Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przygotowują się do 500-lecia parafii

Cykliczne spotkania i wykłady. Okolicznościowe koncerty. Szereg prac remontowo-konserwacyjnych i wiele innych inicjatyw. W ten sposób wierni z parafii św. Jerzego Męczennika w Puńcowie, w dekanacie goleszowskim, wraz z administratorem ks. Dariuszem Kowalą przygotowują się do obchodów 500-lecia parafii, jakie zaplanowano na 17 września 2018 r.

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Jaworska

Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Do parafii św. Jerzego Męczennika należy średniowieczna zabytkowa świątynia w Puńcowie wykonana w stylu gotyckim oraz współczesna kaplica Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Dzięgielowie z barwnymi ornamentami. Jak czytamy w spisanej historii parafii, pierwsza wzmianka o Puńcowie pochodzi z 1154 r., ale nie wiadomo, czy istniały wówczas na tych terenach parafia i kościół. Przypuszcza się, że pierwsza drewniana świątynia mogła istnieć na terenie wsi przed 1500 r. Murowany kościół, ufundowany przez ówczesnego księcia cieszyńskiego Kazimierza IV, stanął w Puńcowie w 1518 r. i przetrwał do dziś. I jubileusz istnienia parafii na ziemi puńcowkiej parafianie będą świętować już za rok.

Przygotowania w pełni

W parafii trwają przygotowania do jubileuszu. Jak podkreśla administrator parafii ks. Dariusz Kowala stale się coś dzieje. Co jakiś czas są organizowane są spotkania przygotowujące do 500-lecia parafii. – Podczas jednego z nich była przedstawiona historia kościoła. Grzegorz Księżyc, który opracowuje historię, wspomniał o 200-leciu istnienia modlitwy różańcowej w parafii. W związku z tym zaproponowałem powstanie kolejnej róży różańcowej. Następny wykład planujemy w okolicy maja, kiedy przypada czas związany z objawieniami fatimskimi. Wtedy dowiemy się więcej nt. pobożności Puńcowian z całego tego okresu – zapowiada ks. Dariusz Kowala.

Reklama

Parafianie aktywnie włączają się w przygotowania: – Tomasz Piwko, nasz organista, organizuje w parafii koncerty chórów i zespołów. Zapraszamy muzyków na spotkania przygotowujące do jubileuszu, dlatego każdy wykład połączony jest z koncertem. Z inicjatywy parafianina Leszka Ciemały zostały wydane znaczki i koperty jubileuszowe, a także znaczki ekskluzywne, w oprawie, ze starymi zdjęciami naszego kościoła – dodaje kapłan. W parafii działają także grupy i wspólnoty: róże różańcowe, Apostolstwo Dobrej Śmierci, SNE „Zacheusz”, Dzieci Boże, Rodzina Franciszkańska, chór parafialny pod dyrekcją Tomasza Piwki i służba liturgiczna ołtarza. – Chcielibyśmy też rozwinąć działalność charytatywną, zaangażować wiernych w pomoc potrzebującym – stwierdza ks. Dariusz Kowala.

Przywrócony blask świątyni

Parafia ma już za sobą szereg prac wykonanych w kościele i na zewnątrz. – Generalny remont rozpoczął mój poprzednik ks. Zbigniew Macura. Za jego posługi kościół został wyremontowany z zewnątrz. Wykonano m.in. pionową izolację, nowy dach i wieżę, otynkowano kościół i wykonano odwodnienie. Gdy ja przyszedłem na tę parafię, zajęliśmy się pracami w wewnątrz. Zmieniliśmy posadzkę z płytek ceramicznych w prezbiterium na marmurową nawiązującą do posadzki znajdującej się w nawie kościoła. Odnowiliśmy cały strop prezbiterium, w tym łuki gotyckie. Pomalowaliśmy prezbiterium w specjalnej technice farbą, dzięki czemu imituje późnogotyckie tynki. Wykonaliśmy też nowy chodnik procesyjny wokół kościoła – wymienia ks. Dariusz Kowala.

Prace były wykonywane pod okiem konserwatora architektury i sztuki diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr. Szymona Tracza. Konserwator zauważa, że jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej. – Przeprowadzona konserwacja przywróciła pierwotny blask gotyckiego, unikatowego w tej części Polski sklepienia sieciowego, utworzonego z gotyckich, ceglanych kształtek. To było sensacyjne odkrycie, kiedy spod grubych warstw zaprawy wapienno-gipsowej odsłoniły się gotyckie kształtki – podkreśla ks. dr Szymon Tracz.

Reklama

Konserwacji poddano również późnogotyckie, przyścienne sakramentarium w prezbiterium, a także odsłonięto na ścianie prezbiterium wykonane z piaskowca późnobarokowe epitafium urzędnika Komory Cieszyńskiej Jakuba Dworzaka (zm. 1778 r.) oraz późnogotycki portal prowadzący do zakrystii. Prace wykonywali konserwatorzy pod kierunkiem diecezjanina Tadeusza Kalfasa. W planach jest jeszcze wykonanie nowego ołtarza i ambonki: – Mamy już projekt nowego ołtarza zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Postaraliśmy się o relikwie męczennika św. Jana Sarkandra, które chcemy włożyć do konsekrowanego ołtarza. Pismo w formie prośby o relikwie złożyliśmy u abp. Jana Graubnera w czeskim Ołomuńcu. Teraz czekamy na wyznaczenie terminu odbioru relikwii. Chcemy tam pojechać pielgrzymką, spotkać z arcybiskupem i uroczyście odebrać relikwie, a potem równie uroczyście wprowadzić je do parafii – mówi ks. Dariusz Kowala.

Jak podkreśla ks. dr Szymon Tracz: – Mówiąc o kościele św. Jerzego w Puńcowie trzeba zazdrościć mieszkańcom tak niesamowitego i unikalnego na skalę europejską zabytku, a równocześnie robić wszystko, by jak najwięcej ludzi mogło go zobaczyć. Trzeba także dziękować Bogu za ludzi, którzy rozumieją wartość skarbów polskiej i chrześcijańskiej kultury, i robią wszystko, by w jak najlepszym stanie przekazać je następnym pokoleniem. Ich przywrócony blask jest największą zapłatą i satysfakcją.

2017-02-22 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Solidarności

Niedziela legnicka 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Solidarność

Lubin

Monika Łukaszów

W uroczystości wzięło udział wielu gości. Wśród nich marszałek Sejmu Elżbieta Witek

W uroczystości wzięło udział wielu gości. Wśród nich marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie upamiętniła 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” ZG Lubin. Uroczystości odbyły się 12 stycznia br.

Dziś obchodzimy rocznicę powstania „Solidarności” – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Kopalni Lubin. Tej Solidarności, która swój sposób działania oparła na Dekalogu. To jest wpisane w statut Związku Zawodowego „Solidarność” i to jest podstawa naszego działania. Dziś w imieniu wszystkich członków Solidarności proszę o modlitwę za nasze rodziny, za Solidarność, abyśmy tak jak nasz duchowy przewodnik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który ciągle nas uczył i powtarzał: „zło dobrem zwyciężaj”, konsekwentnie to czynili – mówił tuż przed rozpoczęciem Mszy św. Bogdan Nuciński, przewodniczący NSZZ „Solidarność” O/ZG Lubin.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję