Reklama

Niedziela Wrocławska

Klinika Pamięci

We Wrocławiu powstała Klinika Pamięci – miejsce, gdzie osoby starsze bezpłatnie mogą przebadać swoją pamięć

Niedziela wrocławska 2/2017, str. 5

[ TEMATY ]

zdrowie

seniorzy

Archiwum Angel Care

Już 8 grudnia ubiegłego roku ruszyła Klinika Pamięci. To inicjatywa fundacji Angel Care, a jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki. Do Kliniki Pamięci na bezpłatne badanie zgłaszać się mogą seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy zauważą u siebie problemy z pamięcią czy koncentracją. Przebadani zostaną w dwóch etapach. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi.

Jeśli psycholog na podstawie wyników testów stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach. – W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadzi konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care przy ul. Dyrekcyjnej 5-7 lub pod numerem telefonu 71 30 69 030.

Reklama

Odpowiedzi i rozwiązania

Inicjatywa fundacji Angel Care jest tym cenniejsza, że jak do tej pory nie dysponujemy skutecznymi farmakologicznymi środkami przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera. – Większość osób, które do nas trafiają nigdy nie miało robionych badań w zakresie diagnostyki chorób otępiennych, a bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów – tłumaczy Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Klinika Pamięci to nie tylko badania, ale także szereg zajęć ćwiczących pamięć: – Nie chcemy dawać tylko odpowiedzi na pytanie, czy ktoś jest chory, ale staramy się też stwarzać realne możliwości działania dla osób, które mają już pierwsze symptomy problemu z pamięcią. Oferujemy im konkretne rozwiązania w postaci darmowych zajęć, gdzie mogą przyjść i wziąć udział np. w treningu mózgu. Oferujemy im porady dotyczące właściwej diety i dbania o swój organizm – wyjaśnia Michał Kowalski.

Wsparcie dla rodziny

Także bliscy osób starszych mogą liczyć na pomoc w Klinice Pamięci. W jej ramach działa grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin. – Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość i rodzina 24 godziny na dobę musi być w pogotowiu, bo nie wiadomo, co będzie się działo. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów. Czasem rodzina potrzebuje tylko, by ktoś zwyczajnie ich wysłuchał i to już im pomaga – tłumaczy dyrektor Angel Care. – Staramy się pomagać rodzinom, by poznały istotę tej choroby, by zobaczyły jak najlepiej opiekować się chorym na demencję i jak radzić sobie z tą chorobą. Niedawno mieliśmy wykład dr. Costisa Prouskasa z Grecji, psychologa specjalizującego się w geriatrii, który mówił o codzienności osób cierpiących na demencję i wyzwaniach stojących przed rodziną – dodaje Magdalena Janowska, kierownik działu promocji Angel Care.

Reklama

Niezwykły Klub Seniora

Przy Fundacji Angel Care działa również Klub Seniora. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, pilates, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, szachy czy brydż. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. – Nasz Klub Seniora liczy ponad 200 członków. Działamy w trzech obszarach: aktywności fizycznej, aktywności umysłowej i socjalizacji, aktywności społecznej. Spotkania w Klubie Seniora to świetna okazja do poznawania nowych, interesujących osób w przyjaznej atmosferze, ale program zajęć zbudowany jest tak, że seniorzy korzystają też z ciekawych form treningu mózgu. Połączenie aktywizacji społecznej i towarzyskiej z ćwiczeniem intelektu i pamięci przynosi znakomite efekty. Pomaga utrzymywać sprawność funkcji poznawczych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie – mówi Michał Kowalski.

2017-01-04 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

WHO: kryzys związany z koronawirusem może się znacząco pogorszyć

2020-07-13 19:08

[ TEMATY ]

zdrowie

koronawirus

COVID‑19

WHO

AdobeStock

Stan pandemii koronawirusa może się znacząco pogorszyć, jeśli wszystkie państwa nie będą przestrzegać podstawowych środków ostrożności dotyczących opieki zdrowotnej - ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

„Będę szczery, zbyt wiele krajów (poza Europą i Azją) zmierza w złym kierunku i wirus pozostaje wrogiem publicznym numer jeden” - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas internetowego briefingu w Genewie.

„Jeśli ludzie nie zastosują się do podstawowych wytycznych, jedynym kierunkiem, w którym podąży ta pandemia, będzie coraz gorszy i gorszy (kryzys), ale nie musi tak się stać” - ocenił Tedros.

Szef WHO, którego działania ostro krytykuje prezydent USA Donald Trump, podkreślił fakt, że z 230 tys. nowych infekcji w niedzielę 80 proc. pochodziło z 10 państw, a 50 proc. tylko z dwóch najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów, czyli Stanów Zjednoczonych i Brazylii.

„W najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie powrotu do starej normalności” - dodał Tedros.

Zespół WHO udał się do Chin, by zbadać pochodzenie koronawirusa, odkrytego po raz pierwszy w ubiegłym roku w mieście Wuhan. Członkowie zespołu są poddani kwarantannie, zgodnie ze standardową procedurą, zanim rozpoczną współpracę z chińskimi naukowcami - powiedział Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Liczba infekcji na całym świecie wzrosła w poniedziałek do ponad 13 milionów według raportu agencji Reutera. Ostatni milion zakażonych przybył w ciągu zaledwie pięciu dni. Na Covid-19 zmarło już niemal 570 tys. osób. (PAP)

baj/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Zielonogórsko-Gorzowska Piesza Pielgrzymka A. D. 2020

2020-07-15 11:13

[ TEMATY ]

piesza pielgrzymka

Archiwum Aspektów

Ubiegłoroczna Pielgrzymka Gorzowska na Jasną Górę

W tym roku ze względu pandemię koronawirusa Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górą nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Przewodnicy grup proponują jednodniowe pielgrzymki w podanych niżej terminach.

Uwaga!

• Chętni muszą wcześniej zapisać się na listę, wypełnić wszystkie dane wymagane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce z dnia 5 czerwca 2020 r. wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.).

• Uczestnicy będą poddani mierzeniu temperatury oraz zobowiązani do podpisania i przestrzegania wytycznych GIS

• Nie ma możliwości pielgrzymowania bez wcześniejszego wpisania się na listę pielgrzymów.

• Istnieje możliwość zapisania się na listę Duchowych Pielgrzymów. Jest to główna forma pielgrzymowania w tym roku.

• Szczegóły informacji w parafiach, z których wychodzą grupy oraz na stronach internetowych i profilach społecznościowych poszczególnych grup.

1 sierpnia

GRUPY GORZOWSKIE

Biało-Niebieska, Biało-Czerwona, Akademicka i Brązowa z Gorzowa Wlkp.

Tęczowa z Kostrzyna n Odrą

Srebrna ze Strzelec Krajeńskich

Trasa: Gorzów Wielkopolski – Skwierzyna

• 7.30 – zbiórka na placu przy katedrze

• 18.00 – Msza św. w kościele w Skwierzynie i poczęstunek

Amarantowa z Rzepina

Trasa: Rzepin – Trzemeszno Lubuskie

• 6.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Rzepinie i wyjście

Grupy z Sulechowa i Świebodzina

Trasa: Świebodzin – Paradyż

• 8.00 – wyjście z parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie

• 12.00 – Msza św. w kościele seminaryjnym w Paradyżu

GRUPY ZIELONOGÓRSKIE

Trasa: Zielona Góra – Otyń

• 8.00 – Msza św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i wyjście

• 16.30 – Otyń

GRUPY GŁOGOWSKIE

Trasa: Głogów – Piersna

• 8.00 – wyjście z parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie

• 12.00 – Msza św. w Piersnej

8 sierpnia

GRUPY GORZOWSKIE

Biało-Niebieska, Biało-Czerwona, Akademicka i Brązowa z Gorzowa Wlkp.

Trasa: Gorzów Wielkopolski – Bledzew

• 7.30 – zbiórka na placu przy katedrze

• 18.00 – Msza w kościele w Bledzewie

Amarantowa z Rzepina

Trasa: Rzepin – Słubice

• 8.00 – zbiórka przy kościele parafialnym w Rzepinie i wyjście

• 16.00 – Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Grupa Tęczowa z Kostrzyna n. Odrą

Trasa: Kostrzyn n. Odrą – Słońsk

• 7.30 – wyjście z parafii pw. NMP Matki Kościoła

• 12.00 – Msza św. w Górzycy

• ok. 20.00 – Apel Jasnogórski w Słońsku

Grupa Srebrna ze Strzelec Krajeńskich

Trasa: Strzelce Krajeńskie – Lubiewo

GRUPY ZIELONOGÓRSKIE

Trasa: Zielona Góra – Otyń

• godz. 8.00 – Msza św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i wyjście

• godz. 16.30 – Otyń

GRUPY GŁOGOWSKIE

Trasa: Głogów – Grodowiec

• 7.00 – Wyjście z parafii św. Mikołaja w Głogowie

• 12.00 – Msza św. w sanktuarium w Grodowcu

12 sierpnia

WSZYSTKIE GRUPY

Trasa: „Górka przeprośna” – Jasna Góra

• 8.00 – Spotkanie pielgrzymów na „górce przeprośnej” pod Częstochową i wyjście na Jasną Górę (ok. 8km)

• 12.00 – Msza św. na Jasnej Górze

• Uwaga! Zapisy w parafiach, z których wyruszają grupy.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w Bradze odbyło się spotkanie dotyczące organizacji ŚDM

2020-07-15 13:24

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Portugalia

W Bradze, w północnej Portugalii, odbyło się spotkanie komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w sierpniu 2023 r.

Biorący udział w zorganizowanym w poniedziałek wydarzeniu biskupi pomocniczy Lizbony, Americo Aguiar i Joaquim Mendes, szefujący portugalskiemu komitetowi przygotowań, zapowiedzieli konieczność kontynuowania prac oraz ustalenia nowego kalendarza działań. Biskup Aguiar przypomniał, że choć epidemia wyhamowała prace nad organizacją najbliższej edycji ŚDM, to jednak w różnych regionach Portugalii działają już zespoły podejmujące inicjatywy na rzecz tej imprezy.

W kwietniu, krótko po ogłoszeniu przez papieża Franciszka przeniesienia ŚDM z 2022 r. na 2023 r. biskupi Portugalii ogłosili, że ze zrozumieniem przyjęli tą decyzję. Kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, poinformował, że w sytuacji pandemii priorytetem staje się dla katolików z tego kraju walka z Covid-19, a przygotowania do ŚDM “muszą zejść na dalszy plan”. Hierarcha wyjaśnił też, iż decyzja Stolicy Apostolskiej o przełożeniu imprezy została podjęta w porozumieniu z portugalskimi biskupami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję