Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Więcej takich stowarzyszeń

Tradycyjnie, ostatnie spotkanie w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR), prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (SRK), odbyło się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu, we wspólnocie, w której proboszczuje asystent kościelny stowarzyszenia ks. Janusz Glanowski. Tegoroczny DAR zakończył nie wykład, ale wspólna Eucharystia sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka i spotkanie opłatkowe. Podczas zjazdu doszło także do wyboru nowych władz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Pierwsza część spotkania odbyła się w parafialnym kościele. W homilii Pasterz Kościoła sosnowieckiego podziękował członkom stowarzyszenia za kontynuację spotkań w ramach DAR i prosił, aby inicjatywa została prowadzona w kolejnych latach. Druga część spotkania, połączona z wyborami władz stowarzyszenia, odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Jeleniu. Ne zabrakło wspólnych życzeń, łamania się opłatkiem, śpiewu kolęd. Na spotkaniu był również obecny ks. Jan Szkoc, który jak co roku ufundował dla wszystkich mikołajkowe prezenty.

Reklama

I tak w wyniku wyborów ukonstytuował się nowy zarząd SRK. A że zwycięskiego składu się nie zmienia, funkcje w stowarzyszeniu będzie pełnił zarząd taki, jaki był wybrany na poprzednią kadencję. Prezesem będzie Renata Szopa, wiceprezesem Jarosław Pomykała, sekretarzem Lucyna Pluta, skarbnikiem Lucyna Górnicka. Skład zarządu uzupełniają Lilianna Madejska i Krystyna Kmiecik.

Wybory i kończąca się 3-letnia kadencja zarządu SRK to dobra okazja do podsumowań. W okresie kadencji odbyło się 30 spotkań zarządu, w czasie których podjęto 29 uchwał. Aktywnie do 2016 r. działało w naszej diecezji 7 kół w parafiach: Chrystusa Króla w Sosnowcu, św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, św. Barbary w Sosnowcu, Matki Bożej Częstochowskiej w Sosnowcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu i św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. W sumie w strukturze stowarzyszenia działa ok. 100 osób. – Działalność stowarzyszenia opiera się przede wszystkim na pracy kół parafialnych w swoich środowiskach. Praca formacyjna wyraża się w czynnym uczestnictwie w życiu Kościoła oraz krzewieniu moralności wynikającej z Magisterium Kościoła – wyjaśnia Renata Szopa.

Stałym punktem corocznego kalendarium SRK są uroczyste obchody święta patronalnego przypadającego 19 marca, we wspomnienie św. Józefa. W okresie Wielkiego Postu członkowie przygotowują nabożeństwa Drogi Krzyżowej. – Celebrujemy Dzień Świętości Życia uczestnicząc w nabożeństwach, przygotowując konferencje oraz podejmując się dzieła duchowej adopcji. Maj to czas pielgrzymki do diecezjalnego sanktuarium rodzin do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, gdzie również od maja do października bierzemy czynny udział w czuwaniach maryjnych w ostatnie piątki miesiąca. Uczestniczymy w marszach w obronie życia do 2015 r. w Będzinie, a od 2016 r. również w Jaworznie. Maj i czerwiec to czas pielgrzymek do sanktuariów oraz dni skupienia dla uczestników DAR. W sierpniu członkowie koła z Łagiszy przygotowują poczęstunek dla pielgrzymów. We wrześniu na rodziny czeka Matka Boża Częstochowska. Z rodzinami z całej Polski uczestniczymy w dwudniowej pielgrzymce rodzin. W listopadzie świętujemy jubileusz powstania naszego stowarzyszenia. Co roku w styczniu uczestniczymy w Radzie Prezesów Polskiej Federacji SRK w Zakopanem – wylicza prezes SRK, Renata Szopa.

Reklama

Drugim filarem aktywności stowarzyszenia jest działalność charytatywna. Polega ona głównie na przygotowywaniu pomocy żywnościowej w postaci paczek dla rodzin ubogich w okresie świąt. SRK współpracuje z innymi wspólnotami mającymi na celu dobro rodziny, które działają w naszej diecezji, jak: Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Hospicjum św. Tomasza Apostoła, Caritas, Domowy Kościół.

Nie sposób pominąć sztandarowego dzieła SRK, jakim jest prowadzenie Diecezjalnej Akademii Rodziny. – W każdym roku staraliśmy się umieszczać w programie wykłady o tematyce dotyczącej rodzin polskich w ich sytuacji społecznej, moralnej czy ekonomicznej oraz uwzględniać hasła roku liturgicznego, w którym odbywały się spotkania. W tym celu zapraszaliśmy specjalistów z całej Polski – teologów, lekarzy, dziennikarzy, historyków, pracowników naukowych z różnych uczelni. Te działania będziemy kontynuować – mówi Renata Szopa.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich nie prowadzi działalności gospodarczej, wszelkie prace podejmowane są społecznie, z dobroci serc członków.

2016-12-21 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opłatkowe spotkanie dziennikarzy

[ TEMATY ]

Świdnica

spotkanie opłatkowe

BOŻENA SZTAJNER

Dziennikarze pracujący na terenie diecezji świdnickiej 7 stycznia uczestniczyli w spotkaniu świąteczno-noworocznym, które odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Kontakt


Redakcja

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2021-06-16 14:05

[ TEMATY ]

sport

Prezydent.pl

To dla mnie ogromny honor i zaszczyt. Jeżeli taki Kuba Błaszczykowski ze wsi Truskolasy może tu stać, to znaczy, że każdy może mieć marzenia i je realizować -mówił Kuba Błaszczykowski.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielolokrotny reprezentant Polski został uhonorowany m.in. za wybitne osiągnięcia sportowe oraz działalność społeczną i charytatywną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję