Reklama

Z Jasnej Góry

2016-10-19 08:56

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 8

Szkoły im. Jana Pawła II

Bądźcie świadkami miłosierdzia

Pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia” odbywała się w dniach 12-13 października br. 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Na placu przed Szczytem Jasnogórskim zgromadziło się ok. 18 tys. dzieci i młodzieży z 420 szkół z całej Polski, a także delegacja z Wilna. Przybyli uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele, katecheci, kapłani. W czasie Mszy św. wystawiono ok. 370 pocztów sztandarowych. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II.

Pielgrzymka rozpoczęła się 12 października wieczornym nabożeństwem różańcowym. Następnie pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika – krajowego duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. 13 października na Szczycie Jasnogórskim modlitewne spotkanie zainaugurowano odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Tomasik. Koncelebrowali licznie kapłani, wśród których byli m.in.: ks. Dariusz Kowalczyk – prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ks. Marcin Janocha, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry, związany z pielgrzymką Rodziny Szkół im. Jana Pawła II niemal od początku. – Ojciec Święty Jan Paweł II prosił nas wszystkich o to, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie, prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. A Ojciec Święty Franciszek podczas pięknego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie prosił, aby każdy z nas żył uczynkami miłosierdzia. Mówił, że miłosierdzie ma młode oblicze – przypomniał w homilii bp Tomasik.

Uczestnicy pielgrzymki złożyli Akt zawierzenia Matce Bożej i odczytali treść listu skierowanego do papieża Franciszka. Podczas pielgrzymki zostały poświęcone pamiątkowe różańce z napisem: „Jezu, ufam Tobie”. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Reklama

Środowisko

Tam, gdzie woda, tam życie

Pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie” przybyła w dniach 8-9 października 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. W tym roku organizatorem spotkania było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, a koncelebrował m.in. ks. Grzegorz Krząkała – krajowy duszpasterz tego środowiska. – Woda, aby służyła życiu i zdrowiu, powinna być czysta, a na straży dostępu do wody i jej jakości stajecie wy, pracownicy wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska, służący społeczeństwu jako stróże czystej wody, która jest synonimem życia. Tam, gdzie woda, tam życie – zauważył w homilii bp Skworc.

Uczestnicy pielgrzymki wystosowali list do papieża Franciszka. Krzyż pielgrzymkowy przekazano przyszłorocznemu organizatorowi pielgrzymki – Wodociągom Olsztyńskim. Organizatorzy – PWiK w Żorach – ufundowali dla Jasnej Góry myjkę granitową, którą poświęcił abp Skworc. Jako dar przekazane zostały również dwa ozdobne włazy kanalizacyjne – jeden od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu, a drugi od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Gminy Szumowo.

Służba Więzienna

Pomagają powrócić do normalności

Dnia 8 października br. odbywała się 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. – W Polsce jest prawie 30 tys. pracowników służby więziennej, w tym ponad 27 tys. funkcjonariuszy – pozostali to pracownicy cywilni. Podlegamy ministrowi sprawiedliwości, jest 15 okręgowych inspektoratów, 157 jednostek penitencjarnych; mamy ok. 71 tys. osadzonych – liczba ta rokrocznie się zmienia. W sumie nasze jednostki stanowi ok. 140 tys. osób – wyliczył gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Spotkanie rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników pielgrzymki przed bramą Lubomirskich. Pielgrzymi udali się do bazyliki, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa. – Pracujemy z ludźmi, którzy dokonali przestępstw, którym w ramach naszej pracy chcemy pomagać wracać do normalności – powiedział ks. Wojtas.

Krótko

8 września br. przybyła 34. Pielgrzymka Środowisk Twórczych. Obecny był krajowy duszpasterz artystów ks. Grzegorz Michalczyk.

8 października br. dwóch braci paulinów: Grzegorz Sudoł i Patryk Królak złożyło profesję wieczystą w Zakonie Paulinów. Młodzi bracia podjęli zobowiązanie dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, a swoje śluby złożyli na ręce o. Michała Lukoszka – wikariusza generalnego Zakonu.

11 października br. generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski został wybrany na członka konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Nabór do Chóru Basilica Cantans

Działający przy archikatedrze częstochowskiej i Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie Chór Basilica Cantans ogłasza nabór. Oczekujemy na uzdolnione muzycznie osoby, które chciałyby z nami śpiewać. Próby odbywają się w poniedziałki i środy w godz. od 18.30 do 20.00 w sali Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41.

Włodzimierz Krawczyński – dyrygent z Zarządem chóru Basilica Cantans

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Zwyczaje ważniejsze od Boga

2019-11-19 12:16

Bp Andrzej Przybylski
Niedziela Ogólnopolska 47/2019, str. 20

Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga

Agnieszka Bugała
To Bóg wymyślił małżeństwo i tylko On może je naprawić

Mamy dużo kościelnych zwyczajów. Największe rzesze przychodzą do kościoła wtedy, gdy coś się dzieje, i to takiego, z czym wzrastaliśmy niemal od dziecka. Jeszcze lepiej, kiedy to pobożne wydarzenie przedłużone jest biesiadowaniem. Bo jak tu nie iść do kościoła w Wielką Sobotę, kiedy święcą pokarmy? Jak nie pojawić się na Pasterce, kiedy tak nostalgicznie brzmią kolędy, i jak nie podzielić się opłatkiem, bez którego trudno sobie wyobrazić Wigilię? Lubimy, kiedy na Mszy św. sypią popiół na głowę, święcą palmy albo przykładają dwie świece do szyi, żeby leczyć choroby gardła. Podobnie jest z I Komunią św., chrztem czy sakramentem małżeństwa. Pierwszeństwo w przygotowaniu do tych najważniejszych spotkań z Bogiem mają rzeczy, które... z Bogiem niewiele mają wspólnego. Chyba każdy duszpasterz marzy dziś o tym, żeby zamiast o sukienkach i garniturach móc poważnie i wyczerpująco porozmawiać z rodzicami i dziećmi o prawdziwej obecności Boga w Eucharystii; żeby zamiast ustalać kwestię dekoracji kościoła móc z młodymi szczerze porozmawiać o małżeństwie i o tym, jak żyć, żeby działanie tego sakramentu nie skończyło się po kilku miesiącach. Nawet nie zauważyliśmy, jak zaczęło nam być wszystko jedno, czy mówimy o chrzcie czy o chrzcinach – a może nawet to drugie stało się ważniejsze niż sam sakrament? I pomyśleć, że wszystkie te zwyczaje powstały dzięki Bogu, dla Boga i ze względu na Niego. W Bogu są ich moc, skuteczność działania i całe piękno. Bóg był potrzebny, żeby zaistniały i nabrały rangi – a teraz można już Panu Bogu podziękować, bo my postanowiliśmy je sobie przywłaszczyć i zorganizować po swojemu. Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga.

W pewnej parafii podczas całodziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu ktoś wykradł monstrancję z Panem Jezusem. Kiedy proboszcz z ogromnym bólem w sercu i ze łzami w oczach wzywał swoich parafian do modlitwy przebłagalnej za tę profanację, usłyszał dziwne pocieszenie jednej z parafianek: „Niech ksiądz tak nie rozpacza, wprawdzie monstrancja była ładna i bardzo droga, ale szybko złożymy się na nową!”. Zwyczaje stają się ważniejsze od samego Boga, a przecież one mają znaczenie tylko wtedy, kiedy dzięki nim spotykamy się z żywym Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem