Reklama

Niedziela Małopolska

Chicago

Czas wspomnień i refleksji

Niedziela małopolska 46/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Polonia

Archiwum orgaznizatorów

Amerykańska Polonia w Chicago gościła ks. inf. Jakuba Gila przez ostatni tydzień października. W kolejne dni wieloletni proboszcz bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach sprawował Msze św. i głosił homilie, przypominając życie i nauczanie św. Jana Pawła II, m.in. w parafii pw. Matki Bożej Matki Kościoła i w sanktuarium św. Jana Pawła II w Willow Springs (na przedmieściach Chicago), w Polskiej Misji Trójcy Świętej oraz w kościele św. Franciszka Borgia. W świątyni św. Moniki przekazał parafii, która gościła wadowickiego kapłana, relikwie św. Jana Pawła II – dar metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Reklama

Również bankiet Roku Miłosierdzia, zorganizowany przez Oddział Centrum Jana Pawła II w Chicago, w salach „Jolly Inn Banquets” był okazją do snucia wspomnień przez ks. Jakuba Gila o Papieżu Polaku. Na to spotkanie przybyli także inni duszpasterze, w tym m.in. paulini: o. Izydor Matuszewski – generał-senior oraz o. Jan Berny. Licznie stawiła się chicagowska Polonia. Zebrani wysłuchali koncertu utworów Fryderyka Chopina. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano tak bliskie Janowi Pawłowi II pieśni i piosenki, w tym m.in. „Barkę”. Nie zabrakło kremówek. Co prawda, nie wadowickich, ale te chicagowskie też były smaczne!

Jak podkreślali organizatorzy spotkania, z miłosierdziem łączy się modlitwa, czyn i zaangażowanie oraz materialne wsparcie konkretnych celów. Temu także służyło to wydarzenie – zbierano fundusze, aby wesprzeć Centrum Jana Pawła II w Krakowie, na Białych Morzach. Przedstawiciele chicagowskiej Polonii są wdzięczni ks. inf. Jakubowi Gilowi za trud podróży, poświęcony czas, a przede wszystkim za dostarczone chwile wzruszeń, wynikających ze snutych wspomnień o Janie Pawle II, i za refleksję płynącą z pozostawionej przez niego nauki.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: za tydzień II Kongres Młodzieży Polonijnej

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

młodzież

www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

Ponad 250 osób m.in. z Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, krajów skandynawskich i Europy Zachodniej weźmie udział w II Kongresie Młodzieży Polonijnej. Spotkanie zaplanowano od 28 lipca do 5 sierpnia w Warszawie. Uczestnicy kongresu zwiedzą Warszawę i wezmą udział w rocznicy Powstania Warszawskiego, a nawet sami przeprowadzą historyczną rekonstrukcję powstańczych walk.

Pierwszy Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r. W tym roku jego program ma nawiązywać do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję