Reklama

Abp Gądecki nagrodzony przez TN KUL

Uczony i Pasterz

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odebrał Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego, przyznawaną przez Towarzystwo Naukowe KUL. Wręczenie tego prestiżowego wyróżnienia miało miejsce w Collegium Jana Pawła II w Lublinie 28 października br. W uroczystości wzięli udział m.in. abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Ryszard Karpiński oraz bp Zdzisław Fortuniak. W auli zgromadzili się również członkowie TN KUL z prezesem ks. prof. Augustynem Eckmannem, wiceprezesem ks. prof. Józefem Krukowskim, sekretarzem generalnym ks. prof. Mirosławem Sitarzem i ks. prof. Tadeuszem Guzem, który wygłosił laudację.

Reklama

Podczas prezentacji sylwetki laureata ks. prof. Guz podkreślił, że abp Gądecki jest uczonym wielkiego formatu, wybitnym duszpasterzem i biblistą, który zawsze upomina się o pełną prawdę o człowieku i pokazuje jego wielkość; to, że został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, przez co jest nietykalny, niepowtarzalny i ze względu na święty plan Bożego stworzenia świata powołany do wiekuistego bytowania; ponadto w swoim nauczaniu abp Gądecki w szczególny sposób zwraca uwagę i docenia znaczenie rodziny. – W jego słowach uderza apel o wdzięczność Bogu za życie naturalne i ponadnaturalne – zaznaczył laudator. – Abp Gądecki pokazuje wartość ekologii, zachęca do dbałości o otaczający nas świat i wskazuje na jego Stwórcę. Porządkowanie siebie, swego ducha i otaczającego nas świata powinno być priorytetem każdego człowieka – powiedział ks. Guz, który dokonał analizy głównych myśli Księdza Arcybiskupa i dostrzegł w nich apel, by „na ruinach konfliktów i nienawiści budować cywilizację Serca Jezusowego, w której życie ludzkie na każdym etapie powinno być szanowane i chronione”. W uzasadnieniu przyznania nagrody abp. Gądeckiemu czytamy: „Wspaniały splot precyzyjnych uzasadnień naukowych i wierność Księdza Arcybiskupa względem wielkiej nauki biblijno-teologiczno-metafizycznej o człowieku jako «dziecku Bożym» w obliczu jakiegoś «sprzężenia się» różnych typów negacji człowieka w jego uprzyczynowieniu przez transcendentnego Boga, w jego wyjątkowej naturze duchowo-cielesnej, w jego podmiotowości substancjalnej i bycie osobowym, zasługuje na wielki zaszczyt, który wpisany jest w wyśmienite pokolenia tworzące ludzkie oblicze Towarzystwa Naukowego KUL”. Uroczyste spotkanie zakończył wykład abp. Stanisława Gądeckiego pt. „Postulaty dotyczące małżeństwa i rodziny wynikające z adhortacji «Amoris laetitia»”.

Nagroda, której patronuje założyciel pierwszego uniwersytetu w Lublinie, przyznawana jest od 1974 r. za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Do tej pory wyróżnienie otrzymało 41 osób, m.in. kard. Zenon Grocholewski, s. prof. Zofia Zdybicka i prof. Bogdan Chazan.

2016-11-08 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję