Reklama

Z życia diecezji

Od 5 marca w gorzowskiej Galerii Fotografii i Nowych Mediów trwa wystawa fotografii warszawskiego artysty Zbigniewa Tomaszczuka zatytułowana "Słodka Polska". Ekspozycja, która stanowi interesujący dyskurs o roli reklamy i jej wpływu na życie współczesnego człowieka, potrwa do 3 kwietnia.

Kaława

Zrozumieć i kochać

Jak utrwaliło się w tradycji salezjańskiej, dzień 31 stycznia poświęcony jest osobie św. Jana Bosko - ojca ubogiej i opuszczonej młodzieży. Ten turyński wychowawca swą pracę i życie poświęcił służbie Bogu oraz młodym ludziom, którym zawsze powtarzał, że "diabeł boi się ludzi wesołych". W jego przypadku ta teoria oraz praktyka stanowiły życiową jedność.
Kaławscy parafianie zgromadzili się 31 stycznia na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Krzysztof Kobiela SDB, aby dziękować Najwyższemu Stwórcy za osobę i dzieło św. Jana Bosko. W homilii ks. Krzysztof przybliżył zgromadzonym postać Świętego, jako wytrwale dążącego do świętości, nieustannie zjednoczonego z Bogiem, promieniującego radością i miłością. Widzieli to chłopcy w Oratorium i pewnie właśnie dlatego tak serdecznie lgnęli do tego wielkiego Pedagoga. Ks. Bosko czuł się wybrany przez Boga do pełnienia wielkiej misji - wychowania i nauczania młodych. Dla wielu z nich był nie tylko ojcem, ale też często jedynym przyjacielem. W każdym przygarniętym do Oratorium chłopcu widział człowieka spragnionego miłości, dobroci i radości. Nic więc dziwnego, że doczekał się wspaniałych wychowanków, jak na przykład św. Dominik Savio, czy bł. Michał Rua (jego pierwszy następca). Całkowicie zawierzając się Wspomożycielce Wiernych, szedł obok Niej, ucząc się miłości (czasami bardzo trudnej) i promieniując radością wbrew niepowodzeniom, konfliktom i problemom, których nie oszczędzał mu świat. Dzieło, które wzięło swój początek ze spotkania z Bartłomiejem Garellim 8 grudnia 1841 r., trwa nadal kontynuowane na całym świecie przez liczne rzesze księży i świeckich Rodziny Salezjańskiej. Podobne jest ono do ziarna, z którego coś lub raczej ktoś wyrasta. Ks. Krzysztof podkreślił, że kontynuatorzy dzieła ks. Bosko muszą często działać natychmiast, gdyż zagubiona i opuszczona młodzież nie może sobie pozwolić na luksus wyczekiwania. Potrzebuje ona pomocy tu i teraz, aby wyprowadzić swoje życie na prostą. Należy więc ich "zrozumieć i kochać" - to prosta i jasna formuła pedagogiczna pozostawiona nam wszystkim przez wielkiego Wychowawcę.
Po Mszy św. orszak liturgiczny (wraz z ministrantami kościołów filialnych) udał się do Oratorium na swoje doroczne spotkanie opłatkowe i wspólną agapę. Fundatorem wszystkich smakołyków był proboszcz ks. Bogusław Dyś, któremu w tym miejscu należą się serdeczne podziękowania i wielka wdzięczność.

AMIS

Gorzów Wlkp.

Manipulacja manipulowanego

Po niewątpliwym sukcesie inauguracyjnej wystawy prezentującej obiekty i instalacje Marcina Berdyszaka, obecnie GFiNM (działająca w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Podmiejskiej) prezentuje cykl zdjęć będących artystyczną dokumentacją zmian, jakie nastąpiły w naszym kraju w wyniku ekspansji reklamy. - Mógłbym zatytułować ten projekt jako "manipulacja manipulowanego", ponieważ jako mieszkaniec miasta, jako obiekt gry rynkowej, jestem poddawany manipulacji przy pomocy wizualnych nośników - billboardów, plakatów, haseł, podświetlanych kasetonów i różnych mobili. Jako fotograf manipuluję tymi widokami, nadając widzianej rzeczywistości określone znaczenie - charakteryzuje własne prace Zbigniew Tomaszczuk. - Prezentowane zdjęcia posiadają ciekawy aspekt społeczny, obnażają bowiem rzeczywistość z czynników zwykle dla nas niewidocznych - dodaje Zbigniew Sejwa, organizator wystawy. Widzowie mogą obejrzeć pięćdziesiąt barwnych, oprawionych fotografii o formacie 40x50 centymetrów. Ekspozycja niewątpliwie prowokuje do postawienia kilku pytań, próbujących określić zakres oddziaływania wizualnej perswazji w naszym społeczeństwie.
Zbiegniew Tomaszczuk, warszawski artysta-fotografik urodził się w 1949 r. Ukończył Wyższe Studium Fotografii oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2000 r. był redaktorem naczelnym kwartalnika Fotografia. Wykłada w wielu uczelniach wyższych. Twórca licznych, prestiżowych wystaw prezentowanych w kraju i za granicą. Znany jest również jako autor książek o fotografii ("Łowcy obrazów", "Szkice z historii fotografii").

Jarosław Libelt

Żary

Reklama

W ramach współpracy przygranicznej na turniej szachowy, który odbył się 22 lutego, została zaproszona reprezentacja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Żar. Turniej ten zorganizowany został przez Mittelschule z Krauschwitz. Wyrównany, choć zacięty pojedynek w przyjaznej atmosferze zakończył się zwycięstwem polskiej drużyny 10,5: 7,5. Mecz ten zainicjował polsko-niemiecką współpracę szkół i z pewnością zaowocuje licznymi kontaktami. Już teraz strona niemiecka przyjęła zaproszenie na turniej szachowy w Żarach i obiecała rewanż. Kontakty ułatwia też wysoki poziom nauczania języków obcych w KSP, co potwierdziło się w czasie rozgrywek.
Na podkreślenie zasługuje serdeczność gospodarzy turnieju - Alfreda Junge i Jürgena Thust oraz organizatora i sędziego - pana Bauma, bardzo zaangażowanych w ideę wzajemnej wymiany i współpracy szkół.

Zielona Góra

22 lutego na sesji Sejmiku Wojewódzkiego w Zielonej Górze wręczono Lubuskie Laury Oświaty. Nagrodę główną przyznano firmie "Kronopol" z Żar. Przyznano także pięć wyróżnień: Ośrodkowi Wspierania Rodziny w Bobrówku za nadzieję i pracę dla ludzi, Stowarzyszeniu Międzyszkolne Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej i Regionalnej za działalność i akcje wśród uczniów, Mirosławowi Jaśnikowi, burmistrzowi Lubniewic za inwestycje oświatowe w gminie, Monice Szczepańskiej, nauczycielce ze Szkoły Podstawowej w Stypułowie za krzewienie tradycji oraz Doret Benner z Holandii za pomoc Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Klenicy.

Koncert

11 marca o godz. 19.30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbędzie się koncert pt. "Antonio Vivaldi - Koncerty wiolonczelowe" w wykonaniu Hidemi Suzuki (Japonia) i "Arte dei Suonatori", rozpoczynający tracę koncertową Festiwalu Muzyki Dawnej "Persona grata". W programie usłyszymy takie utwory A. Vivaldiego jak: Koncert wiolonczelowy a-moll, Koncert e-moll na smyczki, Koncert wiolonczelowy G-dur, Koncert wiolonczelowy F-dur, Koncert wiolonczelowy d-moll i Koncert g-moll na smyczki.
Hidemi Suzuki należy do tej generacji japońskich muzyków, którzy swoją artystyczną osobowość formowali w kontaktach z muzykami europejskimi, tworzącymi szkołę belgijsko-holenderską wykonawstwa muzyki dawnej. Obecnie jest pierwszym wiolonczelistą zespołu "Bach Collegium Japan" i szefem "Orchestra Classica Libera". Jest także współzałożycielem kwartetu "Mitto dell´arco". Jego gra charakteryzuje się nieskazitelną techniką i swego rodzaju interpretacyjną nieprzewidywalnością, co bierze się stąd, że artysta w swej pracy bardziej skupia się na procesie powstawania dzieła niż na końcowym efekcie.

Wykłady

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza na marcowy cykl wykładów.
11 marca - o. Leon Nieściór "Ojcowie Kościoła".
18 marca - s. dr Elżbieta Sozańska "Aktualność systemu wychowawczego bł. Urszuli Ledóchowskiej u progu III tysiąclecia".
25 marca - ks. Zbigniew Cieszkowski "Jan Paweł II jako Biskup Rzymu o Europie".
Wszystkie spotkania odbywają się w salce obok kancelarii parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Początek o godz. 19.00.

Jednym zdaniem

13 lutego w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. odbyło się nabożeństwo pokutne z konferencją pt. "Odpuszczenie ludzkich grzechów - usprawiedliwienie dla marnotrawnych i bezsilnych". Organizatorem spotkania było Gorzowskie Duszpasterstwo Nauczycieli.

W dniach 21-23 lutego w Paradyżu odbyła się oaza modlitwy, której tematem było uzdrowienie ludzkich zranień przez pięć etapów przebaczenia: wypieranie się, gniew, targowanie się, depresja, akceptacja.

22 lutego bp Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystości nadania harcerzom polskim patrona - bł. ks. Stefana Frelichowskiego, która odbyła się w warszawskiej konkatedrze polowej Wojska Polskiego. W Mszy św. z tej okazji wzięli udział biskupi, dostojnicy państwowi oraz harcerze z różnych organizacji w Polsce: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia Harcerzy Katolickich "Zawisza", Stowarzyszenia Harcerskiego i Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju.

22 lutego w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. odbył się dzień skupienia członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z konferencją dotyczącą życia duchowego.

22 lutego wspólnota "Pustynia w mieście" poprowadziła wieczór modlitewny pt. "Panie, mów do mego serca", który odbył się w kościele pw. św. Stanisława Męczennika i Biskupa we Wschowie. Członkowie wspólnoty ze swoim pasterzem ks. Zygmuntem Zapaśnikiem przygotowali także oprawę liturgiczną niedzielnej Mszy św. dla młodzieży.

22 lutego w sali Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się wykład Antoniego Leśniaka, który mówił na temat najważniejszych zagrożeń płynących z integracji europejskiej. Organizatorami spotkania była Akcja Katolicka przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze i Biuro Radia Maryja.

23 lutego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. z okazji 350-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

24 lutego bp Adam Dyczkowski uczestniczył w Lubuskim Forum Przyjaciół Harcerstwa, które odbyło się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

25 lutego bp Paweł Socha wygłosił wykład pt. "Krzyż Chrystusa świadectwem miłości Boga do człowieka", który odbył się w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze

25 lutego ks. Przemysław Kamieniarz- kapelan strażaków poświęcił w Gorzowie Wlkp. cztery nowe samochody, które dostała lubuska Straż Pożarna.

Zaproszenia

Ośrodek Informacji o Sektach zaprasza 19 marca o godz. 18.00 na wieczór filmowo-dyskusyjny pt. "Uzdrowiciele" do lokalu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" przy ul. Krawieckiej w Zielonej Górze.

W dniach 16-18 marca w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze odbędą się rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Nauki wygłosi karmelita bosy z Łodzi o. Jan K. Brzana.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję