Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie ustawajmy w walce o normalność

Błękitne rozwińmy sztandary. Czas strząsnąć zwątpienia już pleśń. Niech w sercach zagorze znicz wiary. I gromka niech ozwie się pieśń!” – to piękny hymn maryjny, którego początki sięgają roku 1919. Autorem słów jest J. Jarzębowski, a muzyki – R. Gruszewski. Na uwagę zasługują ważne słowa: „...Pan idzie na świata siąść tron! Drży szatan, wysuwa mu berło się z rąk. Słyszycie? Zwycięstwa gra dzwon!”.

Nie chciałbym tu głosić jakiegoś triumfalizmu. W ostatnim czasie przez Polskę przelała się przecież kolejna fala bluźnierstwa ateizmu. Bezbożnicy wznosili hasła przeciwko Kościołowi i samemu Bogu. Jeszcze dzisiaj padają wezwania o wypisywanie się z Kościoła, o wyrzucenie religii ze szkół itp. I mimo że żyjemy w kraju o ponad 90-procentowej liczbie katolików, mniejszości ateistyczne co i raz elektryzują polskie społeczeństwo. Ale wydaje się, że naród osiąga pewną dojrzałość społeczną i polityczną. Bogu dzięki za Radio Maryja i Telewizję Trwam, za katolickie rozgłośnie radiowe, katolicką prasę, w tym „Niedzielę”, i wiele środowisk, które one tworzą, służąc polskiej tradycji, kulturze i chrześcijaństwu. Dlatego możemy się dzisiaj wypowiadać w sposób jawny i zdecydowany na ważne tematy, nie bojąc się prześladowań i napiętnowań.

Reklama

Minął ponad rok od czasu wyboru prezydenta RP Andrzeja Dudy, minął rok mądrych działań nowo wybranego rządu. Cieszymy się, że wiele zmienia się na lepsze, że zaczęła się normalność. Oczywiście, daleko jeszcze do ideału, na wszystko trzeba czasu, ale wiemy jedno: musimy w sposób jasny i zdecydowany opowiadać się za najwyższymi wartościami, za realizacją katolickiej nauki społecznej. I nie jest to myślenie polityczne, ale chrześcijańskie i patriotyczne. Nie wolno dopuścić do ogołocenia Polski z krzyża oraz zasad ewangelicznych i wychowywania młodego pokolenia Polaków w duchu ideologii genderowskiej i laickiej. Zobowiązuje nas do tego również 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, które dodawało nam sił i pomagało podnosić się z upadków.

Chcemy zachować normalność i o tę normalność wciąż toczy się bitwa. Chcemy czuć się u siebie, wyznawać swoje wartości i w spokoju budować zwyczajne życie, osadzone w rodzinie. Chcemy normalnych warunków dla rozwoju naszych dzieci. Naszym pragnieniem jest, by one także kochały swoją Ojczyznę i to wszystko, co ją stanowi.

Niebagatelną rolę w tym wszystkim odgrywa Maryja – Matka Jezusa. Każde spotkanie z Nią otwiera nam oczy na wiele spraw, które widzimy już w innym, Bożym świetle. W życiu narodu jest to czymś bardzo istotnym. To wielka nauka uczciwości, solidarności, miłości Boga i bliźniego. Trzymajmy się Maryi. Bądźmy przy Niej – czuwajmy. Bo tylko z Bogiem osiąga się rzeczy wielkie.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O macierzyństwie i królowaniu Maryi

Dlaczego Bóg Najświętszą Maryję Pannę tak szczególnie wyróżnił i wyniósł Ją do godności Królowej nieba? Na to pytanie pomaga nam odpowiedzieć Ewangelia wg św. Łukasza. Maryja zgadza się na propozycję Boga wyrażoną ustami Archanioła, gdyż Ona wierzy swemu Stwórcy i ufa, że Bóg wie, co czyni. Gdy On odważył się Jej zaproponować macierzyństwo Bożego Syna, to Maryja może, umocniona Jego łaską, podjąć się tego zadania. Tak oto Niepokalana Dziewica i Boża Matka całe swoje życie oddaje do dyspozycji Boga i Jezusa Chrystusa. Ona żyje odtąd tylko dla tego powołania. Oto najprostsza odpowiedź na pytanie, dlaczego Bóg Maryję obdarzył królewską chwałą.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję