Reklama

Lektura obowiązkowa

A co by było, gdyby

Wszystko mówi już sam tytuł książki Macieja Rosalaka – „Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata”. Wpływały, i to bardzo – jak podkreśla autor – od zawsze. W czasach prehistorycznych zniszczyły niejedno istnienie, ale także stworzyły warunki do rozwoju życia. Zmieniały świat kataklizmy czasów historycznych – wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, fale tsunami, wreszcie powodzie, z największą z nich: potopem, znanym nie tylko z Pisma Świętego i „Eposu o Gilgameszu”, który miał wielki wpływ na dzieje świata, w tym np. coraz bliższego nam Morza Czarnego.

Często deszcz, mróz, skwar, czy huragan kształtowały nasze dzieje, miały wpływ na przebieg niemal współczesnych nam wojen i batalii. Rosalak opisuje je szczegółowo, czym daje sporo paliwa zwolennikom historii alternatywnej, czyli kontrfaktycznej. Wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i – pośrednio – stał się przyczyną wojny trzydziestoletniej na naszym kontynencie. Gdyby wulkan nie wybuchł, pewnie nie byłoby wojny. Gdyby nie potęga mrozu, inaczej potoczyłyby się wyprawy na Rosję Karola XII, Napoleona Bonapartego i Hitlera. Gdyby nie mgła nad East River latem 1776 r., która pozwoliła uciec George’owi Washingtonowi i jego armii pobitej pod Long Island, pewnie nie powstałyby USA. Gdyby we wrześniu 1939 r. w Polsce ciągle padał deszcz, niemieckie czołgi ugrzęzłyby w błocie, Blitzkrieg stanąłby w miejscu, a nasi sojusznicy wkroczyliby do akcji.

2017-01-18 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję