Reklama

Dookoła Polski

2016-10-19 08:56

Wojciech Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 9

Z Francji do Ameryki

Czy rezygnacja z zakupu francuskich Caracali wynika z problemów budżetowych rządu dobrej zmiany? Tak to widzi część niechętnych mu środowisk. Za śmigłowce mieliśmy zapłacić 13 mld zł, tymczasem gdy poprzedni rząd decydował o zakupie, w planie nie było kosztownych programów „Rodzina 500+” i „Mieszkanie+”.

O możliwych ograniczeniach w programie modernizacji armii mówił niedawno jeden z szefów resortu obrony, jednak teraz władze dementują te rewelacje. Potrzeby budżetu są duże, ale pieniędzy wystarczy.

Ocena resortu obrony, że to nie Caracale, a amerykańskie Black Hawki są bardziej potrzebne Polakom, może być – według różnych spekulacji – spowodowana przestawieniem się polskiej polityki z popierania najsilniejszych państw UE, w tym Francji, na popieranie USA. Tymczasem szef MON Antoni Macierewicz odrzuca spekulacje i wskazuje, że to nie Polacy, ale Francuzi zerwali umowę. – Francuzi nie byli w stanie zaproponować odpowiednich warunków offsetu – powiedział w TVP Info.

Reklama

Teraz min. Macierewicz zapowiada zorganizowanie środkowoeuropejskiego systemu współpracy zbrojeniowej, dzięki której będzie można konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie. Mówi także o pracach przy stworzeniu wspólnego polsko-ukraińskiego helikoptera, który będzie alternatywą dla tych produkowanych na Zachodzie.

* * *

Poczytali wywiady

Wydając opinię w sprawie lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Komisja Wenecka spełniła oczekiwania opozycji, która oskarża polski rząd o blokowanie prac TK. Ustawa nie zapewnia równowagi władzy i pozycji Trybunału „jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych” – orzeczono. Tyle że, zdaniem specjalistów, tym orzeczeniem KW wyszła poza swoje kompetencje. – KW oceniła nie tylko ustawę i jej przepisy, ale także działania Sejmu, do czego nie miała mandatu – twierdzi prof. Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK. Jego zdaniem, KW – gremium jednostronne i upolitycznione – w swojej opinii powieliła stanowisko znane z... wywiadów prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Polski rząd też ma wyrobione zdanie na temat KW: nie działała bezstronnie, dlatego szkoda czasu na dyskusje z nią. Polska strona nie wzięła udziału w jej obradach, a w stanowisku wobec projektu opinii KW oceniła, że zawiera on błędy rzeczowe.

* * *

Czas – start!

Miejsce inauguracji programu „Mieszkanie+” nie było przypadkowe – to właśnie w Katowicach mają powstać pierwsze mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do własności. Podstawą programu, którego start ogłosili premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki, jest wrześniowa uchwała rządu w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego. „Mieszkanie+”, które jest filarem tego programu, jest kolejnym, po „Rodzinie 500+”, priorytetowym przedsięwzięciem rządu.

– Programem „Mieszkanie+” chcemy uruchomić nieruszone jeszcze pokłady energii społecznej i energii gospodarczej – powiedział wicepremier Morawiecki w Katowicach. Podpisano listy intencyjne między jednostkami samorządu terytorialnego i BGK Nieruchomości – spółką realizującą pilotaż programu. W ich efekcie może powstać ponad 6 tys. mieszkań w 17 miastach w Polsce, m.in. w: Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Poznaniu, Radomiu, Stalowej Woli, Tychach i Wałbrzychu.

* * *

Wespół w zespół

Czy istnienie Grupy Wyszehradzkiej – zrzeszającej Polskę, Czechy, Słowację i Węgry – ma jeszcze sens? Zdaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy – jak najbardziej, ale pod warunkiem zachowania jedności. Mówił on o tym podczas spotkania prezydentów grupy w Łańcucie i Rzeszowie. – Razem możemy więcej – zwrócił uwagę – a jedność jest szczególnie ważna wobec podziałów w UE. Chcemy realizować narodowe cele i aspiracje, chcemy to robić w zjednoczonej Europie, ale nie chcemy unii krajów bardziej i mniej uprzywilejowanych – podkreślił w przemówieniu.

W Rzeszowie szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o bezpieczeństwie rynku gazu w naszej części Europy. Prezydenci Polski, Słowacji, Czech i Węgier wyrazili sprzeciw wobec budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. – Inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ma charakter polityczny, jej realizacja utrudni budowanie sprawnej unii energetycznej w Europie – zaznaczył prezydent Duda.

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny

2019-12-07 19:50

ako / Toruń (KAI)

- Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas katechezy hierarcha mówił m. in. o przemianach ostatnich dziesiątków lat. - Obserwacja bieżących wydarzeń wskazuje, że walka z prawdą i dobrem nie ustała. Szatan nie opuścił ziemi, nie wyjechał na urlop, wcielił się w nowych ludzi, którzy pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat bez Boga. Obrali sobie za cel dechrystianizację Europy. Widać, że w świecie ma miejsce zorganizowana i zaplanowana akcja zmierzająca do zniszczenia naszej cywilizacji chrześcijańskiej, zwłaszcza łacińskiej, poniekąd też i całej kultury euroatlantyckiej.

- Wiemy, że wszelkie poprawianie Pana Boga kończy się tragiczne dla ludzi. Nie udało się zniszczyć rodziny przez aborcję i antykoncepcję i podejmuje się próbę zniszczenia tradycyjnej rodziny przez legalizację związków partnerskich, przez seksualizację dzieci i młodzieży. Marksistowską walkę klas zamieniono na walę płci. To co dotąd uznawano za dewiację i patologię usiłuje się uznawać za obowiązującą normę - mówił bp Ignacy Dec.

Biskup świdnicki wskazał także na rolę Radia Maryja w dziele ewangelizacji. - Niesiemy wdzięczność Panu Bogu za ten niezwykły, niecodzienny dar, jaki otrzymaliśmy na trudne czasy życia Kościoła, naszej Ojczyzny, Europy i świata. Przybywamy do kolebki tego radia, by w adwentowym klimacie za Maryją powtórzyć słowa Jej dziękczynienia, uwielbienia i radości: “Wielbi dusza moja Pana, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Radio Maryja uczy nas przede wszystkim modlitwy, pomaga nam w nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktu z Bogiem - wskazał bp Ignacy Dec.

“Z Kościołem w III Tysiąclecie” to cykl cotygodniowych, sobotnich katechez głoszonych na antenie RM przez biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem