Reklama

Ze świata

2017-02-01 10:01


Niedziela Ogólnopolska 6/2017, str. 5

Opus Dei

Ks. Fernando Ocáriz Braña nowym prałatem

Kongres wyborczy Opus Dei wybrał na swojego nowego prałata ks. Fernando Ocáriza Brañę, dotychczasowego wikariusza pomocniczego. Papież Franciszek zatwierdził ten wybór. Ks. Fernando Ocáriz Braña został trzecim następcą św. Josemaríi Escrivy de Balaguera na czele prałatury personalnej. Kongres wyborczy Opus Dei został zwołany w związku z nagłą śmiercią bp. Javiera Echevarríi Rodrígueza (12 grudnia 2016 r.). Nowy prałat potwierdził na stanowisku wikariusza generalnego Opus Dei ks. Mariano Fazio, Argentyńczyka, który będzie jego głównym współpracownikiem w zarządzaniu prałaturą.

Ks. Fernando Ocáriz Braña przez ostatnie 22 lata towarzyszył poprzedniemu prałatowi bp. Javierowi Echevarríi w jego wizytach duszpasterskich w ponad 70 krajach. W latach 60. ubiegłego wieku, jako student teologii, mieszkał w Rzymie ze św. Josemaríą Escrivą de Balaguerem, założycielem Opus Dei. Od młodości lubi tenis, w który grywa do tej pory.

KAI

USA

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zatrzymuje falę aborcji

Podpisanie rozporządzenia zakazującego finansowania działalności proaborcyjnych organizacji pozarządowych działających poza granicami USA było jedną z pierwszych decyzji prezydenta Donalda Trumpa. Przywraca to wprowadzony przez Ronalda Reagana w 1984 r. zakaz finansowania z amerykańskiego budżetu działalności organizacji pozarządowych związanych z wykonywaniem lub propagowaniem aborcji w innych krajach. Z budżetu Stanów Zjednoczonych przez lata miliardy dolarów płynęły na konta aborcyjnych koncernów, takich jak Planned Parenthood czy Marie Stopes. Średnio organizacje propagujące aborcję otrzymywały od USA od 400 do 600 mln dol. rocznie.

Reklama

Red.

Hiszpania

Za 50 mln euro Real Madryt usuwa krzyż z herbu

Słynny Real Madryt ma zarobić 50 mln euro na usunięciu krzyża wieńczącego herb klubu na jego produktach sprzedawanych w 6 arabskich krajach. Decyzja oficjalnie motywowana jest szacunkiem dla „wrażliwości kulturowej” mieszkańców państw położonych nad Zatoką Perską. Stanie się tak na mocy porozumienia zawartego na 5 lat przez Real Madryt z Marką – firmą dystrybucyjną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sprzedaż produktów klubowych rozpocznie się w marcu br. w: ZEA, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie, Bahrajnie i Omanie. Real Madryt już w 2012 r. usunął krzyż ze swego herbu, gdy budowano Real Madrid Resort Island w ZEA, oraz w 2014 r., w ramach porozumienia z partnerem handlowym – Bankiem Narodowym w Abu Zabi. Wywołało to wówczas protesty zarówno członków, jak i kibiców hiszpańskiego klubu.

KAI

* * *

Kościół, idąc za Chrystusem, naucza prawdy, która nie zawsze jest zgodna z opinią większości. Słucha on głosu sumienia, a nie siły, i w ten sposób broni ubogich i pogardzanych.
Jan Paweł II

Krótko

• Prezydent Donald Trump podtrzymuje wolę budowy muru między USA i Meksykiem. Chce, aby koszty pokrył Meksyk – z nadwyżki, którą ma w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. W związku z tym prezydent Meksyku odwołał planowaną wizytę w USA.

• Nie udało się doprowadzić do podpisania porozumienia między stronami syryjskiego konfliktu: prezydentem Baszarem al-Asadem i umiarkowaną opozycją. Spotkaniu, które odbyło się w kazaskiej Astanie, patronowały Rosja, Turcja i Iran.

• Ulicami Waszyngtonu przeszedł 27 stycznia br. kolejny krajowy Marsz dla Życia. Jak co roku znaczną część uczestników marszu stanowili katolicy. Począwszy od 1974 r., marsz odbywa się zawsze 22 stycznia, w rocznicę zalegalizowania przez amerykański Sąd Najwyższy aborcji. W tym roku ze względu na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa datę przesunięto. Hasłem tegorocznego marszu były słowa: „Potęga jednego”.

• Izrael będzie budował kolejne domy na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu. Zapowiedź ma związek z objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa. Budowa osiedli zagraża powstaniu państwa palestyńskiego.

• Papież Franciszek przesłał list do więźniów z włoskiego zakładu karnego „Due Palazzi” w Padwie. „Przede wszystkim jesteście ludźmi, a dopiero potem więźniami. Nie pozwólcie obić waszych serc pancerzem braku nadziei na lepszą przyszłość” – napisał.

• Ugrupowania hiszpańskiego Senatu, reprezentujące lewicę i nurt liberalny, zgłosiły wniosek o usunięcie symboli religijnych z izby parlamentu i zaapelowały o wprowadzenie zakazu wzywania imienia Boga w czasie przysięgi.

• Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że do ostatecznej decyzji o Brexicie potrzebna jest jeszcze zgoda brytyjskiego parlamentu. Może to nieco opóźnić wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Zakopane: Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski

2019-12-15 12:00

md / Krzeptówki (KAI)

Polscy harcerze odebrali z rąk słowackich skautów w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach Betlejemskie Światło Pokoju. - W pojedynkę nie zmienimy świata, ale suma naszych czynów, tych nawet niewielkich płomyków nadziei, może zmienić wiele – przekonywał harcerzy bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył Eucharystii.

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. w sanktuarium na Krzeptówkach była najważniejszym punktem Betlejemskiego Zlotu, który odbył się w Zakopanem. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 4 tys. polskich harcerzy z całego kraju. W tym roku przekazaniu światła towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”.

Bp Muskus mówił w homilii, że siła tego światła tkwi z jego źródle, bo to sam Bóg narodzony w betlejemskiej grocie rozprasza ciemności świata. - Zwróćmy uwagę na to, że Pan nie wypala zła wielkimi płomieniami ognia, ale rozświetla nam drogę pośród ciemności. Jeden płomyk światła sprawia, że przestajemy błądzić, czujemy się bezpieczniej, widzimy więcej – zauważył. Jego zdaniem, uczniowie Jezusa nie mają stawać do walki z ciemnością, ale są powołani do wejścia w nią „z płomykami dobra, nadziei, pokoju, zapalonymi od Bożego światła”.

Siła tego maleńkiego płomienia tkwi także w tym, że jest dzielony. Odpalamy świecę od świecy, dzięki czemu świat staje się jaśniejszy. Tak dzieje się z dobrem, pokojem, miłością. Dzielone z innymi, pomnażają się, sprawiają, że nasze życie staje się piękniejsze, że rodzi się nadzieja. Dlatego warto przywiązywać wagę do małych czynów dobra – przekonywał.

Biskup prosił, by spojrzeć na „te przestrzenie w naszej ojczyźnie, w Kościele, w naszych parafiach, wspólnotach i rodzinach, które potrzebują, by je rozświetlić” i zastanowić się nad tym, „jaki konkretnie płomyk dobra możemy tam wnieść”. - Co możemy zrobić, by rozproszyły się mroki zniechęcenia, frustracji, a nawet zgorszenia czy zepsucia i zapanowała Jezusowa miłość? – pytał.

W czasie Mszy św. naczelniczka ZHP odebrała z rąk słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. – Będziemy się nim dalej dzielić. Dzięki temu to światło będzie dawało moc nie tylko nam harcerzom, ale tym wszystkim, do których je zaniesiemy – mówiła hm. Anna Nowosad. – Cieszymy się, że ta tradycja trwa i z roku na rok jest nas coraz więcej – dodała.

Przedstawiciele poszczególnych środowisk i regionów harcerskich z całej Polski odpalili światło, aby zawieźć je do swoich miejscowości i podzielić się nim z lokalna społecznością.

Betlejemskie Światło Pokoju co roku odpalane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nigeria: w tym roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan

2019-12-15 18:32

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Abudża (KAI)

W Nigerii od stycznia tego roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan. Głównymi sprawcami zabójstw nie są terroryści z Boko Haram, ale bojówki z pasterskiego plemienia Fulani.

Graziako

Dane te opublikowała brytyjska organizacja pozarządowa Hart (Humanitarian Aid Relief Trust) w raporcie „Wasza ziemia lub wasza krew”. Duża część z tych zabójstw miała miejsce w stanie Kaduna, leżącym w środowej części Nigerii. Fulani nie tylko mordują ludzi, ale także burzą kościoły i niszczą całe wioski.

Zdaniem Caroline Anne Cox założycielki Hart i członkini brytyjskiej Izby Lordów, napady bojówek z plemienia Fulani na chrześcijańskie plemiona rolnicze nie są podyktowane jedynie poszukiwaniem nowych pastwisk z powodu pustynnienia i zmian klimatycznych, ale mają także podłoże ideologiczne. Niektórzy nigeryjscy biskupi oskarżają ich o próbę islamizacji kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem