Reklama

Mazowieckie słowiki

Niedziela łomżyńska 10/2003

Muzyka i śpiew to nieodłączna rzeczywistość ludzkiego życia. To także jedno z ważnych ogniw chrześcijańskiej liturgii, w czasie której poprzez śpiew i muzykę wspólnota Kościoła wyraża swoją głęboką więź z Bogiem.
Wiele pieśni religijnych już od lat wyśpiewuje "Cantilena" z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Ostrołęce pod dyrekcją Henryka Gadomskiego, który też jest kierownikiem artystycznym tego zespołu. Chór zdobył już w swojej historii wiele pierwszych miejsc na szczeblu krajowym oraz zasłynął jako jeden z liczących się chórów szkolnych na arenie międzynarodowej.
15 lutego br. w sali konferencyjnej Akademii Muzycznej w Warszawie miał miejsce etap wojewódzki XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży. "Cantilena" zwyciężyła - zajęła I miejsce w województwie mazowieckim. W kwietniu odbędą się centralne eliminacje tego konkursu. W sierpniu zaś "Cantilena" pojedzie do Niemiec, gdyż została zaproszona na Europejski Festiwal Młodzieżowych Chórów.
Dziewczęta z tego zespołu kontynuują wspaniałą tradycję miłości Ojczyzny, Boga i Kościoła. Stary Testament ukazuje ludzi modlących się śpiewem, jak choćby króla Dawida, muzyka i poety, który w Psalmie 18 wyznawał: "Będę śpiewał Tobie, Mocy moja, o Boże, jesteś moją warownią, mój łaskawy Boże".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję