Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2017, str. 8

„Pawełki”

Uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

W liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika – 15 stycznia br. paulini sprawowali rano wspólnotową Mszę św. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z generałem Zakonu o. Arnoldem Chrapkowskim ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Uroczystą Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej odprawił o godz. 11 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ostatnie nabożeństwo „Pawełkowe” było celebrowane 15 stycznia po południu pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Licznie uczestniczyły w nim dzieci, które otrzymały uroczyste błogosławieństwo. Tradycyjnie paulini przygotowali dla najmłodszych specjalne upominki.

16 stycznia, w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem Paulinów, podczas porannej Mszy św. paulini ponowili swoje zawierzenie Matce Bożej.

Uroczystości ku czci św. Pawła z Teb poprzedziła nowenna, zwana Pawełkami. Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter, gdyż sanktuarium jest najliczniejszym na świecie klasztorem paulinów.

Reklama

Jasełka

Cała szkoła na scenie

Uczniowie Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie wystawili 5 stycznia br. jasełka w sali o. Kordeckiego. To coroczna tradycja szkoły. W jasełka zaangażowane były wszystkie dzieci z klas od I do VI, w sumie ponad 100 wykonawców: chór szkolny, orkiestra – dzieci grające na różnych instrumentach, recytatorzy i aktorzy. Na przedstawienie przybyli: grono pedagogiczne szkoły na czele z dyrektor Jolantą Sosińską, rodzice i rodzeństwo uczniów oraz ich babcie, dziadkowie i przyjaciele. – W tych jasełkach bierze udział cała szkoła – podkreślił o. Nikodem Kilnar, kapelan. – Można by nas wpisać do Księgi Guinnessa, bo pobijamy rekord liczby wykonawców i bardzo się z tego cieszymy. Dzieci przez swój śpiew, modlitwę i recytację przybliżają nam tajemnicę Bożego Narodzenia. Zaangażowanie tak wielu osób – rodziców, wychowawców i dyrekcji szkoły – sprawia, że to wydarzenie odgrywa też rolę kulturotwórczą i wspólnotową – dodał.

– Nasze jasełka zawsze wystawiamy na Jasnej Górze, bo jesteśmy z nią bezpośrednio związani, nie tylko przez nazwę, ale też przez to, że zarówno szkoła, jak i uczniowie mają służyć temu sanktuarium, temu pięknemu miejscu – powiedział Jarosław Jasiura, prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna – organu prowadzącego szkołę.

Krótko

• 5 stycznia odbył się nadzwyczajny koncert kolęd z romskim zespołem Teresy Mirgi Kałe Bała. Koncert został zorganizowany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski w Częstochowie. To muzyczne święto dedykowane jest wszystkim podopiecznym ośrodków, placówek, domów i klubów seniora, którymi opiekuje się PKPS w Częstochowie. Obecna była Anna Kościańska z PKPS, organizatorka wydarzenia.

Reklama

• 10 stycznia odbył się finał IX Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Tegoroczna edycja nawiązywała do obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na świąteczne drzewka pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów. Najwięcej specjalnych karteczek (prawie 1400) wrzuconych było do urny z numerem 8. To choinka, którą udekorowały dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Poraju. II miejsce zajęła choinka numer 39, na którą ozdoby przygotowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Czerwony Kapturek” w Częstochowie (1260 głosów). III miejsce przypadło choince z numerem 40, udekorowanej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku (ponad 1200 głosów).

• 11 stycznia dziewczęta ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Częstochowie przedstawiły na Jasnej Górze jasełka pt. „Jezus dla ubogich”. Wszystkie stroje potrzebne do jasełek zostały samodzielnie uszyte przez osoby obdarzone talentem krawieckim. Po występie można było zakupić piękne prace wykonane własnoręcznie przez dziewczęta z ośrodka, m.in. anioły i pluszowe maskotki.

Zaproszenie na koncert

Noworoczny koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej zabrzmi w Bazylice Jasnogórskiej w sobotę 28 stycznia 2017 r. o godz. 17.30. Orkiestrę tę od lat prowadzi Marek Piątek. Wstęp wolny.

Sympozjum dla kapłanów

Komisja Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa zaprasza na sympozjum przeznaczone dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 23-26 stycznia 2017 r. Miejscem obrad, modlitwy i ćwiczeń duchowych będzie Kaplica Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Początek – 23 stycznia godz. 16.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-01-18 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Śnieżka: modlitwa na szczycie w intencji ludzi gór z udziałem kard. Duki i Vaclava Klausa

2020-08-10 17:48

[ TEMATY ]

modlitwa

Ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz 39. w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca 10 sierpnia odbyła się na Śnieżce, szczycie Karkonoszy, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W spotkaniu wziął udział b. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300 lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi odprawiona została z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora i inicjatora tego wydarzenia Jerzego Pokoja oraz emerytowanego prezydenta i premiera Republiki Czeskiej Vaclava Klausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach. Licznie reprezentowani byli ludzie gór: przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek. Kard. Duka zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Kardynał wspomniał też, że tę Mszę św. sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, aby przynieść nowy plon, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu.

- Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, narody polski, czeski i niemiecki, które tu przybywają, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia, ale je oddał, wiedząc, że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił biskup legnicki.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, ratownik górski i b. szef Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dziękując wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe 40. spotkanie za rok.

Uroczystość zakończyła się w Kotle Łomniczki modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję