Reklama

Pomagamy rodzinie

2017-02-22 14:15

Agata Szymkowiak
Edycja legnicka 9/2017, str. 6-7

Ks. WAldemar Wesołowski

Drugi rok działania Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie był czasem pracowitym i owocnym. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń, przyszedł czas na planowe, systematyczne działania na rzecz szeroko rozumianej pomocy rodzinie

W Poradni podjęto starania, żeby jej działania jak najpełniej odpowiadały realnym potrzebom korzystających z niej osób. A potrzeby te były bardzo różne, ponieważ osoby zgłaszające się do Poradni stanowią bardzo różnorodną grupę. Są to bowiem ludzie zarówno starsi (babcie i dziadkowie), jak i młodsi (młodzież i dzieci), o różnej sytuacji życiowej, problemach i potrzebach. Wynika to z faktu, że działanie Poradni adresowane jest do wszystkich, którzy potrzebują pomocy, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy wyznania.

Specjaliści z sumieniem

Bardzo często okazuje się, że dla osób korzystających z pomocy Poradni ogromne znaczenie ma fakt, że specjaliści kierują się wartościami i światopoglądem katolickim. Często rejestrując się do specjalisty, upewniają się czy jest to osoba wierząca i czy nie doradzi rozwiązań sprzecznych z nauczaniem Kościoła Katolickiego.

Dowodem na duże zapotrzebowanie na anonimowe i bezpłatne spotkania ze specjalistami jest fakt, że w 2016 r. wzięło w nich udział ponad 700 osób. Ponad 200 skorzystało z porad doradcy życia rodzinnego, większość z nich wzięła udział w 3 spotkaniach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z terapeutą rodzin: udział w nich wzięły ok. 170 osób. Zdecydowana większość została objęta terapią obejmującą ponad dwa spotkania z terapeutą. Często terapia obejmowała całą rodzinę – rodziców, dzieci, a nawet dziadków czy teściów. Logopeda, pracujący z dziećmi z wadami wymowy, spotkał się z ponad 100 osobami. Zazwyczaj w jednym spotkaniu uczestniczyło dziecko oraz rodzic, większość dzieci została objęta terapią logopedyczną, obejmującą ponad dwa spotkania. Również ponad 100 osób spotkało się indywidualnie z terapeutą uzależnień i współuzależnień. Większość z nich korzystała ze spotkań wielokrotnie, w ramach terapii lub sesji poterapeutycznych. Sesje terapeutyczne prowadzili również psychologowie, z których pomocy skorzystało ok. 50 osób, z czego ok. 1/5 została objęta dłuższą terapią. Wiele osób skorzystało także z pomocy radców prawnych, mediatora, prawnika kanonisty oraz fizjoterapeuty.

Reklama

Warszaty i spotkania

Oprócz spotkań indywidualnych w ramach działania Poradni odbyły się liczne warsztaty. Były warsztaty dla kobiet – żon i matek, połączone z czytaniem i wspólnym omawianiem wartościowych książek nt. małżeństwa i kobiecości. Dla rodziców najmłodszych dzieci zostały zorganizowane warsztaty noszenia w chustach, a także warsztaty z położną na temat: „Poród – i co dalej ze mną”. Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszyły się warsztaty z pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia dzieci i niemowląt, prowadzone przez pediatrów. W 2016 r. zorganizowano dwie takie sesje warsztatowe. Odbywały się też cykliczne warsztaty dotyczące pokonywania stresu w życiu codziennym – terapeutyczne i relaksacyjne, z terapeutą rodzin i fizjoterapeutą. Wiele osób skorzystało także z cyklu warsztatów poświęconego komunikacji otwartej i wychowaniu. Były to warsztaty „Być rodzicem – jak wychować i przetrwać”, „Jak ci to powiedzieć – komunikacja dla par z elementami dialogu”, „Rodzeństwo – jak wychować i nie zwariować”, „Jak sobie radzić, kiedy sobie nie radzę”. W sumie wzięło w nich udział ok. 110 osób.

We współpracy z lubińskim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej odbywały się również spotkania grup wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Spotkania te, anonimowe i bezpłatne, były znaczącą pomocą dla osób borykających się z uzależnieniem własnym bądź osoby z najbliższej rodziny. Prowadzenie tych spotkań przez terapeutkę dawało możliwość udzielenia pomocy na spotkaniu indywidualnym ludziom, dla których spotkania w grupie okazały się niewystarczające.

Około 200 osób wzięło udział w wykładach prowadzonych przez specjalistów z Poradni. Były to zajęcia w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa. Odbyły się także wykłady w szkołach – na temat naturalnego rozpoznawania płodności w ramach Tygodnia Naturalnego Planowania Rodziny w Gimnazjum nr 4 w Lubinie oraz dla rodziców w Szkole Podstawowej nr 10 na temat „Jak rozmawiać z dzieckiem, które dojrzewa”.

Współpraca

Owocna okazała się współpraca z lokalnymi instytucjami. Nie można nie wspomnieć tu o Urzędzie Miasta Lubina – to przede wszystkim dotacja z tej instytucji umożliwia działanie Poradni w tak szerokim zakresie.

Darowizny udzieliła także Fundacja KGHM Polska Miedź, dofinansowując cały cykl warsztatów z komunikacji otwartej oraz porady niektórych specjalistów.

Poradnia otrzymała wsparcie od organizacji zakładowej „Solidarność” Volkswagen Motor Polska w Polkowicach. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie finansował prowadzenie spotkań grup wsparcia. Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie nieodpłatnie użyczała swoich sal lekcyjnych na warsztaty, a parafia św. Maksymiliana Kolbego w dalszym ciągu użycza pomieszczenia, w którym mieści się siedziba Poradni.

Media informują

Pomyślnie układa się również współpraca z mediami. Artykuły o działaniach Poradni i zapowiedzi różnych wydarzeń ukazywały się w edycjach legnickich tygodnika „Niedziela”i „Gość Niedzielny”, a także w „Tygodniku Solidarność”, na portalach lubin.pl , istotne.pl , miedziowe.pl , na stronach internetowych diecezji legnickiej i na falach Radia Plus Legnica. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona osób potrzebujących pomocy.

Skuteczną metodą docierania do zainteresowanych okazał się również newsletter Poradni wysyłany raz w miesiącu do klientów i sympatyków oraz media społecznościowe. Poradnia posiada profil na Facebook’u oraz na Twitterze.

Nieocenionego wsparcia w działaniu placówki udzieliła Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Jordan” z Lubina, której członkowie obejmują modlitwą korzystających z Poradni i jej pracowników.

Plany i zamierzenia

W 2017 r. Poradnia będzie kontynuować prowadzenie spotkań indywidualnych. Do personelu placówki dołączyła para z ruchu Spotkania Małżeńskie oraz specjalistka z zakresu komunikacji i wychowania. Grupy wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych kontynuują działanie, a od lutego rusza nowa grupa wsparcia „Rodziców rozmowy przy kawie”, podczas których będzie można wspólnie poszukiwać rozwiązań codziennych problemów wychowawczych. Odbyły się już pierwsze warsztaty dotyczące motywowania dzieci do nauki, a w planach – kolejny cykl z komunikacji otwartej, warsztaty Naturalnego Planowania Rodziny metodą prof. J. Roetzera, warsztaty chustonoszenia, trening kontroli złości dla dzieci i rodziców i wiele innych.

Na trzeci już rok działania Poradni pozostaje życzyć sobie dalszej opieki patronki – św. Joanny Beretty Molli i tego, by działanie placówki przynosiło pożytek zainteresowanym i przyczyniało się nie tylko do rozwiązania ich codziennych problemów, ale także do zbawienia ich dusz.

Tagi:
rodzina poradnia

Reklama

Na randkę... z córką!

2019-02-06 11:47

Jarosław Kumor
Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 48

©Jacob Lund – stock.adobe.com

Piękne były zeszłoroczne walentynki. Mogliśmy podziękować Bogu za to, że Popielec to ruchoma data. Połączenie obu okazji w jednym dniu przyczyniło się w pewnym stopniu do pogłębienia refleksji nad istotą dnia św. Walentego. Oczywiście, wiele osób ograniczyło się do zastanowienia nad wielkością pluszowego serca do kupienia, ale wiele też pomyślało o tym, że największa miłość w historii świata miała przecież swoje apogeum 2000 lat temu w odległej Palestynie, w osobie pewnego Nauczyciela, skazańca, i w Jego haniebnej śmierci na krzyżu. Śmierci, której następstwem jest prawdziwe życie. Wielka i piękna tajemnica...

W tym roku walentynki są dużo wcześniej niż początek Wielkiego Postu, więc o katolickie odniesienia musimy się nieco bardziej postarać. Znam takich, którzy silą się na nazywanie tego dnia nieco przewrotnie cyrylo-metodynkami. Fakt, najważniejsi patroni 14 lutego nie mają na imię Walenty, ale i ten święty zdecydowanie wart jest uwagi. Niektórzy kaznodzieje mają duży ubaw z tego, że Walenty w średniowieczu był uważany za patrona chorych umysłowo, i doszukują się tu pewnych analogii. Ja z kolei, mając w domu trzy „walentynki”, skupiam w tym roku swoją uwagę również na tych młodszych. One też pewnie kiedyś będą przechodzić stan tej swoistej choroby umysłowej, której na imię zakochanie.

Urzekła mnie scena z amerykańskiego filmu „Courageous” („Odważni”) wytwórni Sherwood Pictures, w której ojciec zabiera swoją dorastającą córkę na „randkę”. Wybiera najlepszą restaurację w okolicy, wkłada najlepszy strój i daje córce piękny pierścionek na pamiątkę tego dnia. A ona? Ona dzięki temu osobliwemu doświadczeniu wie, że ojciec chce dla niej tego, co najlepsze. Wie, jak bardzo jest dla ojca ważna i jak wspaniałą kobietę on w niej widzi. Kiedy się zakocha, będzie miała jasny punkt odniesienia, a św. Walenty nie będzie musiał jej ratować z „umysłowej choroby”.

Moje córki są jeszcze za małe na „randki”, ale codzienne małe gesty, w których dostaną od ojca potwierdzenie swojej tożsamości i wielkiej wartości w oczach Boga, z pewnością będą dla takiej „randki” doskonałym kontekstem.

Jarosław Kumor
Mąż i ojciec, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny i jeden z liderów programu formacyjnego dla mężczyzn Droga Odważnych (www.odwazni.pl)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Spotkanie "Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze"

2019-04-25 07:44

o. Mariusz Tabulski, dyr Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY - ZAPRASZA

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze" - 30 kwietnia (wt) 2019 o godz. 18.30 w sali Instytutu Maryjnego.

Na progu majowego miesiąca - chcemy podjąć tematykę pomocników Matki Bożej. O dziele, programie i inspiracjach Pomocników - w książce: "W Maryi pomoc", autorstwa Anny Rastawickiej. Zaprosiliśmy również na spotkanie niezwykłych Gości: Katarzynę Pazdan animatorkę Duchowej adopcji, o. Stanisława Jarosza, krajowego duszpasterza Duchowej adopcji oraz Ks. Teofila Siudego, krajowego duszpasterza Pomocników Matki Kościoła.

Spotkanie poprzedzi Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego na Jasnej Górze, w kaplicy Cudownego Obrazu o godz 17.30.

o. Mariusz Tabulski, dyr Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego


ZOBACZ WIĘCEJ
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem