Reklama

Polska zawsze jest najważniejsza

Zbiór znakomitej publicystyki spod znaku Białego Kruka

Sprawa, o której trzeba koniecznie powiedzieć, to niezwykła, niesamowita szansa, która się nie zdarzyła żadnemu pokoleniu Polaków – to kwestia Ukrainy. To rodząca się na naszych oczach zmiana geopolitycznego kształtu Europy, która daje Polsce szansę na miarę pierwszych Piastów i pierwszych Jagiellonów. To moment, który może być zwrotny w historii Europy, a na pewno w historii Polski”.

To fragment tekstu autorstwa Antoniego Macierewicza zamieszczonego w wydanej niedawno przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk książce „Polskość jest przywilejem”. Publikacja opatrzona podtytułem „Antologia publicystyki patriotycznej” to zbiór tekstów opublikowanych na przestrzeni lat 2012-16 na łamach wydawanego przez tę oficynę ogólnopolskiego miesięcznika „Wpis. Wiara, Patriotyzm i Sztuka”.

Wydawca (Leszek Sosnowski) zdecydował się na wybranie spośród ponad 70 numerów pisma tekstów najlepszych, najciekawszych, najwartościowszych i najbardziej aktualnych, co widać choćby po zacytowanym na wstępie wystąpieniu min. Macierewicza. Takich, które zebrane w postaci książkowej zapewnią lekturę na najwyższym poziomie. Tematyka tekstów zebranych w tomie jest zróżnicowana, ale łączy je jedno: patriotyzm. Mamy więc w „Polskości” artykuły historyczne, polityczne, gospodarcze, religijne i kulturalne. Są wywiady, reportaże z różnych stron kraju, teksty polemiczne i eseistyczne, a także arcyciekawe analizy, np. rynku mediów.

Reklama

Zebrane w tomie teksty wyszły spod piór znanych i cenionych autorów, którzy już nie raz udowodnili swoją naukową i pisarską wybitność. Są wśród nich m.in.: historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe prof. Krzysztof Szczerski, wspomniany minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, poseł PiS Janusz Szewczak, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Artur Śliwiński, teolog i biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Ożóg, fotografik Adam Bujak czy prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski. Autorzy „Polskości” od dawna współpracują z wydawnictwem Biały Kruk, publikując w tej oficynie swoje książki i artykuły.

Sporo tekstów w tomie poświęcono aktualnej pozycji i roli Polski na arenie międzynarodowej: w Europie Środkowej, Unii Europejskiej i na świecie. Historyk z Akademii Sztuki Wojennej dr Marek P. Deszczyński pisze m.in. o dziejach jakże dziś aktualnej idei Międzymorza, prof. Szczerski kreśli najważniejsze zadania dla polskiej polityki zagranicznej i przybliża międzynarodową aktywność nowego rządu.

Z kart tej pięknie wydanej książki przebija tęsknota za Polską wielką, ważną, znaczącą politycznie i gospodarczo na arenie międzynarodowej, w Europie i świecie, taką, z którą liczyliby się wszyscy. Tęsknota za krajem grającym pierwsze skrzypce w polityce międzynarodowej i szanowanym przez największych. Ale publicystyka zawarta w książce to nie tylko chęci. To także realne recepty, jak dojść do pożądanego stanu. To propagowana i dziś realizowana przedwojenna idea Międzymorza. To opisywane dyplomatyczne inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, jego wizyty zagraniczne, spotkania i rozmowy, świetne relacje z przywódcami Estonii, Chorwacji czy Węgier. To tematyka polityczna stale obecna na łamach „Wpisu”, a tym samym i w wydanej właśnie „Polskości”.

Reklama

To także recepty ekonomiczne kreślone z rozmachem przez posła, wiceprzewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Janusza Szewczaka oraz prof. Śliwińskiego. Ich pomysły związane z systemem bankowym i krajową gospodarką zasługują na baczną uwagę i można mieć pewność, że zapoznają się z nimi najważniejsi ludzie w państwie.

Druga ważna idea przyświecająca publicystyce zebranej w „Polskości” to kształtowanie świadomości Polaków. Przekonywanie ich o własnej wielkości (przypomnijmy: „Polsko, uwierz w swoją wielkość” – głosi tytuł innej książki Białego Kruka), dorobku cywilizacyjnym i kulturalnym, wspaniałej historii i wielkich wyzwaniach, jakie przed Polakami stoją. Szczególnie niezmordowany w tej misji jest prof. Nowak, który od dawna w książkach wydawanych w krakowskiej oficynie – w tym także w „Polskości” – stara się wprowadzić rodaków na ścieżkę duchowej (i nie tylko duchowej) wielkości oraz szlachetnej dumy.

W tomie znajdziemy także sporą porcję historii. Prof. Ożóg przybliża sylwetkę Kazimierza Odnowiciela, zapomnianego dziś władcy o wielkich zasługach dla XI-wiecznej Polski, dr hab. Martyna Deszczyńska przypomina dramatyczne (a jakże dziś aktualne!) dzieje konfederacji targowickiej, dr Justyna Chłap-Nowakowa opisuje początki i rozwój języka polskiego, a dr Deszczyński omawia historię polskiej floty wojennej. Jakby dla przeciwwagi w tomie znajdziemy też teksty poświęcone współczesnej Polsce, i to Polsce prawdziwej, tej lokalnej, w małych miastach, miasteczkach i wsiach (tu prym wiedzie Paweł Stachnik). W reportażach przeczytamy o uchodźcach z ogarniętego wojną ukraińskiego Donbasu, którzy znaleźli bezpieczną przystań w niewielkich Rybakach k. Olsztyna. O podlaskim Drohiczynie i diecezjalnych dożynkach w Kamionnie, gdzie delegacje parafii przygotowały „aż 77 bardzo pięknych wieńców dożynkowych”. I o Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, stworzonym jakby z niczego i wspaniale prowadzonym przez ks. Pawła Anioła.

Jakie wnioski wypływają z lektury najnowszej publikacji Białego Kruka? Najważniejszy z nich jest taki: Polska to wartość, o którą należy dbać, troszczyć się i zabiegać. To wartość, którą należy się szczycić przed innymi, nawet gdyby oni sami nie bardzo tego chcieli. Bo Polska zawsze była i jest najważniejsza.

„Polskość jest przywilejem”. Teksty: Adam Bujak, Adam Sosnowski, Andrzej Nowak, Artur Śliwiński i in., 296 str., 16,8 x 23,8 cm, papier kredowy 150 g, twarda oprawa, 106 ilustracji.

* * *

Oferta dla czytelników „Niedzieli”

Czytelnikom „Niedzieli” polecamy zamówienie publikacji „Polskość jest przywilejem” (cena det. 40,95 zł) bezpośrednio w wydawnictwie Biały Kruk za 29 zł!

Przy zakupie publikacji „Polskość jest przywilejem” – „Historia i polityka” prof. Andrzeja Nowaka za 50 zł i przesyłka gratis!

By złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 12 260 32 90 lub 12 254 56 02. Można również wysłać e-mail na adres: marketing@bialykruk.pl.

Koszty przesyłki (12 zł) przy zamówieniach powyżej 120 zł pokrywa wydawnictwo.

2017-02-01 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O "Balladach i romansach"

2020-07-01 13:45

[ TEMATY ]

książka

o. Adam Szustak

ballada

Czy jest przepis na miłość? Co zrobić, by miłość zakwitła w naszym życiu? Czy istnieje miłość „na zabój", na zawsze? Gdzie jej szukać? Jak wejść w związek tak, żeby on miał sens? Jak pielęgnować miłość?

„Ballady i romanse" powstały z myślą o osobach, które pragną „po bożemu" tworzyć swoje najważniejsze ludzkie relacje: chcą znaleźć miłość swego życia lub sprawić, by miłość, w której już trwają – jeszcze lepiej i piękniej się rozwijała. Książka uświadamia, że budowanie związku to długi i wielowymiarowy proces, ale mogą mu towarzyszyć „absolutnie niewiarygodne rzeczy".

W „Balladach i romansach" o. Adam Szustak bierze pod lupę podstawowe pojęcia dotyczące miłości i przygląda się jej fazom, od etapu „singla" i szukania miłości, po etap wejścia w miłość "na serio", przypieczętowany przysięgą małżeńską. Podpowiada, jak mądrze skorzystać z czasu randkowania i narzeczeństwa, by zbudować bliską, zdrową i fascynującą relację na całe życie.

Autor podejmuje kwestię mieszkania razem przed ślubem, związków na odległość czy radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Wiele uwagi poświęca celebrowaniu wspólnych chwil i dbaniu o czas tylko dla dwojga. Na konkretnych przykładach pokazuje, jak ważna jest umiejętność konstruktywnej rozmowy, słuchania się nawzajem i szukania kompromisów.

Książka zawiera rozdział poświęcony przygotowaniom ślubnym, z sugestiami, czego nie przeoczyć w tym dniu i jak sprawić, by ceremonia miała wyjątkowy przebieg, w czym pomocny jest dodatek w postaci antologii tekstów ślubnej Liturgii Słowa.

Bonusem jest rozdział ze sprawdzonymi radami, jak zatroszczyć się o związek w trakcie każdej z czterech pór miłości, które mogą występować naprzemiennie na różnych etapach życia.

O. Adam Szustak - "Wujek Dobra Rada" - zachęca Czytelnika do zwracania się z sercowymi dylematami wprost do Boga. Książka zawiera liczne przykłady takich „konsultacji z Panem Bogiem", uczy na przykładach, jak korzystając z Pisma Świętego szukać odpowiedzi na różne pytania z życia wzięte.

„Ballady i romanse", choć zawierają bogato okraszony wskazówkami przegląd stereotypów, mechanizmów i zasad, przydatnych w pracy nad związkiem, to jednak nie aspirują do bycia kompleksowym katolickim podręcznikiem dla par. Jak mówi sam autor: „Nie traktujcie tej książki jak katolickiego podręcznika do budowania związków. Miłości mamy się uczyć nie od świata, w którym żyjemy, ale od Pana Boga".

CZYTAJ DALEJ

Śpiew podczas ślubu musi mieć charakter sakralny

2020-07-03 14:12

[ TEMATY ]

muzyka

ślub

muzyka sakralna

Adobe Stock

W diecezji płockiej zorganizowany zostanie kurs dla osób, które wykonują śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu.

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku stwierdza, że osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

„Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – informuje ks. Marcin Sadowski.

Dyrektor „Musicum” dodaje też, że często mówi się, że na ślub przygotowuje się „oprawę muzyczną”, tymczasem nie jest to najlepsze określenie: „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii” – akcentuje diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.

Kurs dla osób zainteresowanych zaplanowano 17 października i 7 listopada w Płocku. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Informacje i zapisy: www.musicum.pl

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku został powołany przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Celem działalności instytutu jest troska o kształcenie oraz formację duchową i liturgiczną wszystkich muzyków kościelnych: organistów, dyrygentów chórów parafialnych, animatorów scholi dziecięcych i zespołów młodzieżowych, kantorów, psałterzystów, a także członków scholi, zespołów młodzieżowych, chórów oraz zespołów instrumentalnych, które posługują w kościołach diecezji podczas liturgii.

Instytut realizuje te cele poprzez organizowanie kształcenia muzyków kościelnych, na pierwszym miejscu prowadząc studium organistowskie, ale także różnego rodzaju kursy, szkolenia i warsztaty dla wymienionych osób lub grup. Zadaniem instytutu „Musicum” jest także prowadzenie formacji muzyków kościelnych, a więc organizowanie rekolekcji i dni skupienia dla organistów, scholi, zespołów, chórów itd. Instytut włącza się także działalność artystyczną, organizując lub pomagając w organizacji koncertów muzyki religijnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Dyrektorem „Musicum” jest ks. mgr Marcin Sadowski.

CZYTAJ DALEJ

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym

2020-07-04 09:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym; w poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale - w tym aspekcie - wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa - podkreślił - podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, "dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji".

"Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo "w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza". "Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

Wyjaśnił, że w poniedziałek, zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. "To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją" - podkreślił. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Doczekalski

krz/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję