Reklama

Aspekty

Fatimskie przesłanie dla naszej ziemi

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Fatima

Ks. Adrian Put

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie

W niedzielę 2 października odbędzie się w Rokitnie Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. To już ostatnie miesiące przed wielkim jubileuszem stulecia objawień fatimskich. Nie da się zrozumieć Fatimy bez przesłania nawrócenia i pokuty. Także nasza diecezja przygotowuje się do tej ważnej rocznicy.

Fatimskie objawienia

Zanim w 1917 r. Matka Boża objawiła się Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, rok wcześniej dzieci miały łaskę spotkania anioła. Ten przygotowywał ich na spotkanie z Maryją. Podczas pierwszego objawienia 13 maja 1917 r. Matka Boża woła do dzieci: „Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, byście tu przyszli sześć razy z rzędu o tej samej godzinie, 13. każdego miesiąca”. W czerwcu Maryja powtarza prośbę o modlitwę różańcową. 13 lipca dzieci otacza grupa już ponad 5 tys. osób. Sława objawień dociera do coraz szerszych kręgów. Tego dnia Pani poleciła dodawać po każdej dziesiątce Różańca: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, chroń od ognia piekielnego; zaprowadź do nieba wszystkie dusze, a szczególnie te, które najwięcej potrzebują Twego miłosierdzia”.

W sierpniu objawienia miały miejsce sześć dni później w miejscowości Valinhos, ponieważ burmistrz miasta trzymał dzieci w więzieniu. 13 września w miejscu objawień zgromadziło się ponad 25 tys. osób. 13 października 1917 r. Matka Boża w Fatimie powiedziała: „Jestem Królową Różańca świętego. Przychodzę zachęcić wiernych do zmiany życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak obrażany, aby odmawiali Różaniec, aby się poprawili i czynili pokutę za grzechy. Chcę, aby zbudowano tu kaplicę ku mej czci”.

Reklama

Żagańskie noce

Żagań należy do tych miast naszej diecezji, w których kult Pani Fatimskiej rozwijał się bardzo szybko. Już w lipcu 1988 r. parafię pw. św. Józefa odwiedził wiceprzewodniczący Światowego Fatimskiego Apostolatu Maryjnego prof. Bernard Balayna, który przywiózł poświęconą przez Ojca Świętego figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Tego samego roku w pierwszą sobotę października 1988 r. rozpoczęły się w parafii nabożeństwa nocy fatimskich na wzór tych organizowanych w Turzy Śląskiej i Brzegu Opolskim. Nabożeństwa prowadził wówczas ks. Kazimierz Wiś – proboszcz z Czepielowic k. Brzegu Opolskiego. Duża figura Matki Bożej trafiła do Żagania w 1990 r.

Miasto poświęcone Pani Fatimskiej

Również Gorzów ma swoją fatimską historię. Miasto zostało uroczyście zawierzone Matce Bożej Fatimskiej w 1996 r. Co ważne – aktu tego dokonali radni Rady Miejskiej. Kilka miesięcy później gorzowscy radni przywieźli figurę Pani Fatimskiej i umieszczono ją w specjalnie zbudowanej kaplicy przy kościele Ojców Kapucynów. Każdego roku w rocznicę tego wydarzenia odbywa się ulicami Gorzowa procesja fatimska, w której bardzo licznie uczestniczą mieszkańcy oraz członkowie różnych grup apostolich i modlitewnych. W słowach zawierzenia miasta radni wołali do Matki Bożej Fatimskiej: „Matko Kościoła! Przyświecaj mieszkańcom Gorzowa Wlkp. i całemu ludowi Bożemu na drogach wiary, nadziei i miłości. O Serce Niepokalane! Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo zakorzenia się w sercach współczesnych ludzi; zła, które w swych niewymiernych skutkach ciąży już nad współczesnością i zdaje się zamykać drogę ku przyszłości”.

Pani Fatimska w Słubicach

W październiku 1997 r. bp Adam Dyczkowski ukoronował figurę Matki Bożej Fatimskiej z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Gdy diecezję zielonogórsko-gorzowską nawiedzała figura Pani Fatimskiej, wówczas wśród mieszkańców Słubic zrodził się pomysł, by i w ich mieście była figura Maryi z Fatimy. Pragnienie się spełniło i 13 kwietnia 1997 r. uroczyście powitano figurę Pani Fatimskiej w Słubicach. Koronę dla Matki Bożej pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II, który 2 czerwca 1997 r. był z pielgrzymką apostolską w Gorzowie. Na realną obecność Maryi nie trzeba było długo czekać. 13 lipca 1997 r. słubiczanie, widząc ogromną klęskę powodzi w południowo-zachodniej Polsce, modlili się całym sercem o ocalenie miasta. Zawierzyli się Bogu przez ręce Matki Bożej Fatimskiej i stał się cud. Słubice były pierwszym miastem w Polsce, które obroniło się w 1997 r. przed wielką wodą.

Reklama

Nabożeństwa w Rokitnie i Grodowcu

W istniejących w diecezji sanktuariach Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu i sanktuarium Matki Bożej Królowej Rokitniańskiej także organizowane są bardzo popularne nabożeństwa fatimskie. Kult Matki Bożej Fatimskiej przyjął się także w ośrodkach, gdzie od wieków oddawano cześć Matce Bożej. Od maja do października w pierwszą sobotę miesiąca lub w okolicach 13. dnia każdego miesiąca organizowane są noce fatimskie połączone z procesją różańcową z lampionami. Z racji rangi obydwa sanktuaria przyciągają na te nabożeństwa duże rzesze wiernych.

Fatimska parafia

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej mamy także jedną parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej. Powstała on 15 sierpnia 1995 r. przy ul. Długiej w Gubinie. Świątynia z wezwaniem Pani Fatimskiej została wzniesiona w 1994 r. przez ks. Jana Gussa, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie. Wokół kościoła rozciąga się bardzo duży plac, a w sąsiedztwie kościoła wznoszą się budynki domu parafialnego. Całość spraw budowlanych i organizacyjnych jest tak zaawansowana, że w przyszłym roku planowane jest uroczyste poświęcenie kościoła parafialnego.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów prezydenckich

2020-06-03 11:37

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Radek Pietruszka

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie na niedzielę 28 czerwca. Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Marszałek Sejmu powiedziała na środowej konferencji prasowej, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z "2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego".

"Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia" - poinformowała.

Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Dar życia w Aleksandowie

2020-06-04 00:09

Joanna Ferens

W Urzędzie Gminy w Aleksandrowie odbyła się akcja poboru krwi zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Ze względu na to, że epidemia koronawirusa powoli się uspokaja, szpitale wznawiają planowe zabiegi, operacje i przyjęcia chorych, co automatycznie sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na ten najcenniejszych dar życia – na krew i krwiopochodne leki.

Pobieranie krwi odbywa się przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych, zasad higieny i bezpieczeństwa – wyjaśnia pielęgniarka Urszula Chyżyńska z tomaszowskiego Oddziału RCKiK: – Przygotowane są specjalne procedury preselekcji. Zanim osoba wejdzie do pomieszczenia, gdzie ma mieć pobieraną krew, musi wypełnić dodatkową specjalną ankietę, ma mierzoną temperaturę oraz musi zdezynfekować ręce. Gdy wstępnie wyeliminujemy przypadki osób mogących być nosicielami koronawirusa lub mające kontakt z osobami zarażonymi, następują kolejne badania krwiodawców i podejmowana jest decyzja o dopuszczeniu osób do oddania krwi – zaznaczała.

– Krew oddaję od trzech lat, by w ten sposób pomóc osobom potrzebującym. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne. Mieszkamy w terenie wiejskim, jest w nim sporo wypadków w rolnictwie, w gospodarstwach czy wypadków drogowych. Wiem, że moja krew trafia do szpitali w Biłgoraju, Zamościu czy Tomaszowie Lubelskim i uratuje życie lub zdrowie mieszkańcom naszego regionu – tłumaczy Dominika Szcząchor. Z kolei Jakub Karczmarzyk podkreśla, że krew oddaje regularnie już od ponad dwóch lat: – Nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tutaj dziś nie być. Już od wielu miesięcy staram się regularnie oddawać krew. A dlaczego to robię? Z potrzeby serca. Mój tata jest zawodowym kierowcą, narażony jest więc na wypadek drogowy. Kiedyś ta krew może być potrzebna i jemu. Dziś jesteśmy zdrowi, więc my dzielimy się krwią z tymi, którzy jej potrzebują - zaznaczał.

Cały personel medyczny dziękuje wszystkim krwiodawcom za chęć niesienia pomocy i zaangażowanie w oddawanie krwi: –Bardzo dziękujemy krwiodawcom za ich dobre, otwarte serca, za zaangażowanie w oddawanie krwi. Jesteśmy dumni z nich, szczególnie że mimo trwającej pandemii nie boją się, przychodzą mimo wszystko i szczą pomóc w ratowaniu życia innych ludzi. Jesteśmy im za bardzo wdzięczni – dziękowała Urszula Chyżyńska.

Podczas akcji chęć podzielenia się darem życia zadeklarowało czterdziestu czterech krwiodawców, zaś ostatecznie krew oddały trzydzieści trzy osoby. Krew to bezcenny lek, którego nie da się sztucznie wyprodukować w laboratorium, dlatego otwarte serca krwiodawców i ich dar dobroci, który dają z samych siebie w walce o ludzkie życie i zdrowie jest bezcenny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję