Reklama

Niedziela Przemyska

Św. Janie Pawle II, witaj nam

Przykładem namacalnej obecności św. Jana Pawła II wśród nas są relikwie. Zapewniają nas, że nasz wielki rodak ciągle jest z nami i oręduje w naszych potrzebach u samego Boga

Świętość drugiego człowieka zawsze pobudza nas do tego, aby popatrzeć na swoje życie i czasami je przewartościować. Zobaczyć, co jest w nim dobrego, a co złego. Nad czym należy jeszcze popracować, co zmienić w swoim postępowaniu, a co należy pielęgnować i rozwijać dla dobra wspólnoty i samego siebie. W życiu człowieka ważny jest wzór do naśladowania. Dla każdego nadchodzi moment, w którym chce się powołać na autorytet. Człowiekiem, który z pewnością go posiadał, był św. Jan Paweł II. Mimo że Jana Pawła II nie ma już wśród nas, i że przebywa już w domu naszego Ojca, to jesteśmy przekonani o jego obecności i opiece. Przykładem takiej namacalnej obecności są relikwie, zapewniają nas, że nasz wielki rodak ciągle jest z nami i oręduje w naszych potrzebach u samego Boga.

Reklama

W wielu świątyniach naszego kraju i nie tylko, takie właśnie relikwie już się znajdują, a ostatnio do ich grona dołączyła również nasza białobrzeska świątynia. Do tej jakże ważnej i historycznej uroczystości nasza parafialna wspólnota przygotowywała się poprzez różne wydarzenia, m. in. przez poświęcenie w 2015 r. pomnika Jana Pawła II przez abp. Józefa Michalika oraz przez cotygodniową modlitwę przed Najświętszym Sakramentem do naszego świętego Papieża. W każdy poniedziałek wspólnota parafialna gromadziła się w białobrzeskim wieczerniku i prosiła miłosiernego Boga o godne i owocne przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II.

19 października 2016 r. na stałe zapisze się w historii naszej parafii. To właśnie wtedy w naszej wspólnocie na stałe zagościł św. Jan Paweł II. Dokonało się to za sprawą posługi abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, długoletniego współpracownika naszego świętego papieża. Podczas uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej w obecności kapłanów z dekanatu Łańcut II, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup, relikwie zostały przekazane naszej wspólnocie na ręce ks. proboszcza Jana Bździkota, który już od dawna zabiegał o to, aby Jan Paweł II w symbolu relikwii zagościł w naszej parafii. W homilii abp Mieczysław Mokrzycki podkreślił, jak bardzo zależało naszemu papieżowi, aby świat zobaczył, jak wielka jest miłość Boga do człowieka. Podkreślił, że Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej wiary i modlitwy, na którą nigdy nie żałował czasu i mimo to, że był wielkim teologiem i mistykiem, to modlił się bardzo prosto. Jego życie było modlitwą. Zauważył, że Ojciec święty powołuje nas do świętości w naszym codziennym życiu i pielęgnowania w nas łaski Bożej. Metropolita zachęcał nas słowami Jana Pawła II, abyśmy my sami starli się stawać lepsi, by lepszymi dzięki Bożemu błogosławieństwu stawali się nasi bliscy, rodacy, Ojczyzna i cały świat.

Uroczystość miała podniosły charakter dzięki licznemu udziałowi harcerzy, Orkiestry Dętej z Białobrzeg, chórowi Kanon pod dyrekcją Sylwii Wojnar, dzieci i młodzieży ze wspólnoty oazowej, jak również wspólnoty parafialnej. Mamy nadzieję, że ten czas modlitwy w bliskości św. Jana Pawła II sprawi, że sięgniemy do nauczania tego wielkiego Świętego, może zrodzi się w naszych sercach pragnienie świętości, by łatwiej nam było podejmować wyzwania, jakie stawia przed nami codzienność.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak kończy dziś 50 lat - jest najmłodszym z prymasów w Europie

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Mieczysław Mokrzycki

Paweł Rytel-Andrianik

Dziś 50. urodziny abp Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Prymas Polski jest zarazem najmłodszym spośród Prymasów w Europie. Życzenia z tej okazji składają mu jego współpracownicy i wierni z archidiecezji gnieźnieńskiej ja i całej Polski, ale nie przewidziano specjalnych obchodów. Wczoraj podczas spotkania opłatkowego w urzędzie miasta w Inowrocławiu, abp Polak na 50. urodziny otrzymał swój akt urodzenia specjalnie oprawiony.

Hasłem posługi biskupiej abp. Polaka, który od maja br. jest metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski są słowa „Dominum confiteri Iesum: (Wyznawać Jezusa jako Pana). Wcześniej dał się on poznać m.in. jako sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 2011-2014, aktywny delegat KEP ds. powołań, duszpasterstwa emigracji i in. Obecnie jest członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz m.in. członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Stałej KEP.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję