Reklama

Z Polski

Rzeszów

Ogólnopolska promocja Biblii

Doświadczeniami związanymi z odkrywaniem orędzia Pisma Świętego dzielili się polscy bibliści zgromadzeni w dniach 19-21 września br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. Na spotkanie przybyło ok. 140 osób. Obecny był biskup rzeszowski Jan Wątroba, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Nie zabrakło także przedstawicieli wielu teologicznych oficyn wydawniczych.

Na początku odbyło się 13. Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich, którego przewodniczącym jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, a następnie miało miejsce 54. Sympozjum Biblistów Polskich. Część naukową zakończyło wystąpienie ks. prof. dr. hab. Waldemara Chrostowskiego, przez wiele lat zaangażowanego w dialog katolicko-żydowski, który mówił na temat relacji Polaków i Żydów w perspektywie biblijnej. Istotnym punktem obrad było zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Reklama

Co roku zjazd biblistów odbywa się w innej diecezji.

Ks. Marek Dzik

FNRK

W jedności siła

Dyrektorzy diecezjalnych i zakonnych rozgłośni należących do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce podsumowali swoją trzyletnią działalność. Na zakończenie rekolekcji, które odbyły się w Tykocinie (diecezja łomżyńska), podczas obrad Forum wybrało prezydium na kolejną trzyletnią kadencję.

– Pięknie, że dyrektorzy rozgłośni katolickich przygotowali się do wyboru nowych władz przez rekolekcje. Bardzo dobrze, że stacje katolickie jednoczą się, aby sobie nawzajem pomagać. Na przewodniczącego Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich wybrało ponownie ks. dr. Tomasza Olszewskiego (Radio Nadzieja, Łomża red.). Bardzo serdecznie gratulujemy Przewodniczącemu oraz tym wszystkim, którzy weszli w skład zarządu – powiedział ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, który przewodniczył rekolekcjom.

Reklama

Zastępcą przewodniczącego został ks. Grzegorz Walkiewicz (Radio Warszawa), w skład prezydium weszli także: ks. Piotr Krzyszkowski (Radio Victoria, Łowicz), ks. dr Krzysztof Faber (Radio Doxa, Opole) oraz ks. Jacek Miszczak (RDN Małopolska, Tarnów).

– Forum to bardzo ważna przestrzeń dla Kościoła w Polsce i diecezji, w których funkcjonują rozgłośnie. To miejsce, gdzie spotykają się stacje mające lokalne programy, ale ten sam cel, którym jest służba Kościołowi i Ewangelii. Dlatego właśnie szukamy wspólnej drogi, ale też pomagamy sobie nawzajem i tworzymy wspólne programy. Podejmowane przez nas projekty pokazują, jak jesteśmy sobie potrzebni i jak wielki drzemie w nas potencjał – podkreślił ks. dr Tomasz Olszewski.

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich istnieje od 2013 r. Pokrywają one swoim zasięgiem ponad 70 proc. Polski.

AA/rsz

Krótko

• Mateusz Morawiecki został nowym ministrem finansów, jednocześnie pokieruje pracami Ministerstwa Rozwoju. Wicepremier Morawiecki stanie również na czele nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który będzie koordynował pracę resortów gospodarczych.

• Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych w pomoc uchodźcom państw UE. Szczególną aktywność wykazuje w organizowaniu misji wsparcia dla Grecji i Włoch, dokąd przybywa najwięcej uchodźców. Do tej pory wysłaliśmy 48 misji, co stawia nas na 8. miejscu wśród państw UE.

• Za granicę tylko w tym roku wytransferowano 3 mld zł zysków z działalności banków. W ostatnich kilkunastu latach zagraniczni inwestorzy zarobili na polskim sektorze bankowym 66 mld zł. Gdyby banki były polskie, pieniądze zostałyby w kraju.

• Rząd przyjął założenia kolejnego sztandarowego programu socjalnego „Mieszkanie+”. Planuje się budowę tanich mieszkań pod wynajem.

• 16 października 2016 r. – w dniu rocznicy wyboru Jana Pawła II (o godz. 12.30) na Białych Morzach w Krakowie odbędzie się poświęcenie kościoła przy sanktuarium św. Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz zaprasza na konsekrację świątyni w specjalnym liście skierowanym do diecezjan.

• W Polsce od ponad roku oceny działalności Kościoła katolickiego są stabilne. Zarówno w marcu tego, jak i ubiegłego roku dobre zdanie o funkcjonowaniu Kościoła miało 55 proc. badanych, z kolei 31 proc. oceniało je negatywnie – podaje CBOS.

• Prokuratorzy z Gdańska zareagowali na kolejny wybryk satanistycznego zespołu Behemoth. Będą sprawdzali, czy plakat grupy z polskim godłem i diabelskimi rogami, wężami i czaszkami nie naruszył prawa.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla bezpieczeństwa wiernych

2020-09-24 17:49

ks. Łukasz Romańczuk

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

W parafii pw. św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu - Brochowie została zamontowana kabina dezynfekcyjna.

W czasie pandemii wiele osób uważniej troszczy się o swoje bezpieczeństwo.

- Kabina dezynfekcyjna ma pomóc wiernych, przychodzących do kościoła, czuć się bezpiecznie - mówi ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii.

Każda nowość w kościele niesie za sobą różne opinie.

- Nikt nie kontroluje tego, czy ludzie wchodząc do kościoła korzystają z tej kabiny. Jest możliwość skorzystania, a ci, którzy nie chcą, mogą wejść drzwiami obok - zaznacza ks. proboszcz.

Oprócz dezynfekcji, kabina posiada jeszcze inne zastosowania.

- Kabina ta posiada m.in opcję mierzenia temperatury. Gdy ktoś będzie miał więcej niż 38 stopni C, specjalny sygnał dźwiękowy o tym poinformuje - opowiada ks. Jan Kleszcz.

Jak zaznacza ks. proboszcz, kabina ma służyć ludziom i jest bezpieczna.

- Zastosowany płyn jest bezalkoholowy, na bazie jonów srebra, nie niszczy i nie odbarwia odzieży. Jest antygrzybiczny i antywirusowy - uspokaja ks. Jan.

Jak działa kabina dezynfekcyjna, można zobaczyć na krótkim filmiku:

CZYTAJ DALEJ

W najnowszym numerze Tygodnia Katolickiego "Niedziela" - edycja wrocławska.

2020-09-25 17:31

ks. Łukasz Romańczuk

W najnowszym numerze Tygodnia Katolickiego "Niedziela" - edycja wrocławska.

- Podsumowanie Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych na Jasną Górę

- O tworzącym się Bractwie św. Szarbela i nabożeństwach ku jego czci w Oleśnicy

- Różaniec w katechezie - opowiada Marek Sokół - katecheta

- Kapłańskie pasje ks. Jacka Tomaszewskiego - o muzyce i nie tylko

- Ostatni, pożegnalny felieton Wandy Mokrzyckiej

Zapraszamy do lektury!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję