Reklama

Niedziela Legnicka

Kamienna Góra

Pamiętając o bohaterach i dziękując bogu

Niedziela legnicka 48/2016, str. 4

[ TEMATY ]

święto niepodległości

powiatowa.info

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, to stałe elementy patriotycznych obchodów

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, to stałe elementy
patriotycznych obchodów

Obchody Święta Niepodległości w Kamiennej Górze trwały dwa dni. Centralne uroczystości odbyły się 11 listopada w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. We współpracy z proboszczem parafii ks. Piotrem Smolińskim przygotował je Urząd Miasta. Rozpoczęły się one Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą wraz z Księdzem Proboszczem sprawował ks. prał. Edward Bigos z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, poczty sztandarowe i młodzież kamiennogórskich szkół, której towarzyszyli ich dyrektorzy, nauczyciele i katecheci.

W homilii ks. Piotr Smoliński powiedział m.in.: – Najbardziej jestem dumny, że jestem Polakiem, gdy znajduję się za granicą. Jestem wzruszony, gdy staję nad grobami Polaków, np. na Monte Cassino. Możemy być dumni z historii Polski i z tego, że jesteśmy Polakami. Polacy zawsze walczyli o niepodległość, nie tylko swoją, walczyli także o wolność nawet w krajach, które wielokrotnie Polskę zdradziły. A Polska, wierna hasłu „Bóg -Honor-Ojczyzna”, nigdy nikogo nie zdradziła.

Reklama

Po Mszy św. na placu kościelnym odbyła się dalsza część uroczystości. Burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek w swoim przemówieniu m.in. podkreślił wartość obchodów kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, w które wpisuje się pamięć o tych, którzy za Ojczyznę oddali życie. Wyrazem czci i pamięci o tych bohaterach było złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalenie znicza przy obelisku upamiętniającym ofiary niemieckich nazistowskich obozów.

Następnie odbył się Apel Pamięci, podczas którego przedstawiciel młodzieży odczytał imiona i nazwiska bohaterów oraz wezwał tych, co walczyli o niepodległość Polski w jej obecnej formie. Uroczystość zakończono modlitwą za zmarłych, a ks. Edward Bigos zwrócił uwagę, że w ciągu 20 lat jego posługi duszpasterskiej w Kamiennej Górze w uroczystościach niepodległościowych z roku na rok bierze udział coraz więcej młodzieży i obecnie ich liczba znacznie przekracza liczbę osób dorosłych.

Dopełnieniem uroczystości w kościele były popołudniowe imprezy patriotyczne, które odbywały się w różnych miejscach miasta. Harcerze i zuchy z kamiennogórskiego hufca ZHP spotkali się na kominku, podczas którego uczestniczyli w zabawach mających na celu przypomnienie historii Polski. W Muzeum Tkactwa odbył się Wieczór Patriotyczny, podczas którego odbyły się prelekcje nt. wielkich patriotów: generała Józefa Hallera oraz związanego z Kamienną Górą kapitana Józefa Sierocińskiego. Odegrali oni znaczącą rolę w procesie odzyskiwania i umacniania niepodległości Polski. Dyrektor muzeum Barbara Skoczylas-Stadnik odczytała wzruszający list seniorki rodu Hallerów – Ewy Haller de Hallenberg, w którym dziękuje za pielęgnowaną w Kamiennej Górze pamięć o generale. Spotkanie w muzeum zakończyło się śpiewem pieśni patriotycznych. Zaproszono do śpiewania także uczestników koncertu, który odbył się w Centrum Kultury. Podczas uroczystości odczytano też część życzeń dla Ojczyzny, które kamiennogórzanie składali w ramach akcji zorganizowanej przez Centrum Kultury.

Natomiast 10 listopada w kamiennogórskich szkołach i przedszkolach miały miejsce różne patriotyczne wydarzenia. Dzieci z Przedszkola nr 2 wraz z kamiennogórskimi harcerzami i swoimi wychowawcami „wybrały” się w patriotyczną „podróż” przez Polskę, podczas której prezentowały regionalne piosenki i tańce. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zwiedzili kamiennogórskie Muzeum Tkactwa. Poznawali historię Polski, a podczas zajęć warsztatowych wykonywali flagi, zakładki do książek i kwiaty w polskich barwach narodowych. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół podczas uroczystego apelu przypomnieli słuchaczom polską drogę do wolności. Wiedzę tą dopełniły patriotyczne pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących uczestniczyli natomiast w przygotowanym przez młodzież koncercie „Ojczyzno ma”. Część muzyczna była uzupełniona informacjami o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Natomiast z inicjatywy dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ulicami Kamiennej Góry przeszedł Marsz Niepodległości. Wzięła w nim udział cała społeczność szkoły, w tym uczniowie klas mundurowych, nauczyciele i dyrekcja szkoły, a także przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych oraz duszpasterze. Marsz dotarł na plac przy kościele Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów przy obelisku.

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za Niepodległą w legnickiej katedrze

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Ks. Waldemar Wesołowski

11 listopada w legnickiej Katedrze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu stanęli księża posługujący w Legnicy, a także przełożeni Seminarium Duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Był założycielem i prezesem stowarzyszenia RomAmor które zajmuje się dożywianiem bezdomnych i biednych ludzi na ulicach Rzymu, ale także odbudową więzi osób w trudnej sytuacji. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele Santa Maria in Trastevere w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję