Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie św. Jose w Krzeszowie

Niedziela legnicka 4/2017, str. 1

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jose Sanchez del Rio

Marek Zygmunt

Relikwie św. Jose odwiedzą też parafie naszej diecezji

Dzięki uprzejmości redakcji „Naszego Dziennika” w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie zagoszczą 22 stycznia relikwie św. Jose Sancheza del Rio, młodego męczennika za wiarę z Meksyku.

Tego dnia wierni będą mogli oddawać cześć relikwiom podczas wszystkich Mszy św. Peregrynacja przypadnie w czasie odbywającego się również w Krzeszowie Festiwalu Trzech Kultur, w którym będą uczestniczyć Polacy, Czesi i Serbołużyczanie. – Cieszę się, że na zakończenie tego festiwalu kolędowego i jasełkowego, będziemy mogli oddać cześć temu młodemu świętemu pochodzącemu z drugiej półkuli, czyli z Meksyku. Św. Jose jest bardzo mocnym przykładem wierności w wierze, szczególnie na współczesne czasy liberalizmu i oddalania się Europy od Pana Boga – mówił o tym wydarzeniu ks. Marian Kopko, kustosz Sanktuarium.

Św. Jose, mimo młodego wieku, oznaczał się niesamowitą mądrością ducha, ponieważ swoją postawą życia, swoim przykładem udowodnił, że dla niego Chrystus jest najważniejszą wartością. Podczas rewolucji meksykańskiej próbowano go namówić do tego, aby odsunął się od Kościoła i Chrystusa, by stał się apostatą, a tymczasem on przez swoje męstwo pokazał, że jest oddany Chrystusowi. Ten święty chłopiec do końca pozostał wierny Chrystusowi. Szczególnie uwidoczniło się to 8 lutego 1928 r., w chwili jego odejścia do wieczności, kiedy tuż przed śmiercią wołał: „Niech żyje Chrystus Król!”.

Reklama

– Dzisiaj widzimy, jak wielu młodych ludzi wrogie siły odciągają od Kościoła – dodaje ks. Kopko. – A św. Jose jest przykładem, że jednak warto żyć dla Chrystusa, dla Niego się poświęcać, nawet jeśli ma to być za cenę życia. I nie można się poddawać. Próbuje się dzisiaj wmawiać młodym ludziom, że wiara jest tylko dla osób starszych, dla „moherów”. A postawa św. Jose jest ewidentnym przykładem młodego człowieka, który w swojej wierze całkowicie poszedł za Jezusem do tego stopnia, że oddał swoje życie w obronie wiary i wartości, które niesie ze sobą Chrystus.

Ksiądz Kustosz, wraz z duszpasterzami, zaprasza do nawiedzenia bazyliki krzeszowskiej w niedzielę 22 stycznia. Tego dnia, podczas Mszy św. o godz. 7.30, 10 i 12, będą za wstawiennictwem św. Jose zanoszone modlitwy do Pana Boga, z prośbą o silną wiarę dla Kościoła, Ojczyzny i każdego człowieka. Wierni będą mogli także ucałować jego relikwie, a przy wyjściu z bazyliki nabyć książkę „Chłopiec świadkiem Chrystusa Króla. Jose Sanchez del Rio, męczennik cristero”, autorstwa o. Luisa Laureana Cervantesa.

2017-01-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: relikwie św. José Sáncheza del Río w kościele św. Antoniego z Padwy

We wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe we franciszkańskim kościele św. Antoniego z Padwy w Warszawie bp Piotr Jarecki zainstalował relikwie I stopnia 14-letniego męczennika z Meksyku, wielkiego czciciela Matki Bożej z Guadalupe – św. José Sáncheza del Río (znanego z filmu "Cristiada").

Św. José urodził się w 1913 roku, w miejscowości Sahuayo. Zginął w wieku 14 lat, walcząc o wolność chrześcijan. Papież Franciszek kanonizował go 16 października 2016 roku

Święty męczennik jest m.in patronem ludzi młodych. – Zapraszamy do modlitwy za jego wstawiennictwem zarówno młode pokolenie jak i starszych, którzy chcą się modlić za swoje dzieci i wnuki, aby się nie pogubiły w życiu i aby miały mocny kręgosłup moralny – mówi proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy o. Lech Dorobczyński OFM. Przypomina, że to także patron niezachwianej wiary. – Wrogowie powtarzali José: „Wyrzeknij się Boga, powiedz, że umarł, a będziesz żył”, tymczasem on wykrzykiwał: „Viva Cristo Rey!” - Niech żyje Chrystus Król i Dziewica z Guadalupe! - przypomina franciszkanin. – Nawet wtedy, gdy na oczach José wieszano jego przyjaciela, nawet wtedy, gdy chciano go uciszyć i złamano mu szczękę, nawet - dodaje o. Dorobczyński.

To także patron wszystkich, którzy doznają prześladowań. – Przyzywajmy jego opieki nad naszymi siostrami i braćmi, których życie jest zagrożone dlatego, że wierzą w Pana Jezusa – mówi duchowny i dodaje: –  Chcemy się modlić przy relikwiach św. José w bardzo ważnej intencji - za dzieci, które doznają przemocy: fizycznej, psychicznej i moralnej – podkreśla proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy.

Relikwie I stopnia św. José Sáncheza w postaci fragmentu jego kości na stałe zostały zainstalowane we franciszkańskim kościele przy ul. Senatorskiej. W każdy piątek, po Mszy świętej o godz. 18.00, odprawiane będzie specjalne nabożeństwo do św. José z oddaniem czci jego relikwii.