Reklama

Z Jasnej Góry

2016-10-19 08:56

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 8

Szkoły im. Jana Pawła II

Bądźcie świadkami miłosierdzia

Pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia” odbywała się w dniach 12-13 października br. 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Na placu przed Szczytem Jasnogórskim zgromadziło się ok. 18 tys. dzieci i młodzieży z 420 szkół z całej Polski, a także delegacja z Wilna. Przybyli uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele, katecheci, kapłani. W czasie Mszy św. wystawiono ok. 370 pocztów sztandarowych. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II.

Pielgrzymka rozpoczęła się 12 października wieczornym nabożeństwem różańcowym. Następnie pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika – krajowego duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. 13 października na Szczycie Jasnogórskim modlitewne spotkanie zainaugurowano odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Tomasik. Koncelebrowali licznie kapłani, wśród których byli m.in.: ks. Dariusz Kowalczyk – prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ks. Marcin Janocha, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry, związany z pielgrzymką Rodziny Szkół im. Jana Pawła II niemal od początku. – Ojciec Święty Jan Paweł II prosił nas wszystkich o to, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie, prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. A Ojciec Święty Franciszek podczas pięknego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie prosił, aby każdy z nas żył uczynkami miłosierdzia. Mówił, że miłosierdzie ma młode oblicze – przypomniał w homilii bp Tomasik.

Uczestnicy pielgrzymki złożyli Akt zawierzenia Matce Bożej i odczytali treść listu skierowanego do papieża Franciszka. Podczas pielgrzymki zostały poświęcone pamiątkowe różańce z napisem: „Jezu, ufam Tobie”. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Reklama

Środowisko

Tam, gdzie woda, tam życie

Pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie” przybyła w dniach 8-9 października 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. W tym roku organizatorem spotkania było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, a koncelebrował m.in. ks. Grzegorz Krząkała – krajowy duszpasterz tego środowiska. – Woda, aby służyła życiu i zdrowiu, powinna być czysta, a na straży dostępu do wody i jej jakości stajecie wy, pracownicy wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska, służący społeczeństwu jako stróże czystej wody, która jest synonimem życia. Tam, gdzie woda, tam życie – zauważył w homilii bp Skworc.

Uczestnicy pielgrzymki wystosowali list do papieża Franciszka. Krzyż pielgrzymkowy przekazano przyszłorocznemu organizatorowi pielgrzymki – Wodociągom Olsztyńskim. Organizatorzy – PWiK w Żorach – ufundowali dla Jasnej Góry myjkę granitową, którą poświęcił abp Skworc. Jako dar przekazane zostały również dwa ozdobne włazy kanalizacyjne – jeden od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu, a drugi od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Gminy Szumowo.

Służba Więzienna

Pomagają powrócić do normalności

Dnia 8 października br. odbywała się 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. – W Polsce jest prawie 30 tys. pracowników służby więziennej, w tym ponad 27 tys. funkcjonariuszy – pozostali to pracownicy cywilni. Podlegamy ministrowi sprawiedliwości, jest 15 okręgowych inspektoratów, 157 jednostek penitencjarnych; mamy ok. 71 tys. osadzonych – liczba ta rokrocznie się zmienia. W sumie nasze jednostki stanowi ok. 140 tys. osób – wyliczył gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Spotkanie rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników pielgrzymki przed bramą Lubomirskich. Pielgrzymi udali się do bazyliki, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa. – Pracujemy z ludźmi, którzy dokonali przestępstw, którym w ramach naszej pracy chcemy pomagać wracać do normalności – powiedział ks. Wojtas.

Krótko

8 września br. przybyła 34. Pielgrzymka Środowisk Twórczych. Obecny był krajowy duszpasterz artystów ks. Grzegorz Michalczyk.

8 października br. dwóch braci paulinów: Grzegorz Sudoł i Patryk Królak złożyło profesję wieczystą w Zakonie Paulinów. Młodzi bracia podjęli zobowiązanie dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, a swoje śluby złożyli na ręce o. Michała Lukoszka – wikariusza generalnego Zakonu.

11 października br. generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski został wybrany na członka konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Nabór do Chóru Basilica Cantans

Działający przy archikatedrze częstochowskiej i Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie Chór Basilica Cantans ogłasza nabór. Oczekujemy na uzdolnione muzycznie osoby, które chciałyby z nami śpiewać. Próby odbywają się w poniedziałki i środy w godz. od 18.30 do 20.00 w sali Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41.

Włodzimierz Krawczyński – dyrygent z Zarządem chóru Basilica Cantans

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Abp Wojda: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy

2019-07-22 14:44

BP KEP / Białystok (KAI)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry,

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok, 22 lipca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem