Reklama

Niedziela Częstochowska

Katechetyczne zmagania

Grupa młodych mężczyzn w sutannach, obładowanych torbami i teczkami, idzie o wczesnej porze przez miasto. Taki widok oznacza jedno: praktyki katechetyczne kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Przeżywali je alumni roku V i VI w dniach 14-25 listopada br. Rok V katechizował w gimnazjum, a diakoni w liceum.

Reklama

Katecheza na tych poziomach nauki to nie lada wyzwanie. Klerycy od dłuższego czasu przygotowywali się do jego podjęcia. Wielką pomoc w tym względzie okazali im ks. dr Roman Ceglarek, dyrektor kurialnego referatu katechetycznego, oraz ks. Tomasz Mucha, diecezjalny wizytator katechizacji. Wiele godzin spędzonych nad konspektami i pomocami dydaktycznymi wydało dobre owoce. Młodzież była aktywizowana na różne sposoby. Prezentacje multimedialne, filmy, metody dyskusyjne i plastyczne – to tylko niektóre sposoby, aby młodzi mogli łatwiej przyjąć przesłanie Dobrej Nowiny.

– Praktyki katechetyczne to dla nas bardzo pracowity i wymagający czas – mówi kl. Damian Magiera. – Każdy z nas z lekcji na lekcję dopracowywał swoją katechezę, wyciągając wnioski z bieżącej pracy z uczniami. Poniesiony trud rodził jednak radość z dobrze spełnionego zadania i bycia świadkiem Jezusa – dodaje przewodniczący kleryków roku V. Po tygodniu katechetycznym klerycy, choć mocno zmęczeni, byli bardzo szczęśliwi. Cieszył ich każdy sukces katechetyczny. Owocne były też poniesione porażki, gdyż one pokazują, nad czym trzeba jeszcze popracować. Niech to doświadczenie umocni ich powołanie i doda sił do dobrego przygotowania się do sakramentu święceń.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kleryckie czuwanie misyjne na Jasnej Górze

Niedziela legnicka 1/2019, str. II

[ TEMATY ]

klerycy

Archiwum autora

Pamiątkowe zdjęcie legnickich kleryków z księżmi biskupami obecnymi na jasnogórskim spotkaniu

Pamiątkowe zdjęcie legnickich kleryków z księżmi biskupami obecnymi na jasnogórskim spotkaniu

W początkach grudnia 2018 r. na Jasnej Górze odbyła się sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem pod hasłem: „Mocni w Duchu przy sercu Maryi”

Wspotkaniu tym brali udział członkowie Papieskiej Unii Misyjnej, róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych, referentki i referenci oraz kleryckie koła misyjne. Wśród uczestników byli przedstawiciele wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej: kl. Karol Diduszko, kl. Marcin Diduszko oraz ks. Piotr Tsarakhov. Towarzyszył im ojciec duchowny, a zarazem opiekun kleryckiego koła misyjnego, ks. Paweł Wołczański.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnik Soboru Watykańskiego II: doświadczyliśmy tam kolegialności i synodalności

2021-07-20 20:32

[ TEMATY ]

biskup

Sobór Watykański II

Archiwum „Aspektów ”

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Podczas obrad Soboru Watykańskiego II doświadczyliśmy kolegialności i synodalności – powiedział ostatni żyjący włoski uczestnik Vaticanum II, niemal 98-letni bp Luigi Bettazzi, emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea.

Mówił o tym dziś rano podczas sympozjum naukowego w Weronie.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję