Reklama

Z Polski

Rzeszów

Ogólnopolska promocja Biblii

Doświadczeniami związanymi z odkrywaniem orędzia Pisma Świętego dzielili się polscy bibliści zgromadzeni w dniach 19-21 września br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. Na spotkanie przybyło ok. 140 osób. Obecny był biskup rzeszowski Jan Wątroba, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Nie zabrakło także przedstawicieli wielu teologicznych oficyn wydawniczych.

Na początku odbyło się 13. Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich, którego przewodniczącym jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, a następnie miało miejsce 54. Sympozjum Biblistów Polskich. Część naukową zakończyło wystąpienie ks. prof. dr. hab. Waldemara Chrostowskiego, przez wiele lat zaangażowanego w dialog katolicko-żydowski, który mówił na temat relacji Polaków i Żydów w perspektywie biblijnej. Istotnym punktem obrad było zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Reklama

Co roku zjazd biblistów odbywa się w innej diecezji.

Ks. Marek Dzik

FNRK

W jedności siła

Dyrektorzy diecezjalnych i zakonnych rozgłośni należących do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce podsumowali swoją trzyletnią działalność. Na zakończenie rekolekcji, które odbyły się w Tykocinie (diecezja łomżyńska), podczas obrad Forum wybrało prezydium na kolejną trzyletnią kadencję.

– Pięknie, że dyrektorzy rozgłośni katolickich przygotowali się do wyboru nowych władz przez rekolekcje. Bardzo dobrze, że stacje katolickie jednoczą się, aby sobie nawzajem pomagać. Na przewodniczącego Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich wybrało ponownie ks. dr. Tomasza Olszewskiego (Radio Nadzieja, Łomża red.). Bardzo serdecznie gratulujemy Przewodniczącemu oraz tym wszystkim, którzy weszli w skład zarządu – powiedział ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, który przewodniczył rekolekcjom.

Reklama

Zastępcą przewodniczącego został ks. Grzegorz Walkiewicz (Radio Warszawa), w skład prezydium weszli także: ks. Piotr Krzyszkowski (Radio Victoria, Łowicz), ks. dr Krzysztof Faber (Radio Doxa, Opole) oraz ks. Jacek Miszczak (RDN Małopolska, Tarnów).

– Forum to bardzo ważna przestrzeń dla Kościoła w Polsce i diecezji, w których funkcjonują rozgłośnie. To miejsce, gdzie spotykają się stacje mające lokalne programy, ale ten sam cel, którym jest służba Kościołowi i Ewangelii. Dlatego właśnie szukamy wspólnej drogi, ale też pomagamy sobie nawzajem i tworzymy wspólne programy. Podejmowane przez nas projekty pokazują, jak jesteśmy sobie potrzebni i jak wielki drzemie w nas potencjał – podkreślił ks. dr Tomasz Olszewski.

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich istnieje od 2013 r. Pokrywają one swoim zasięgiem ponad 70 proc. Polski.

AA/rsz

Krótko

• Mateusz Morawiecki został nowym ministrem finansów, jednocześnie pokieruje pracami Ministerstwa Rozwoju. Wicepremier Morawiecki stanie również na czele nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który będzie koordynował pracę resortów gospodarczych.

• Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych w pomoc uchodźcom państw UE. Szczególną aktywność wykazuje w organizowaniu misji wsparcia dla Grecji i Włoch, dokąd przybywa najwięcej uchodźców. Do tej pory wysłaliśmy 48 misji, co stawia nas na 8. miejscu wśród państw UE.

• Za granicę tylko w tym roku wytransferowano 3 mld zł zysków z działalności banków. W ostatnich kilkunastu latach zagraniczni inwestorzy zarobili na polskim sektorze bankowym 66 mld zł. Gdyby banki były polskie, pieniądze zostałyby w kraju.

• Rząd przyjął założenia kolejnego sztandarowego programu socjalnego „Mieszkanie+”. Planuje się budowę tanich mieszkań pod wynajem.

• 16 października 2016 r. – w dniu rocznicy wyboru Jana Pawła II (o godz. 12.30) na Białych Morzach w Krakowie odbędzie się poświęcenie kościoła przy sanktuarium św. Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz zaprasza na konsekrację świątyni w specjalnym liście skierowanym do diecezjan.

• W Polsce od ponad roku oceny działalności Kościoła katolickiego są stabilne. Zarówno w marcu tego, jak i ubiegłego roku dobre zdanie o funkcjonowaniu Kościoła miało 55 proc. badanych, z kolei 31 proc. oceniało je negatywnie – podaje CBOS.

• Prokuratorzy z Gdańska zareagowali na kolejny wybryk satanistycznego zespołu Behemoth. Będą sprawdzali, czy plakat grupy z polskim godłem i diabelskimi rogami, wężami i czaszkami nie naruszył prawa.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Mama bp. Michała Janochy

2021-06-24 09:21

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 98 lat zmarła Maria Janocha - matka biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 28 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

We wtorek 22 czerwca zmarła w wieku 98 lat ś.† p. Maria Janocha z domu Olszewska

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Nikt nie może decydować o życiu i wolności sumienia, a także wierze innych osób

2021-06-24 19:18

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

chrześcijanie

wolność słowa

Monika Książek/Niedziela

„Obecnie wolność wiary chrześcijan jest zagrożona przez agresywne programy dechrystianizacyjne w instytucjach Unii Europejskiej w administracji Bidena, w państwach islamskich i ateistycznych” – powiedział w wywiadzie udzielonym Lotharowi C. Rilingerowi z portalu kath.net kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Oto całość wywiadu z emerytowanym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w tłumaczeniu na język polski.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska stwierdziła niezamierzone zaniedbanie bp. Napierały

2021-06-25 12:11

[ TEMATY ]

Bp Stanisław Napierała

youtube.com SCREEN

Zakończyło się postępowanie kanoniczne dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej. „Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania” – czytamy w komunikacie.

Komunikat na prośbę Nuncjatury Apostolskiej w Polsce został opublikowany przez archidiecezję poznańską, metropolitalną w stosunku do diecezji kaliskiej. Biskupowi seniorowi diecezji kaliskiej Watykan zasugerował wpłacenie odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję