziennego użytku powstańców przygotowaną przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wir. Dodatkowo była to okazja do zaopatrzenia się w ciekawe pozycje na kiermaszu książki. Można było również spróbować tradycyjnej, wojskowej grochówki i pieczonych w ognisku ziemniaków, a na zakończenie potańczyć pod gwiazdami.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarb w lesie

2020-06-03 08:45

Niedziela toruńska 23/2020, str. VI

[ TEMATY ]

historia

Górzno

Ze zbiorów burmistrza miasta i gminy Górzno Tomasza Kinickiego

Zdjęcie z początku lat 20. XX wieku, w głębi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Podczas gdy Toruń miał być twierdzą, maleńkie Górzno położone wśród malowniczych lasów i jezior Pojezierza Brodnickiego nie miało nawet murów miejskich. Po co – przecież w lasach krążyły wilki.

Po przerwie z powodu epidemii koronawirusa wracamy do naszego cyklu o tym, jak różne miejscowości w naszej diecezji odzyskiwały wolność. Zaczynamy od Górzna.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MZ: liczymy się z tym, że skala zakażeń w Zofiówce może przekroczyć 20 proc. przebadanych

2020-06-06 18:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Ministerstwo Zdrowia

Adobe.Stock.pl

Liczymy się z tym, że skala zakażeń w kopalni Zofiówka może przekroczyć 20 proc. przebadanych. Sobota i niedziela to będą podwyższone wyniki w tej kopalni - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem.

W sobotę po południu resort zdrowia poinformował o 317 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 156 odnotowano wśród górników z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku. Nowe zachorowania dotyczą także osób z województw: łódzkiego (62), mazowieckiego (47), wielkopolskiego (27), małopolskiego (10), dolnośląskiego (7), opolskiego (5), podkarpackiego (1), podlaskiego (1) i pomorskiego (1).

Jak powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, należy liczyć się z tym, że kolejne wyniki dotyczące górników z kopalni Zofiówka, które zostaną podane w niedzielę, będą porównywalne z wynikami sobotnimi.

"Łącznie w Zofiówce mamy przebadanych 4600 górników. Niestety, liczymy się z tym, że skala zakażeń akurat w tej kopalni może przekroczyć 20 proc. przebadanych. Sobota i niedziela to będą podwyższone wyniki w kopalni Zofiówka" - podkreślił.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że "optymizmem napawają badania przeprowadzone w kopalni Ziemowit i Marcel". "W samej tylko kopalni Ziemowit na ponad 2 tys. przebadanych osób są jedynie dwa przypadki. Stąd też - jak widzimy - w chwili obecnej mamy tylko tę kopalnię Zofiówka, która rodzi tak duże wyniki. Co istotne, gdybyśmy nie zrobili tego bardzo szerokiego przesiewu wśród górników w kopalni Zofiówka, zapewne nie wyszłyby te przypadki, ponieważ są one bezobjawowe" - powiedział.

Rzecznik MZ poinformował także, że szef resortu Łukasz Szumowski jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i "na tej linii będzie zapadała decyzja co do dalszych kroków".

Dotychczas w Polsce badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 tys. 986 osób, spośród których 1153 zmarły. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję