Reklama

Niedziela Częstochowska

Katechetyczne zmagania

Grupa młodych mężczyzn w sutannach, obładowanych torbami i teczkami, idzie o wczesnej porze przez miasto. Taki widok oznacza jedno: praktyki katechetyczne kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Przeżywali je alumni roku V i VI w dniach 14-25 listopada br. Rok V katechizował w gimnazjum, a diakoni w liceum.

Katecheza na tych poziomach nauki to nie lada wyzwanie. Klerycy od dłuższego czasu przygotowywali się do jego podjęcia. Wielką pomoc w tym względzie okazali im ks. dr Roman Ceglarek, dyrektor kurialnego referatu katechetycznego, oraz ks. Tomasz Mucha, diecezjalny wizytator katechizacji. Wiele godzin spędzonych nad konspektami i pomocami dydaktycznymi wydało dobre owoce. Młodzież była aktywizowana na różne sposoby. Prezentacje multimedialne, filmy, metody dyskusyjne i plastyczne – to tylko niektóre sposoby, aby młodzi mogli łatwiej przyjąć przesłanie Dobrej Nowiny.

– Praktyki katechetyczne to dla nas bardzo pracowity i wymagający czas – mówi kl. Damian Magiera. – Każdy z nas z lekcji na lekcję dopracowywał swoją katechezę, wyciągając wnioski z bieżącej pracy z uczniami. Poniesiony trud rodził jednak radość z dobrze spełnionego zadania i bycia świadkiem Jezusa – dodaje przewodniczący kleryków roku V. Po tygodniu katechetycznym klerycy, choć mocno zmęczeni, byli bardzo szczęśliwi. Cieszył ich każdy sukces katechetyczny. Owocne były też poniesione porażki, gdyż one pokazują, nad czym trzeba jeszcze popracować. Niech to doświadczenie umocni ich powołanie i doda sił do dobrego przygotowania się do sakramentu święceń.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje wielkopostne kleryków w Paradyżu

[ TEMATY ]

rekolekcje

klerycy

Paradyż

Karolina Krasowska

Klerycy Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywają w Paradyżu rekolekcje wielkopostne.

- Tak jak każde, tak i te rekolekcje staramy się przeżyć całą wspólnotą. Tradycją naszą jest, że czas Wielkiego Postu to mocny czas, który nas wprowadza w przygotowanie do świąt Paschalnych i w powrót do tajemnicy naszego Chrztu. Rozpoczynamy od rekolekcji od Środy Popielcowej, które potrwają do soboty rano - mówi ks. Mariusz Jagielski, rektor Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję