Reklama

Neokatechumenat

"Skarb dla Kościoła"

Czy Neokatechumenat to wspólnota na dzisiejsze czasy? - Jak najbardziej - odpowiadają ci, którzy już podążają neokatechumenalną drogą umacniania w wierze. Drogą, która prowadzi do ponownego odkrycia sakramentu chrztu świętego i zobowiązań z niego wynikających, i która jest zarazem okazją powrotu dla ludzi oddalonych od Kościoła.

Niedziela kielecka 10/2003

Katechiści Neokatechumenatu z Włoch dotarli w 1975 r. do Lublina na zaproszenie ks. Alfreda Cholewińskiego, który zetknął się ze wspólnotami podczas studiów rzymskich i wraz z ekipą włoskich katechistów wędrownych przeniósł to doświadczenie do Polski, zakładając dwie pierwsze wspólnoty neokatechumenalne przy kościele księży jezuitów w Lublinie. Do Kielc Neokatechumenat przybył na zaproszenie ks. Jana Kudelskiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika.
Neokatechumenalne wspólnoty w diecezji były odpowiedzią na potrzebę podjęcia posługi ewangelizacyjnej wobec dorosłych, którzy w odróżnieniu od dzieci i młodzieży nie mieli swej stałej katechizacji.
"Inicjacji chrześcijańskiej nie dokonuje się tylko przez chrzest, ale przez katechumenat, w czasie którego osoba dorosła przygotowuje się do prowadzenia swojego życia jako chrześcijanin. Oczywiste więc, że inicjacja jest czymś więcej niż tylko przyjęciem chrztu" (bp Karol Wojtyła, 1962).
Za drogę neokatechumenalną w diecezji kieleckiej jest odpowiedzialny ks. Roman Grek wraz z ekipą katechistów. Prezbiterzy wędrowni pochodzący z naszej diecezji to: ks. Adam Bujek (obecnie w Siedlcach) i ks. Jarosław Ambroży (Gdańsk). Oprócz proboszczów tych parafii, gdzie jest realizowana Droga, swoją posługę we wspólnotach pełnią m. in.: ks. prob. Ireneusz Jakusik, ks. prob. Marek Podyma, ks. Marian Fatyga, ks. Zbigniew Kądziela, ks. Maciej Michalczyk, ks. Sławomir Janowski, ks. Krzysztof Zapała, o. Marek Chmielewski, o. Jerzy Zieliński, ks. Dariusz Gącik, ks. Jarosław Kowal, ks. Krzysztof Gałecki. Obecnie Droga Neokatechumenalna istnieje w następujących parafiach w naszej diecezji: Kielce (św. Józef - 6 wspólnot, św. Franciszek - 2, Duch Święty - 1, św. Wojciech - 1, Niepokalanego Serca NMP - 1); Chmielnik - 2 wspólnoty, Miechów - 2 oraz po 1 wspólnocie w Busku i Pińczowie. Każda z 17 wspólnot przy parafiach ma opiekującego się nią kapłana. Wspólnoty mogą się tworzyć i rozwijać tylko przy parafiach, na życzenie i za zgodą miejscowego księdza proboszcza. Mają być pomocą - dla księży proboszczów i biskupów. Katechezy początkowe przypadają w czasie Wielkiego Postu i Adwentu. Obecnie są one głoszone w: Kielcach (parafia św. Franciszka z Asyżu), Chmielniku, Busku Zdroju (parafia św. Br. Alberta) i Pińczowie (parafia Miłosierdzia Bożego). Zainteresowani właśnie tam powinni szukać kontaktu (oraz pytać swych księży proboszczów).
Neokatechumenat w parafii rozpoczyna się katechezami kerygmatycznymi, (zwanymi początkowymi), które odbywają się przez 2 miesiące podczas 15 spotkań wieczornych i kończą 3-dniową konwiwencją.
Specyfiką wspólnot jest otwarcie drogi nawrócenia w parafii, szczególnie wobec tych oddalonych, zagubionych lub biernych - aby zacząć drogę ku dojrzałej wierze, wyrażającej się w określonych postawach życiowych. Neokatechumenat, czerpiąc z bogactwa pierwotnego Kościoła, proponuje świadome doznanie i przeżycie poszczególnych etapów dojrzewania w wierze. I jest dla wszystkich - niezależnie od wieku, wykształcenia czy obszaru własnej religijności.
Owocem drogi w diecezji jest posługa "naszych" księży katechistów wędrownych, którzy mogą być posłani w różne miejsca w Polsce i na świecie, podlegając zarazem biskupowi diecezjalnemu, oraz powołania do kapłaństwa. Swe powołanie na drodze odkryli m.in. ks. Grzegorz Wieczorek, ks. Piotr Maj (absolwenci seminariów Redemptoris Mater). Ponadto należy stwierdzić występującą w środowisku wspólnoty gotowość do podjęcia misji katechisty wędrownego, a także odkrywanie wśród dziewcząt i chłopców powołania do życia zakonnego, szczególnie klauzurowego, oraz do małżeństwa. Alicja Siaduł wzięła na siebie zadanie pomagania rodzinie będącej na misji w Kijowie, Maria Gosek posługuje w Seminarium Redemptoris Mater w Kolonii. Takich przykładów jest wiele. Trzeba podkreślić, że wśród małżeństw związanych z Drogą jest wielka gotowość do przyjmowania dzieci (tak więc są to zawsze rodziny wielodzietne) oraz do podjęcia misji w terenie - w Polsce czy gdziekolwiek na świecie, a także wspierania misji już istniejących.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję