Reklama

Seminaryjny Blues

Niedziela kielecka 10/2003

Zespół Muzyczny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach sięga do długoletniej praktyki muzykowania w Seminarium, aczkolwiek w obecnym kształcie funkcjonuje przez ostanie sześć lat.
Owocem pracy Zespołu okazały się kasety: Wznoszę swe oczy ku górom i Więc przyjdź i Ty..., na których zamieszczone zostały kompozycje z tekstami zaczerpniętymi z Pisma Świętego oraz własna twórczość poetycka.
Dwa lata temu Zespół został odmłodzony i obecnie tworzą go: Paweł Klimczak, Marcin Janocha, Miłosz Hołda, Karol Starczewski i Marcin Dzióbek. W tym składzie Zespół wystąpił na I Festiwalu Piosenki Religijnej Kielce 2001, gdzie został wyróżniony oraz koncertował podczas I Diecezjalnego Kongresu Powołaniowego. Gdy Zespół zaśpiewał podczas II Festiwalu Piosenki Religijnej Kielce 2002, Rada Artystyczna, pod przewodnictwem Krystyny Prońko, przyznała mu pierwsze miejsce - a sama artystka - maksymalną ilość punktów.
Obecnie skład Zespołu został poszerzony o Michała Pakułę i Przemysława Moćko. Opiekunem Zespołu jest ks. dr Mirosław Cisowski.
Autorem tekstów i muzyki jest zazwyczaj Karol Starczewski. - Jak dotąd nasze kasety dobrze się rozchodziły i były sympatycznie przyjmowane przez słuchaczy, więc ufamy, że podążamy w dobrym kierunku - mówi. - Czym jest dla mnie Zespół? Po prostu sposobem ewangelizacji, mówieniem ludziom o Panu. I ofiarowaniem tego, co się umie innym.
- Wiemy, że słuchacze czekają na następną kasetę i bardzo nas to cieszy - dodaje Marcin Janocha. - Do końca tego roku akademickiego zostanie przygotowany materiał do nagrań. I będzie to coś innego niż dotychczas. Trochę bluesa, samby, salsy i chyba wyraźnie słyszalny wpływ Beatlesów czy Myslowitz - ale wszystko oparte o nasz własny, oryginalny kręgosłup muzyczny. Nie chcemy nikogo, w tym siebie, powielać.
Alumni Karol i Marcin nie byli nowicjuszami w rzemiośle muzycznym. Swą pasje realizowali w zespołach z lat szkolnych, od schyłku szkoły podstawowej przez całe liceum. A "ich" zespoły - z Włoszczowy i Łagowa - funkcjonują i mają się dobrze. - Gdy zostanę księdzem, na pewno w parafiach będę zakładał zespoły i pracował z młodzieżą, bo muzykę uważam za cenne narzędzie duszpasterskie. Nie może być tak, że zespół to tylko epizod seminaryjny - twierdzą klerycy.
Aby sprzedać kasetę należy zadbać o promocję, do czego świetną okazją są dni seminaryjne w parafiach, podczas których są np. organizowane spotkania z młodzieżą, ale także recenzje w prasie katolickiej, audycje radiowe i telewizyjne (Radio Kielce, Telewizja Kablowa).
Zespoły muzyczne wpisują się w rzeczywistość wielu seminariów duchownych w Polsce - współtworząc ich klimat, dając ujście talentom i muzycznym zamiłowaniom, będąc dobrym nośnikiem ewangelizacyjnych treści. I niekiedy z tych zespołów wyłaniają się gwiazdy...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję