Reklama

Z Watykanu

2016-10-19 08:56


Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 6

Audiencja generalna

Dzieła miłosierdzia odtrutką na obojętność

Do ponownego nauczenia się uczynków miłosierdzia oraz realizowania ich na co dzień zachęcił papież Franciszek podczas audiencji generalnej 12 października br. Swoją katechezę Papież poświęcił znaczeniu uczynków miłosierdzia dla życia chrześcijańskiego.

Ojciec Święty zauważył, że „bycie miłosiernym jak Ojciec” stanowi wyzwanie dla sumienia i działania każdego chrześcijanina. – Trzeba, aby każdy, kto przyjmuje Boże Miłosierdzie, stawał się także jego znakiem i narzędziem dla innych – podkreślił Franciszek. Wskazał, że dokonujemy tego, gdy pełnimy uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy, które realizowało wielu ludzi prostych i dało w ten sposób autentyczne świadectwo wiary. Dodał, że w świecie dotkniętym wirusem obojętności dzieła miłosierdzia są najlepszą na nią odtrutką. – Jestem przekonany, że przez te proste codzienne czynności możemy dokonać prawdziwej rewolucji kulturowej, tak jak to było w przeszłości. Jeśli każdy z nas codziennie uczyni jeden uczynek miłosierdzia, będzie to rewolucja w świecie – ale każdy! – podkreślił Papież.

KAI

Kanonizacja

Przez wytrwałą modlitwę do mocnego trwania w wierze

W niedzielę 16 października br. Ojciec Święty Franciszek dokonał kanonizacji siedmiu błogosławionych. Są to: Salomon Leclercq, Józef Sánchez del Río, Emanuel González García, Ludwik Pavoni, Alfons Maria Fusco, Józef Gabriel del Rosario Brochero i Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej Catez. Zostali oni wpisani do katalogu świętych, z poleceniem, aby odbierali cześć jako święci w całym Kościele. W homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej papież Franciszek poruszył zagadnienie modlitwy. Wyszedł od prośby zawartej w modlitwie Kolekty o serce szczere i o wolę oddaną Bogu i podkreślił, że taka przemiana serca jest darem Boga. Zaznaczył, że sercem szczodrym i wiernym dzięki modlitwie obdarzeni byli kanonizowani w tym dniu święci. Papież podkreślił konieczność wzajemnego wspierania się w modlitwie. Poruszył też kwestię wytrwałości w modlitwie, potrzebnej, aby trwać mocno w wierze i świadectwie. Zwrócił uwagę, że nie jesteśmy sami, ale stanowimy część Kościoła. – Tylko w Kościele i dzięki modlitwie Kościoła możemy trwać mocno w wierze i świadectwie – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że to Duch Święty uczy nas modlitwy i prowadzi w modlitwie.

Reklama

RV

Ojciec Święty do Polaków

Każdego dnia uczynek miłosierdzia

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, przeżywamy Rok Święty Miłosierdzia i korzystamy z darów Bożej miłości, prośmy więc Ducha Świętego, aby rozpalał w nas pragnienie spełniania każdego dnia uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy, abyśmy odpowiadali na tę miłość, niosąc ją najbardziej potrzebującym. Pamiętajmy, że wszystko, co czynimy braciom, czynimy samemu Chrystusowi, który w nich jest. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Audiencja generalna, 12 października 2016 r.

RV

Apel o rozejm w Syrii

Nieludzki konflikt

Chcę podkreślić i przypomnieć swoją solidarność ze wszystkimi ofiarami nieludzkiego konfliktu w Syrii – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej 12 października br. – W poczuciu pilnej potrzeby ponawiam swój apel, błagam ze wszystkich sił osoby odpowiedzialne o podjęcie kroków w celu natychmiastowego zawieszenia broni, które zostałoby narzucone i respektowane przynajmniej na czas niezbędny, aby umożliwić ewakuację cywilów, a zwłaszcza dzieci, które nadal są uwięzione pod okrutnymi bombardowaniami – dodał.

RV

Książka o Bartłomieju I

Dwie przedmowy

Papież Franciszek i papież senior Benedykt XVI napisali przedmowy do książki poświęconej Bartłomiejowi I z okazji 25. rocznicy jego wyboru na stolicę patriarchalną w Konstantynopolu. Obydwa teksty w tym samym wydaniu opublikowano w „L’Osservatore Romano”. „Łączy nas zasadniczo wspólne staranie, aby coraz bardziej wzrastała świadomość osób i społeczeństwa w ogóle co do kwestii ochrony świata stworzonego” – napisał m.in. Franciszek, a Benedykt XVI stwierdził, że „Jego Świątobliwość Bartłomiej jest patriarchą naprawdę ekumenicznym, we wszystkich znaczeniach tego słowa”.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Kara, która nie pozostawia nadziei, nie jest właściwa!

Reklama

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny.

Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział PAP, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. "Dziś prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt" - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem