Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie z Kościołem w Rzymie

Diakoni z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie pielgrzymowali do Rzymu i spotkali się z papieżem Franciszkiem

Diakoni wraz z ks. prefektem Grzegorzem Bogdańskim oraz ks. Janem Miczyńskim, byłym ojcem duchownym seminarium, spędzili w Rzymie wyjątkowe dni formacyjno-pielgrzymkowe. Wyjazd w dniach od 8 do 15 września miał na celu poznawanie Stolicy Apostolskiej. Rektor seminarium ks. Jarosław Marczewski pragnie, by każdego roku diakoni, którzy przygotowują się do święceń kapłańskich, znaleźli się w Watykanie, żeby tam dopełnić swojej formacji intelektualnej i duchowej. Chodzi o to, aby dobrze wykształcony i uformowany kapłan, mający zrozumienie dla wspólnoty Kościoła w całym spektrum jego misji jeszcze lepiej służył wiernym w naszych parafiach.

Uczyć się Kościoła

– Nasze seminaryjne pielgrzymowanie do Rzymu przybiera konkretną formę. Wcześniej były to wyjazdy okolicznościowe, np. na beatyfikację czy kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II, ale od tego roku wszyscy diakoni będą udawać się do Rzymu po naukę – mówi ks. Grzegorz Bogdański. Wyjazd ten ma przede wszystkim wymiar formacyjny, chodzi o to, żeby przyszli księża lepiej poznali i zrozumieli specyfikę Kościoła jako wspólnoty, w której szczególną rolę pełni następca św. Piotra wspomagany przez służącą mu pomocą Kurię Rzymską. Dlatego w programie został zaplanowany czas na spotkania z wybitnymi postaciami Kościoła, odpowiadającymi za ważne obszary jego zbawczej misji. – W Kurii Rzymskiej przyjęli nas kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gianfranco Ravasi, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury, abp Konrad Krajewski, będący jałmużnikiem apostolskim, ks. prał. Krzysztof Nykiel, pełniący funkcję regensa Penitencjarii Apostolskiej. Każda z tych dykasterii ma swój charakter i zakres obowiązków. Dobrze wykształcony ksiądz powinien je znać i rozumieć. Stąd spotkania miały formę wykładu, a następnie długiej i żywej dyskusji. Organizatorem był kapłan archidiecezji lubelskiej pracujący na co dzień w Watykanie ks. prał. Tomasz Trafny – wylicza Ksiądz Prefekt. – Kościelnego Rzymu uczyliśmy się także poprzez zwiedzanie najlepszych ośrodków katolickiej nauki, jakimi są papieskie uczelnie: Uniwersytet Gregoriański, Uniwersytet Laterański i Instytut Nauk Biblijnych; studiowało tam grono naszych księży, być może w ich ślady pójdzie któryś z obecnych diakonów – dodaje ks. Bogdański.

Reklama

Pobyt w Wiecznym Mieście był ważnym doświadczeniem dla przyszłych kapłanów. – Nasz wyjazd był wielkim świętem poznawania serca Kościoła. Zobaczyliśmy, jak bardzo jest ono bogate w duchowe, intelektualne i kulturowe wartości; mogliśmy z niego zaczerpnąć dla siebie i innych – wyznaje dk. Artur Grzywaczewski, pochodzący z parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie. – Przyjechałem do Rzymu, miejsca położonego daleko poza granicami mojej ojczyzny, i odkryłem, że czuję się w nim dobrze, jak u siebie. To ważne nie tylko z ludzkiego punktu widzenia, ale przede wszystkim z perspektywy wiary. Mogłem doświadczyć, że cały Kościół jest moim domem – podkreśla diakon.

Nie zapominajcie o Matce Bożej

Pamiętnym wydarzeniem pozostanie spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas środowej audiencji. Dało to szansę na krótką, ale za to bardzo osobistą i głęboką rozmowę. – Na początku podziękowaliśmy Ojcu Świętemu za to, że był w Polsce w czasie Światowych Dni Młodzieży – opowiada ks. Jan Miczyński, który pełnił rolę tłumacza. – Poprosiliśmy, aby papież powiedział do nas kilka słów, a on zachęcał nas, by nie zapominać o Matce Najświętszej i zwrócił się do seminarzystów: – Jeżeli będzie mieć kryzysy, trudności, pokusy, to uciekajcie pod płaszcz Matki Bożej, tam się schrońcie.

Diakoni nie ukrywali wielkiej radości ze spotkania. – Urzekło mnie spojrzenie Ojca Świętego, które przeszywa do głębi – wspomina dk. Artur. – Papież Franciszek, mówiąc o Matce Bożej, zostawił nam słowa na całe życie. Wyznaczają nam one ważny kierunek, zwłaszcza że przyszły rok będzie rokiem stulecia objawień w Fatimie. Maryja jest ucieczką dla każdego kapłana – podkreśla dk. Grzywaczewski.

Reklama

Na pamiątkę wyjazdu diakoni zakupili dla seminarium kopię krzyża Pawła VI, który kojarzony jest głównie jako krzyż z pastorału Jana Pawła II. – Podczas spotkania trzymałem krzyż, a papież go pobłogosławił, a następnie ucałował – mówi ks. Bogdański. – Był to moment niezwykle wzruszający i zarazem wymowna lekcja szacunku do tego szczególnego znaku miłości Boga do człowieka. Ten pocałunek dokonał się akurat w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – dodaje Ksiądz Prefekt. Diakoni w czasie spotkania przekazali Ojcu Świętemu różaniec od sióstr karmelitanek z Dysy.

Dziedzictwo św. Jana Pawła II

Wyjazd uwzględniał również – ważny dla każdego polskiego kapłana – kontakt z duchowym dziedzictwem św. Jana Pawła II, którego diakoni pamiętają jedynie z dzieciństwa. Pielgrzymi zamieszkali w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie, gdzie regularnie zatrzymywał się kard. Karol Wojtyła, i skąd udał się na konklawe, na którym został wybrany papieżem. Zwiedzili tamtejsze muzeum, które zachowuje pamiątki po polskim papieżu, m.in. dwa listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, dwie sutanny papieskie, jego pieczątki i brewiarze sprzed pontyfikatu, biurko, przy którym siedział, z teczką z logo sede vacante 1978. W Bazylice św. Piotra diakoni uczestniczyli w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Wzywając wstawiennictwa świętego, modlili się o powołania do służby Bożej w archidiecezji lubelskiej, dobre przygotowanie się do święceń kapłańskich oraz za wszystkich darczyńców: proboszczów i wiernych świeckich, którzy chętnie wsparli ten formacyjny wyjazd.

– Studiowanie teologii daje nam szansę dowiedzenia się wiele o myśli i nauczaniu Jana Pawła II, ale nie zastąpi to osobistego kontaktu z następcą św. Piotra, jaki dziś mamy z papieżem Franciszkiem. Jednak przy grobie Papieża Polaka, miałem poczucie, że lepiej rozumiem i w pełni doświadczam tajemnicy obcowania świętych. Stanąłem fizycznie obok doczesnych szczątków postaci bliskiej nie tylko dlatego, że pochodziła z mojego ojczystego kraju, lecz także dlatego, że zamieszkała już tam, dokąd ja dążę. Ta wspólnota celu rodzi zaufanie; chętnie będę powierzać św. Janowi Pawłowi II moje troski i kłopoty, jakich przecież nie brakuje w drodze do nieba – mówi dk. Artur.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: modlitwa ekumeniczna za ofiary zamachów na kościoły w Egipcie

[ TEMATY ]

modlitwa

Rzym

zamach

pl.wikipedia.org

Bazylika Matki Bożej na Zatybrzu

Bazylika Matki Bożej na Zatybrzu

We wtorek 11 bm. wieczorem w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu odbędzie się modlitwa ekumeniczna w za ofiary niedzielnych zamachów na kościoły koptyjskie w Egipcie oraz innych chrześcijan zamordowanych na świecie. Organizuje to nabożeństwo mająca tam swoją siedzibę Wspólnota św. Idziego. Czuwaniu modlitewnemu przewodniczyć będzie kard. Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

W zaproszeniu do udziału w nim organizatorzy podkreślają, że „i w tym roku w ramach Wielkiego Tygodnia Wspólnota św. Idziego wspominać będzie chrześcijan, którzy w licznych miejscach świata są obiektem prześladowań, dyskryminacji, którym odbiera się wolność religijną i życie. Uczyni to przywołując imiona i historie ofiar i podejmując słowa papieża Franciszka: 'Dzisiaj, w XXI wieku, Kościół nasz jest Kościołem męczenników'”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję