Reklama

Kroniki sercem pisane

Nasz Czytelnik – p. Piotr z Chełma przywiózł do redakcji kilka potężnych albumów z wycinkami o Janie Pawle II. Jak się okazało, to tylko część jego zbioru: tematycznych kronik, które tworzy od wielu lat.

Pierwszym tematem była historia lotów kosmicznych. Pan Piotr gromadził zdjęcia, foldery i wycinki prasowe. W celu zdobycia materiałów nawiązał nawet kontakt z amerykańską ambasadą. Ta kronika liczy już obecnie 6 tomów, po ok. 200-300 kart każdy.

Reklama

Po wyborze kard. Karola Wojtyły na urząd papieski p. Piotr, podobnie jak wiele osób na świecie, zafascynował się jego osobą, nauczaniem i niezwykłą historią życia. Wtedy zaczął gromadzić pamiątki, przede wszystkim zdjęcia i artykuły na jego temat. – W czasie wykonywania kroniki coraz lepiej poznawałem życie Jana Pawła II, coraz bardziej imponowała mi jego ciężka praca w czasie okupacji, potem studia, praca naukowa i służba Kościołowi w tak trudnych czasach, a także jego niezwykły charyzmat podziwiany przez miliony ludzi na świecie – opowiada.

Zbiory papieskie, które rozpoczynają się wraz z pamiętnym październikowym konklawe, p. Piotr podzielił na 3 części: życie i pontyfikat Jana Pawła II, beatyfikacja oraz kanonizacja. W planach ma kolejny tom o Wadowicach – rodzinnym mieście Papieża.

– Poświęciłem wiele godzin na gromadzenie czasopism i zdjęć, wyszukiwanie ich w kioskach, a także na kontakty z redakcjami, bo przecież nie wszystko mogłem kupić na bieżąco – kontynuuje swoją opowieść.

Reklama

W czasie pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny p. Piotr zgłaszał się również jako wolontariusz do kościelnej służby porządkowej. W ten sposób uczestniczył w wizytach Papieża w Częstochowie, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie. Jak mówi, bliskość Ojca Świętego była dla niego głębokim duchowym przeżyciem. – Czas ofiarowany Ojcu Świętemu, zarówno wtedy, jak i później, podczas pracy nad kronikami, jest dla mnie najpiękniejszym czasem w życiu, bo mogę przebywać w duchowej bliskości największego z Polaków, świętego, któremu osobiście bardzo wiele zawdzięczam – wspomina p. Piotr.

Poza tą najważniejszą dla niego kroniką p. Piotr prowadzi również kronikę rodzinnego miasta Chełma, miejscowości, w których przebywa, i postaci wielkich Polaków, m.in. Mikołaja Kopernika.

2017-01-18 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Spiderman odwiedził papieża Franciszka

2021-06-23 13:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

twitter.com/ANCALERTS

Podczas środowej audiencji generalnej z Ojcem Świętym, watykańskie kamery zarejestrowały wśród uczestników mężczyznę przebranego w strój Spidermana. Przebierańcem okazał się Mattia Villardita - 27-letni działacz społeczny, ceniony za zaangażowanie na rzecz ciężko chorych dzieci.

23 czerwca Mattia Villardita w charakterystycznym stroju Spidermana wziął udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym, która odbywa się obecnie na Dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Na zakończenie audiencji, przy okazji osobistego pozdrowienia, podarował Ojcu Świętemu maskę superbohatera - taką samą, w jakiej odwiedza małych pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Nikt nie może decydować o życiu i wolności sumienia, a także wierze innych osób

2021-06-24 19:18

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

chrześcijanie

wolność słowa

Monika Książek/Niedziela

„Obecnie wolność wiary chrześcijan jest zagrożona przez agresywne programy dechrystianizacyjne w instytucjach Unii Europejskiej w administracji Bidena, w państwach islamskich i ateistycznych” – powiedział w wywiadzie udzielonym Lotharowi C. Rilingerowi z portalu kath.net kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Oto całość wywiadu z emerytowanym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w tłumaczeniu na język polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję