Reklama

Refleksje Wielkopostne (1)

Crux

Crux (krzyż) - "już sama srogość dźwięku tego słowa odpowiada srogości bólu, jaki krzyż sprawia" - powiedział starożytny pisarz rzymski Warro, cytowany przez św. Augustyna.
Krzyż Chrystusowy - jak unaocznia Całun Turyński - miał formę litery "T". Był to więc tak zwany krzyż tępy. Jezus nie był przybity symetrycznie. Jego prawy nadgarstek przybito tuż przy dolnej krawędzi poprzeczki, natomiast przeciwnie uczyniono z nadgarstkiem lewym, przybijając go w pobliżu jej krawędzi górnej. Całun mówi o trzech gwoździach, którymi Chrystus był przybity do krzyża.
I tak oto Krzyż Chrystusowy został wpisany w nasze ludzkie - ziemskie życie. Każdy człowiek ma swój własny krzyż. Jakże trudno jest ten krzyż zrozumieć i odkryć w nim ukrytą wielką tajemnicę. Czy można zrozumieć krzyż bez Chrystusa? Czy można zrozumieć krzyż nie mając otwartego i pokornego serca? Czy można zrozumieć krzyż, będąc niewolnikiem pieniądza? Czy można zrozumieć krzyż bez szukania prawdy? Św. Augustyn pisze: "Wejdź w samego siebie, we wnętrzu człowieka mieszka prawda". Ale ileż trudu potrzeba, aby wejść w samego siebie. Jakże trzeba mieć oczy szeroko otwarte, aby zauważyć krzyż na ramionach drugiego człowieka. Niesie własny krzyż płacząca nad grobem swojego męża żona. Niesie własny krzyż płacząca nad losem swojego dziecka matka. Niesie własny krzyż leżący na szpitalnym łóżku chory człowiek. Niesie własny krzyż płaczące ze strachu przed pijanym ojcem dziecko. Niesie własny krzyż siedzący na dworcowej ławce bezdomny. Niesie własny krzyż czujący się już nie potrzebnym bezrobotny. Niesie własny krzyż człowiek samotny, upokorzony i zdradzony.
Ileż jest tych krzyży, pod ciężarem których uginają się ludzkie ramiona? Ileż jest krzyży będących przyczyną bolesnych upadków? Jakże często wydaje nam się, że ta nasza droga krzyżowa jest za długa. Ta droga, którą pokonał Chrystus - od twierdzy Antonina na szczyt Golgoty - też była bardzo długa. Kiedy zawleczono Jezusa pod pal krzyża, najpierw oprawcy zdjęli z Niego grubą szatę wierzchnią, a potem tunikę. Ściąganie szat było wielką męczarnią, po której Jezus ponownie spłynął krwią.
Krzyż to cierpienie, któremu Chrystus nadaje wielki, zbawczy sens. To prawda, która stanowi fundament naszej wiary. Ten kto przechodzi obok krzyża obojętnie, nigdy w swoim krótkim życiu nie znajdzie właściwej drogi, choćby bogaty był w wielorakie doświadczenia i posiadał dużą wiedzę. Ten kto pogardza krzyżem odrzuca Chrystusa, odrzuca Prawdę. Często bezwzględnie odrzuca ją współczesny świat, dlatego jest w nim tak dużo zła. Rzadko kiedy ustami swoich mediów wypowiada on słowo: krzyż. Pomimo, że każdego dnia "zalewani" jesteśmy informacjami o zmarłych, zabitych, rannych, bezdomnych, bezrobotnych i głodnych.
Współczesny świat bardziej od czystego powietrza i czystej wody, potrzebuje pokory.
Kiedy idę ulicami starego przemyskiego grodu, często swój wzrok kieruję w stronę ustawionego na wzgórzu Krzyża. Ten krzyż "patrzy" na miasto. Stanowi on nie tylko świadectwo, ale jest dla nas wszystkich wielkim wezwaniem do dokonania radykalnych zmian w naszym życiu osobistym i zbiorowym. Krzyż bowiem nigdy nie milczy.
Wielką moc posiada Krzyż Chrystusowy. To z niego wyrastają nasze ziemskie - ludzkie krzyże. To dzięki Niemu, te nasze, często bardzo ciężkie krzyże stanowią drogę do
Wieczności. Trzeba tylko w to uwierzyć i w granicach naszych ludzkich możliwości zrozumieć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję