Reklama

Z Watykanu

Konsystorz

Papież kreował nowych kardynałów

W Bazylice św. Piotra w Watykanie 19 listopada br. odbył się zwyczajny konsystorz publiczny, na którym papież Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 17 nowych purpuratów. Po Liturgii Słowa Ojciec Święty wygłosił homilię. Za podstawę swych rozważań wziął fragment 6. rozdziału Ewangelii według św. Łukasza, zwany kazaniem na równinie, w którym Jezus wzywa swych słuchaczy do miłowania nieprzyjaciół. Następnie Papież odczytał listę nowych purpuratów, po czym złożyli oni wyznanie wiary i przysięgę wierności Franciszkowi i jego prawnie wybranym następcom. Ojciec Święty ogłosił, że kardynałowie: Mario Zenari, Kevin Farrell i Ernest Simoni będą kardynałami diakonami. Pozostałych 14 będzie kardynałami prezbiterami.

Nowo mianowani purpuraci podchodzili kolejno do Franciszka, który nakładał każdemu na głowę biret kardynalski, a na palec – pierścień i wręczał bullę z wyznaczonym kościołem tytularnym w Rzymie. Gdy energicznie podszedł i uklęknął przed Papieżem 88-letni kard. Simoni z Albanii, męczennik czasów komunizmu, Ojciec Święty powiedział mu: „Jesteś mocniejszy ode mnie”, po czym próbował ucałować jego dłoń, na co hierarcha nie pozwolił.

Reklama

W niedzielę 20 listopada nowi kardynałowie koncelebrowali z Ojcem Świętym Mszę św. na zakończenie Roku Świętego Miłosierdzia.

KAI

Audiencja generalna

Grzeszących napominać, nieumiejętnych pouczać

O potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych oraz pokory i prostoty w służeniu radą mówił Franciszek 16 listopada br. w swojej katechezie podczas audiencji generalnej. Kontynuował cykl katechez poświęconych uczynkom miłosierdzia.

Papież zauważył, że często napotykamy osoby irytujące czy uciążliwe. Przypomniał, że sam Bóg musiał okazać miłosierdzie, aby znieść narzekania swojego ludu, jak to ukazuje np. Księga Wyjścia. – W ten sposób nauczył Mojżesza i lud także tego istotnego wymiaru wiary – podkreślił Ojciec Święty. Jednocześnie zachęcił, abyśmy sami uczynili rachunek sumienia i zastanowili się, czy niekiedy nie jesteśmy uciążliwi dla innych.

Reklama

Franciszek nawiązał także do wydarzenia z życia Pana Jezusa, gdy matka Jakuba i Jana domagała się od Niego zaszczytnych miejsc dla swoich synów w królestwie Bożym. Wskazał, że w tej sytuacji Pan Jezus staje się przykładem dwóch innych uczynków miłosierdzia wobec duszy: grzeszących napominać oraz nieumiejętnych pouczać. W tym kontekście wyraził uznanie dla pracy katechetów, którzy uczą dzieci podstaw wiary. – Nauczanie spojrzenia na to, co istotne, jest decydującą pomocą, zwłaszcza w czasie takim, jak nasz, który – jak się zdaje – zatracił swoją orientację i goni za doraźnymi przyjemnościami. Nauczanie odkrywania, czego chce od nas Pan, i jak możemy na to odpowiedzieć oznacza wprowadzenie na drogę rozwoju w swoim powołaniu, będącą drogą prawdziwej radości – stwierdził Papież.

Ojciec Święty przestrzegł zarazem, by przy tej okazji nie czuć się lepszymi od innych, ale zastanowić się, czy postępujemy zgodnie z tym, czego sami nauczamy.

KAI

List apostolski

„Misericordia et misera”

W niedzielę 20 listopada br. na Placu św. Piotra po zakończeniu Mszy św. papież Franciszek podpisał list apostolski „Misericordia et misera”, skierowany do całego Kościoła. Dokument został ogłoszony na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W imieniu całego ludu Bożego list z rąk papieża Franciszka otrzymali: kard. Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili, jednej z największych metropolii na świecie (Filipiny); abp Leo Cushley, arcybiskup Saint Andrews i Edynburga (Szkocja); dwóch księży Misjonarzy Miłosierdzia, pochodzących z Republiki Demokratycznej Konga i Brazylii; diakon stały diecezji rzymskiej wraz ze swoją rodziną; dwie zakonnice, pochodzące z Meksyku i Korei Południowej; rodzina składająca się z rodziców, dzieci i dziadków, pochodząca z USA; para narzeczonych; dwie matki katechetki z jednej z parafii w Rzymie; osoba niepełnosprawna i osoba chora.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Nie zamyka się miłosierne serce Boga

Drodzy bracia i siostry, za kilka dni zostanie zamknięta Brama Święta Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Nie zamyka się jednak miłosierne serce Boga, nie gaśnie Jego czułość wobec nas, grzeszników, nie przestają płynąć strumienie Jego łaski. Tak też nie mogą się zamknąć nasze serca i nie możemy przestać pełnić dzieł miłosierdzia wobec potrzebujących. Doświadczenie miłosierdzia Bożego, które przeżywaliśmy w tym Roku Jubileuszowym, niech pozostanie w was jako natchnienie do ofiarnej miłości bliźniego. Niech wam towarzyszy błogosławieństwo Pana!

Audiencja generalna, 16 listopada 2016 r.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nie musimy zdobywać się na nie wiadomo jakie wyczyny; często naszej pomocy potrzebują właśnie osoby nam najbliższe.

2016-11-23 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: młodzi katolicy przeciw eutanazji

2021-06-21 16:49

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

młodzież

Adobe.Stock.pl

Już za kilka dni, 25 czerwca, w Hiszpanii ma wejść w życie prawo o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. Zostało uchwalone w marcu br. bez konsultacji społecznych i „pod płaszczykiem pandemii”. Grupa młodzieży z Madrytu na znak sprzeciwu zorganizowała „Tydzień dla życia” (1Semanaporlavida) - łańcuch modlitwy, która potrwa do 25 czerwca.

Pomysł zorganizowania tygodnia modlitwy zrodził się podczas cyklu wykładów na temat eutanazji pod tytułem: „Wartość życia”. Jego inicjatorem jest grupa młodzieży z madryckiej parafii. Jak mówi Cristina, ustawa o eutanazji „została zatwierdzona bez prawdziwej debaty publicznej. Pomyślałam sobie, że były dni modlitwy o ustanie aborcji i zdziwiło mnie oraz wszystkich moich kolegów, że nic nie zostało podjęte w sprawie eutanazji. Pomyśleliśmy, że jeśli nikt tego nie robi, to my to zrobimy”.

CZYTAJ DALEJ

Odpust zupełny zw. z obchodami 1. Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych

2021-06-22 13:17

[ TEMATY ]

odpust zupełny

Bart van der Borst / Foter.com / CC BY-ND

Osoby, które wezmą udział w uroczystościach 1. Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, obchodzonego w Kościele katolickim na całym świecie w 4. niedzielę lipca, będą mogły uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Dekret w tej sprawie opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Odpust zupełny będą mogły uzyskać osoby, które - oprócz spełnienia zwykłych warunków - 25 lipca wezmą udział w uroczystościach, które będą sprawowane czy to w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka, czy też w Kościołach lokalnych na całym świecie. Na tych samych warunkach będzie on też przysługiwał tym osobom, które tego dnia odwiedzą osoby starsze znajdujące się w potrzebie i osamotnieniu lub - w przypadku niemożliwości osobistego spotkania - skontaktują się z nimi i spędzą wspólnie czas dzięki pomocy środków telekomunikacyjnych. Z możliwości skorzystania z odpustu będą mogły skorzystać też osoby starsze, które z powodu choroby czy innych przeszkód zdrowotnych, nie będą mogły wziąć fizycznie wziąć udziału w tych obchodach, ale pozostaną w szczególnej łączności duchowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję