Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Kościół jest dla wszystkich

Kościół jest nie tylko dla dobrych albo dla tych, którzy wydają się dobrzy czy uważają się za dobrych. Kościół jest dla wszystkich, a nawet przede wszystkim dla złych, bo Kościół jest miłosierdziem – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej 28 września br. W swojej katechezie Ojciec święty nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (23, 39-43) – mowa w nim o przebaczeniu, którego Pan Jezus udzielił tzw. dobremu łotrowi na krzyżu.

W swojej analizie postawy pierwszego z łotrów Papież zauważył, że wypływała ona z rozpaczy, ze świadomości, iż tylko Bóg może być odpowiedzią wyzwalającą, i z tego, że nie potrafił on zrozumieć bierności Jezusa wobec cierpienia, które znosił.

Ojciec Święty zaznaczył, że dobry łotr przypomina zasadniczą postawę, która otwiera na zaufanie do Boga. – Jezus jest na krzyżu, aby być z winnymi: przez tę bliskość daje im zbawienie. To, co jest skandalem dla przywódców i dla pierwszego łotra, dla drugiego z nich jest fundamentem wiary. W ten sposób dobry łotr staje się świadkiem łaski – powiedział Franciszek.

KAI

Papieskie kondolencje

Odszedł człowiek pokoju

O swojej modlitwie za byłego prezydenta Izraela – Szimona Peresa, jego rodzinę i naród izraelski zapewnił papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym do obecnego prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina. Ojciec Święty napisał m.in.: „Jestem głęboko zasmucony wieścią o śmierci Jego Ekscelencji Szimona Peresa i pragnę przekazać Panu oraz całemu narodowi izraelskiemu kondolencje. Ciepło wspominam chwile spędzone z Panem Peresem w Watykanie i ponawiam moje wielkie uznanie dla niestrudzonych wysiłków zmarłego prezydenta na rzecz pokoju. W chwili, kiedy państwo Izrael opłakuje Pana Peresa, mam nadzieję, że pamięć o nim i wiele lat jego służby zainspirują nas wszystkich do coraz bardziej stanowczej pracy na rzecz pokoju i pojednania między narodami. W ten sposób zostanie oddana cześć jego dziedzictwu, zaś dobro wspólne, na rzecz którego tak wytrwale pracował, znajdzie nowe formy wyrazu w czasie, gdy ludzkość stara się o postęp na drodze do trwałego pokoju”.

Reklama

Szimon Peres, uznany za wielkiego męża, człowieka pokoju, dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, na 2 tygodnie przed śmiercią trafił do szpitala Szeba w Tel Awiwie z powodu niedokrwienia mózgu. Zmarł 28 września br. w wieku 93 lat.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Wspomnienie archaniołów

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Jutro w liturgii przypada święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. „Są oni duchami służebnymi, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie” (por. Hbr 1, 14). Miejmy głębokie poczucie ich niewidzialnej obecności. Prośmy w modlitwie, by w każdej chwili przypominali nam o obecności Boga, wspierali nas w walce ze złem i prowadzili bezpiecznie po drogach życia. Zawierzajmy im samych siebie, naszych bliskich i ważne dla nas sprawy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 28 września 2016 r.

RV

Watykan – Francja

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego kapłana

Papież Franciszek wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego 26 lipca 2016 r. przez islamistów ks. Jacques’a Hamela. 86-letni francuski kapłan w czasie gdy odprawiał Mszę św. w kościele pw. św. Szczepana w Saint-Étienne-du-Rouvray, został napadnięty przez dwóch dżihadystów związanych z tzw. Państwem Islamskim. Ksiądz Hamel posługiwał w parafii znajdującej się na przedmieściach Rouen od 2000 r. Był zaangażowany w dialog Kościoła ze światem, zwłaszcza z islamem, i utrzymywał przyjacielskie stosunki z miejscową wspólnotą muzułmańską, w tym z jej imamem.

Informację o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego kapłana podał arcybiskup Rouen Dominique Lebrun na zakończenie Mszy św., podczas której kościół, gdzie dokonano zabójstwa, został ponownie oddany do użytku wiernych. Jak zaznaczyła w dokumencie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, w tym przypadku Ojciec Święty udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata na ołtarze.

Red.

Z twittera papieża Franciszka

Bóg nigdy nie przestaje obdarzać nas swoim przebaczeniem, za każdym razem, gdy Go o to prosimy.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję