Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Orędownik z nieba w dąbrowskiej parafii

W niedzielę 23 października w samo południe podczas uroczystej Eucharystii do kościoła NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Paweł Pielka, dzięki któremu udało się sprowadzić relikwie Błogosławionego do parafii

Niedziela sosnowiecka 46/2016, str. 4

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

relikwie

Archiwum parafii

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Liturgię poprzedził program słowno-muzyczny o Kapłanie Męczenniku w wykonaniu młodzieży parafialnej pod kierunkiem katechetki Beaty Baniak. Uroczystość wprowadzenia relikwii Błogosławionego skłoniła młodych parafian do odtworzenia atmosfery mrocznych czasów stanu wojennego w Polsce z pierwszej połowy lat 80. ubiegłego wieku. Podczas zaprezentowanego programu zabrzmiały też ostatnie, jakże wymowne słowa ks. Jerzego wypowiedziane podczas rozważania tajemnic różańcowych: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Reklama

Sprowadzone do parafii relikwie są pierwszego stopnia – to fragment kości Błogosławionego. A do parafialnej świątyni wprowadził je proboszcz parafii, ks. Zdzisław Reterski. Relikwie umieszczone zostały w ołtarzu bocznym w specjalnie na ten cel wykonanym relikwiarzu, który jest darem wiernych tej wspólnoty. Warto zaznaczyć, że parafia posiada także relikwie św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Rity oraz kamień z domu św. Józefa z Nazaretu.

W patriotycznej wspólnocie wiary

Uroczystość odbyła się w 1. niedzielę po liturgicznym wspomnieniu bł. ks. Jerzego, kilka dni po 32. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Tradycją w dąbrowskiej wspólnocie są Msze św. w intencji Ojczyzny odprawiane od wielu lat każdego 3. dnia miesiąca. W oknach parafialnego kościoła znajduje się witraż przedstawiający ks. Jerzego Popiełuszkę. Wielu z parafian każdego roku uczestniczy także w dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Poza tym Zagłębie, Dąbrowa Górnicza to środowisko ludzi pracy, wielu tu hutników i górników, którym patronuje bł. ks. Jerzy, dlatego też pragnieniem wielu parafian i Księdza Proboszcza stało się sprowadzenie relikwii do świątyni właśnie tego Błogosławionego, aby przez ich obecność stał się Orędownikiem ludu Zagłębia i Dąbrowy Górniczej w niebie. – Relikwie są wyrazem solidarności z tymi, których one przypominają. Są one wyrazem obecności wśród nas tych, którzy odeszli, a są z nami we wspólnocie świętych obcowania. Ks. Jerzy upominał się o wolność, prawdę i godziwe życie. Jego słowa nie straciły na aktualności. Chciałbym, aby przykład ks. Popiełuszki był zachętą do dawania świadectwa w dziwnej polskiej rzeczywistości, gdzie krzyż, Biblia i Kościół dla wielu stały się znakiem agresji, buntu i sprzeciwu – mówi ks. Reterski.

Za wstawiennictwem Błogosławionego

W homilii natomiast Kaznodzieja zaznaczył, że pełniejszy opis czasów, w których przyszło żyć ks. Jerzemu ciągle się nie dokonał. – Wiele jest tego przyczyn. Jego postać jednak już zajaśniała pośród tamtego mroku. W czasach strachu i kłamstwa ktoś taki jak on umiał żyć wolnością, która żyła w nim. To musiało porywać, otwierać serca, ale i budzić gniew tych, którym nie było to na rękę. Wyposażeni w magnetofony czyhali na niego jak kiedyś czyhano na Chrystusa, by „pochwycić Go na słowie”. Jego słowa wyrażały nieraz trudną prawdę, ale nigdy nie niosły niechęci czy nienawiści do kogokolwiek. Prześladowca był bratem, gdy szpiegował pod oknem, to dostał od obserwowanego ks. Jerzego… herbatę w termosie. Dzięki ks. Jerzemu i jemu podobnym runęły totalitarne mury, zdawało się, utrwalone na długo. Teraz trzeba odczytać, co jego osoba mówi nam, tak często przeżywającym obojętność, niechęć a nawet wrogość. Te rowy między nami trzeba teraz zasypywać za jego wstawiennictwem – w sąsiedztwie, najbliższej rodzinie, a nawet tak często w małżeństwie. Może nieraz wątpimy, że to jeszcze możliwe i potrzebne. Za jego wstawiennictwem trzeba próbować. Ta parafia może być przemieniana miłością, która jego przemieniała i uzdolniła go, by nie pozwolić zwyciężyć złu. Macie odtąd kogoś, kto temu dziełu posłuży swym wstawiennictwem – podkreślał ks. Pielka.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powrócił do swojej rodzinnej parafii

Niedziela podlaska 13/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Marcin Gołębiewski

S. Aniceta Borowska przekazuje relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego

S. Aniceta Borowska przekazuje relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego

S. Aniceta Borowska – Przełożona Generalna Sióstr Loretanek 18 marca br. ofiarowała parafii katedralnej relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego. W uroczystej procesji wejścia przekazała relikwie bp. Tadeuszowi Pikusowi, który wniósł je do drohiczyńskiej katedry i przekazał miejscowemu proboszczowi

Przed rozpoczęciem uroczystości ks. Wiesław Niemyjski – proboszcz parafii katedralnej, zaprezentował życiorys Błogosławionego. Przypomniał fakt, że został on ochrzczony w obecnym kościele katedralnym oraz był drohiczyńskim parafianinem.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Z grzeszności podnosi nas lekarz, którym jest Jezus!

2021-09-24 09:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatni dzień rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” animowanych przez wspólnotę Ruchu Światło – Życie w kolegiacie łaskiej skupiony był wokół sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję