Reklama

Z życia Seminarium Duchownego

Niedziela przemyska 10/2003

Szkoła Maryi okazuje się tym skuteczniejsza, jeśli pomyśleć, że prowadzi ją Ta, która uzyskuje dla nas w obfitości dary Ducha Świętego, a zarazem daje nam przykład owej "pielgrzymki wiary", w której jest niezrównaną Mistrzynią. Wobec każdej tajemnicy swego Syna zachęca nas Ona, jak to było przy zwiastowaniu, do zadawania z pokorą pytań, które otwierają na światło, by na koniec okazać zawsze posłuszeństwo wiary: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1, 38).
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 14)

17-20 lutego. W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyły się V Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w tenisie stołowym. Seminarium przemyskie reprezentowali alumni: Artur Bober, Paweł Bobola, Marcin Padowski i Marcin Śliwiński.

20 lutego. Zainteresowani alumni wzięli udział w projekcji filmu Edi w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Prezentacja miała miejsce w kinie "Kosmos".

20 lutego. Zakończyła się ostatnia sesja egzaminacyjna dla alumnów - diakonów naszego Seminarium. Diakoni przystąpili do przygotowywania się do egzaminu i obrony prac magisterskich.

21 lutego. W czytelni czasopism odbyła się konferencja pedagogiczna z udziałem księży przełożonych i profesorów Wyższego Seminarium Duchownego, której przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik. Celem konferencji było podsumowanie wyników sesji zimowej oraz przedstawienie kalendarium wydarzeń seminaryjnych w drugim semestrze.

21-23 lutego. W zajęciach "Szkoły modlitwy" drugiego stopnia uczestniczyło 14 osób. Szkoła modlitwy została zorganizowana przez referenta powołań duchownych archidiecezji przemyskiej, ks. Janusza Trojnara, przy współudziale seminaryjnej grupy "Wieczernik".

22 lutego. W czytelni seminaryjnej w godzinach przedpołudniowych odbywało się posiedzenie Rady Kapłańskiej naszej archidiecezji. Spotkaniu przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik.

22 lutego. Alumni - harcerze z naszego Seminarium, Paweł Kaszuba i Grzegorz Hubacz wzięli udział w uroczystości nadania patrona Harcerzom Polskim, którym został błogosławiony podharcmistrz Jerzy Frelichowski. Uroczystość miała miejsce w Katedrze Polowej w Warszawie.

22 lutego. Trzech alumnów roku pierwszego wzięło udział w tzw. "Kursie Filipa" zorganizowanym w Domy Rekolekcyjnym "Tabor" w Olchowej. "Kurs Filipa" to forma rekolekcji ewangelizacyjnych, będąca wyrazem poszukiwania nowych sposobów przekazywania Dobrej Nowiny.

22 lutego. Alumni IV roku, którzy przygotowują się do pełnienia funkcji animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży podczas wakacyjnej praktyki, wzięli udział w spotkaniu - Studium Animatora, poświęconym pedagogice zabawy. Zajęcia odbyły się w Domu Rekolekcyjnym przy Kaplicy pw. Dobrego Pasterza w Przemyślu.

23 lutego. Gościem seminaryjnej wspólnoty był abp Józef Michalik metropolita przemyski, który podzielił się z alumnami refleksją na temat nadziei i zagrożeń Kościoła w Polsce i na świecie.

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję