Reklama

Darz bór!

Zamek w Liwie oraz parafia pw. św. Ojca Pio w Węgrowie stały się miejscem tegorocznych obchodów ogólnopolskiego święta myśliwych, leśników i jeźdźców, które odbyły się w dniach 22-23 października br. Jego organizatorem były Lasy Państwowe i Polski Związek Łowiecki pod honorowym patronatem ministra środowiska Jana Szyszko

Podczas dwudniowego świętowania nie zabrakło polowania hubertowskiego, poprzedzonego apelem na łowy i ceremoniałem ślubowania. Sobotnie polowanie zakończyła myśliwska biesiada. Uroczysta parada w niedzielne przedpołudnie z Rynku Mariackiego w Węgrowie z udziałem myśliwych, leśników i jeźdźców przeprowadziła przybyłych gości na błonia węgrowskie przy parafii pw. św. Ojca Pio. Zwieńczeniem pochodu była Eucharystia ku czci św. Huberta sprawowana pod przewodnictwem biskupa diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa wraz z biskupem seniorem diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem oraz przybyłymi kapłanami. Wśród nich należy podkreślić obecność kapelanów leśników i myśliwych.

Minister środowiska w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim organizatorom tegorocznego Hubertusa za zaproszenie i zorganizowanie święta. Wyraził zachwyt nad pięknem podlaskiej przyrody i nawiązując do międzynarodowej konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki «Laudato si’», powiedział: – W polskim Sejmie, dokąd zjechali się specjaliści i naukowcy najwyższej klasy z całego świata, dowiedzieliśmy się, że Polska jest wzorem w zakresie koncepcji zrównoważonego rozwoju. Dowiedzieliśmy się od szefa światowej organizacji nauki, że Polska jest pierwsza, Polska jest liderem. Nie ma możliwości kreowania koncepcji zrównoważonego rozwoju bez nauki, a nauka nie ma możliwości istnienia bez Boga. Polska jest tego przykładem. (...) Jestem dumny z tego, że mogę reprezentować kraj, który ma takie zasoby przyrodnicze kształtowane przez trzy grupy ludzi reprezentujących: leśnictwo, rolnictwo i łowiectwo.

Reklama

Spotkanie ubogaciły: koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Centralnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka, pokaz sokolniczy, wspólne gotowanie dziczyzny, pokaz mody myśliwskiej, prezentacja psów myśliwskich ze szczególnym uwzględnieniem polskich ras, pokaz wabienia jeleni, pogoń za lisem. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Zaprezentowano również wystawę zdjęć nagrodzonych na XXI Konkursie Fotograficznym „Łowcy Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego oraz dorobek przyrodniczy Lasów Państwowych. Przez cały czas trwały konkursy i zabawy dla dzieci.

Uroczystości swoją obecnością uświetnili wspomniani bp Tadeusz Pikus, bp Stanisław Stefanek, Jan Szyszko oraz Maria Koc – wicemarszałek Senatu, Andrzej Konieczny – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Konrad Tomaszewski – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Lech Bloch – przewodniczący zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Henryk Kowalczyk – przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów, ks. Wojciech Frątczak – kapelan Polskiego Związku Łowieckiego, ks. Józef Poskrobko – kapelan leśników diecezji drohiczyńskiej, ks. Marek Bator – duszpasterz leśników archidiecezji częstochowskiej. Nad całością imprezy czuwał ks. Tomasz Duszkiewicz – generalny duszpasterz leśników, kapłan diecezji drohiczyńskiej.

Darz bór!

2016-10-26 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

[ TEMATY ]

film

Orzech

ks. Orzechowski

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Odbierając nagrodę z rąk prof. Jana Żaryna, Magdalena Piejko powiedziała, że udało się opowiedzieć zaledwie cząstkę historii z życia ks. Orzechowskiego i że ma nadzieję, że powstaną o nim inne filmy.

Fundatorem nagrody jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Archiwum Organizatorów

Magdalena Piejko

Magdalena Piejko

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach biskupiego miasta

2020-09-28 21:57

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Iskra Bożego miłosierdzia

Świdnica ‑ Katedra

Ks. Grzegorz Umiński

Iskra Bożego Miłosierdzia w parafii katedralnej

Iskra Bożego Miłosierdzia w parafii katedralnej

Na placu przed świdnicką katedrą, przy pomniku św. Jana Pawła II 28 września o godz. 15. wierni parafii katedralnej oraz pozostali mieszkańcy miasta biskupiego zgromadzili się z bp Ignacym Decem i ks. Mirosławem Benedykiem, aby z koronką w ręku wołać o Boże Miłosierdzie dla siebie i całego świata.

Parafia katedralna po raz kolejny wzięła udział w modlitewnej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”. Łaskawości Boga polecaliśmy kapłanów i wiernych naszej diecezji, modliliśmy się o oddalenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów, za Prezydenta Polski, oraz wszystkich rządzących, za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.

ks. Mirosław Benedyk

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji "Iskra Bożego Miłosierdzia"

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji

Spotkaliśmy się w Godzinie Miłosierdzia, w której Bóg daje tak wiele łask, to tak jakby była wielka promocja, iż wystarczy przyjść, otworzyć ręce i wziąć od Niego. Gdy ogłaszają promocję w supermarkecie to wszyscy tam biegną? Czemu tak niewielu biegnie do Boga, który chce dawać ponad miarę? On chce dawać. Bóg ma radość dawania. Dawania miłości, pokoju, szczęścia. Przypomnijmy, że od wielu lat w katedrze świdnickiej koronką modlą się kapłani z wiernymi każdego dnia.

ks. Mirosław Benedyk

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji "Iskra Bożego Miłosierdzia"

Wierni przy pomniku św. Jana Pawła II w dniu akcji

Od trzynastu lat, wierni co rok spotykają się na modlitwie 28 września na ulicach miast, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej. Do akcji w całej Polsce włączyło się ponad 300 miast. Tego dnia w Świdnicy koronką modlono się także przy przed szpitalem "Latawiec" na terenie par. św. Andrzeja Boboli.

ks. Mirosław Benedyk

bp Ignacy Dec na koniec pobłogosławił zebranych

bp Ignacy Dec na koniec pobłogosławił zebranych
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję