Reklama

Dookoła Polski

Ofensywa w sprawie Nord Stream 2

Czy Polska przejęła inicjatywę w próbie zablokowania Nord Stream 2? Tak twierdzą wnikliwi obserwatorzy wydarzeń rozgrywających się w Brukseli. Polska ma wywierać coraz większą presję na Komisję Europejską w tej sprawie, żądając, aby ta orzekła, czy nowy rosyjski gazociąg jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Nord Stream 2 ma rozpocząć wysyłanie ogromnej ilości gazu do Niemiec już w 2019 r., ale ma omijać Polskę i Ukrainę. Zapewni energetyczne bezpieczeństwo Niemiec, ale osłabi je w innych europejskich państwach.

Premier Beata Szydło ocenia, że coraz więcej państw podkreśla rolę Komisji Europejskiej w rozstrzygnięciu sporu o Nord Stream 2. – Oczekujemy, że Komisja wypełni swoje obowiązki i sprawdzi, czy wszystkie normy, warunki takiej inwestycji są przestrzegane – przyznała po niedawnym szczycie UE. Stanowisko Polski wspierają państwa Grupy Wyszehradzkiej, państwa bałtyckie i bałkańskie – wyjaśniła premier Szydło. Wszystkie są za jasnym stanowiskiem KE w sprawie sytuacji prawnej Nord Stream 2.

Reklama

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział amerykańskiej prasie, że Nord Stream 2 byłby kpiną z unijnych sankcji wobec Rosji, nałożonych po jej agresji na Ukrainę. – Kraje członkowskie szybko powinny znaleźć w tej sprawie porozumienie, zwłaszcza że te leżące z dala od rosyjskich granic nie widzą w działaniach Rosji problemu – ocenił Szymański.

* * *

Prokurator na dywanik

Zapowiedziane przez posłankę Małgorzatę Wassermann, przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, przesłuchiwanie kolejnych prokuratorów, którzy mieli styczność ze sprawą, a potem świadków związanych z wymiarem sprawiedliwości szybko może zderzyć się z rzeczywistością. Na pierwszy ogień miała pójść prokurator Barbara Kijanko, która jako pierwsza prowadziła – czy raczej miała prowadzić – postępowanie w sprawie Amber Gold. W początkowej fazie odmówiła ona wszczęcia postępowania, a po kilku miesiącach ponownie je umorzyła. Za każdym razem Komisja Nadzoru Finansowego zaskarżała to postanowienie i sąd nakazywał kontynuację prowadzenia postępowania. Prokurator Kijanko od czerwca przebywa na zwolnieniu i najpewniej w najbliższym czasie nie stawi się przed komisją. Możliwe, że pierwszą osobą, którą przesłucha komisja, będzie lekarz, który wystawił zwolnienie dla prokurator Kijanko. Do końca stycznia komisja śledcza ma zamiar przesłuchać 22 świadków.

* * *

Znane czy nieznane

Zamieszanie, które powstało wokół informacji podanej przez Antoniego Macierewicza, szefa MON, że istnieje nagranie rozmowy Władimira Putina, Donalda Tuska, Waldemara Pawlaka i Krzysztofa Kwiatkowskiego z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, tuż po katastrofie rządowego Tu-154, ma swoje dobre strony. Zapis miał być sensacyjny, bo – jak twierdzi szef MON – prezydent Putin przedstawił wtedy przebieg katastrofy smoleńskiej sprzeczny z późniejszym raportem rosyjskiego MAK i polskiej komisji Jerzego Millera. To ważny zapis – twierdzą eksperci, ale taśma, tzw. surówka, nagrana przez TVP, znana była wcześniej. Znajdowała się nawet, z kilkuletnią przerwą, w archiwum TVP. Zna ją m.in. Marek Pyza – dawny dziennikarz TVP, dziś „wSieci” i portalu wPolityce.pl . Uważa on, że nagranie dostarcza jednak ważnej wiedzy: w pracach na miejscu katastrofy nie brał udziału żaden przedstawiciel Polski, tymczasem przedstawiciele rządu PO-PSL twierdzili potem zupełnie inaczej.

* * *

Polatają gulfstreamem

To, że polskie VIP-y będą najpewniej latać nowym amerykańskim samolotem Gulfstream G550, wybranym przez MON, to dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że stanie się to dopiero za rok. Polska chce mieć dwa takie samoloty. Zakończenie przetargu na małe samoloty – mogące zabrać na pokład kilkanaście osób – do przewozu ludzi na najwyższych stanowiskach ujawnił szef MON Antoni Macierewicz. Zgłosiło się dwóch oferentów, przy czym jeden z nich – francuska wytwórnia lotnicza Dassault Aviation – nie spełniał wymogów formalnych. Drugi, będący częścią amerykańskiego koncernu General Dynamics, spełnia wszystkie wymogi formalne. Samolot produkowany przez Gulfstream Aerospace, z 14 pasażerami na pokładzie i bagażem, ma być zdolny do pokonania dystansu co najmniej 5 tys. km, a gdyby pasażerów było 8, zasięg miałby pozwalać na lot z Warszawy do Nowego Jorku bez międzylądowania. Maszyna ma być wyposażona w system identyfikacji „swój-obcy”, a wykonawca ma zapewnić szkolenie personelu latającego i naziemnego oraz pakiet logistyczny. Koszt samolotu to ok. 450 mln zł.

2016-10-26 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł o. Kazimierz Przydatek SJ, opiekun polskich pielgrzymów

2020-09-28 19:13

[ TEMATY ]

śmierć

jezuici

©MaverickRose – stock.adobe.com

W Rzymie zmarł ojciec Kazimierz Przydatek, wieloletni duszpasterz Polaków w Rzymie i współpracownik Radia Watykańskiego, jezuita. Był związany z rozgłośnią papieską od 1967 do 1981 roku. Od 1970 roku przez cztery lata prowadził cykl pogadanek teologiczno-ascetycznych w rubryce Kurs wiedzy religijnej. Podejmował m.in. tematy: sakramentów, Pisma Świętego, stworzenia, istoty Boga, duszy ludzkiej, grzechu, cierpienia i odkupienia.

O. Kazimierz urodził się w 1933 r. Był synem kpt. Adama Przydatka rozstrzelanego przez Sowietów 16 kwietnia 1940 r. w Katyniu. Wraz z mamą, babcią oraz rodzeństwem został wywieziony na Syberię, gdzie cała rodzina żyła w skrajnie trudnych warunkach. Mama zmarła z wycieńczenia w 1944 r. Do Polski wrócił w 1947 roku. W 1950 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Został wyświecony na kapłana w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie w 1960 r. przez bp. Zygmunta Choromańskiego. Po dwóch latach pracy z młodzieżą zakonną wyjechał na leczenie i dalsze studia do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z teologii.

W 1974 r. został powołany na sekretarza Roku Świętego 1975, po czym, z nominacji Pawła VI był członkiem Konsulty Duszpasterskiej przy Watykanie i przez kolejne 10 lat zajmował się polskimi pielgrzymami przyjeżdżającymi do Rzymu. Był pierwszym dyrektorem Ośrodka „Corda Cordi” i Domu Pielgrzyma przy via Pfeiffer 13 w Rzymie. W tym okresie niemal codziennie spotykał Jana Pawła II i organizował jego spotkania z polskimi pielgrzymami. Był świadkiem zamachu na papieża 13 maja 1981 roku i natychmiast zorganizował na Placu św. Piotra modlitewne czuwania w intencji Jana Pawła II, ustawiając na pustym tronie papieskim obraz Matki Bożej Częstochowskiej wykonany z nasion – dar pielgrzymów z Wielkopolski, na którym widniały litery: SOS.

Od 1986 roku był rektorem kościoła św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie spoczywa ciało św. Stanisława Kostki, patrona Polski. Równolegle przez kilkadziesiąt lat był kapelanem w jednym z rzymskich szpitali. Następnie mieszkał i pracował w przy kościele del Gesù w Rzymie. Potem przeniósł się do Neapolu, gdzie był duszpasterzem i spowiednikiem w jezuickim kościele Il Gesù nuovo. Ostatnie lata swojego życia spędził w infirmerii Towarzystwa Jezusowego przy rezydencji św. Piotra Kanizego w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach biskupiego miasta

2020-09-28 21:57

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Iskra Bożego miłosierdzia

Świdnica ‑ Katedra

Ks. Grzegorz Umiński

Iskra Bożego Miłosierdzia w parafii katedralnej

Iskra Bożego Miłosierdzia w parafii katedralnej

Na placu przed świdnicką katedrą, przy pomniku św. Jana Pawła II 28 września o godz. 15. wierni parafii katedralnej oraz pozostali mieszkańcy miasta biskupiego zgromadzili się z bp Ignacym Decem i ks. Mirosławem Benedykiem, aby z koronką w ręku wołać o Boże Miłosierdzie dla siebie i całego świata.

Parafia katedralna po raz kolejny wzięła udział w modlitewnej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”. Łaskawości Boga polecaliśmy kapłanów i wiernych naszej diecezji, modliliśmy się o oddalenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów, za Prezydenta Polski, oraz wszystkich rządzących, za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.

ks. Mirosław Benedyk

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji "Iskra Bożego Miłosierdzia"

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji

Spotkaliśmy się w Godzinie Miłosierdzia, w której Bóg daje tak wiele łask, to tak jakby była wielka promocja, iż wystarczy przyjść, otworzyć ręce i wziąć od Niego. Gdy ogłaszają promocję w supermarkecie to wszyscy tam biegną? Czemu tak niewielu biegnie do Boga, który chce dawać ponad miarę? On chce dawać. Bóg ma radość dawania. Dawania miłości, pokoju, szczęścia. Przypomnijmy, że od wielu lat w katedrze świdnickiej koronką modlą się kapłani z wiernymi każdego dnia.

ks. Mirosław Benedyk

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji "Iskra Bożego Miłosierdzia"

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji

Od trzynastu lat, wierni co rok spotykają się na modlitwie 28 września na ulicach miast, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej. Do akcji w całej Polsce włączyło się ponad 300 miast. Tego dnia w Świdnicy koronką modlono się także przy przed szpitalem "Latawiec" na terenie par. św. Andrzeja Boboli.

ks. Mirosław Benedyk

bp Ignacy Dec na koniec pobłogosławił zebranych

bp Ignacy Dec na koniec pobłogosławił zebranych
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję