Reklama

Polichna

U Pani wszechświata

Niezwykle ciekawe są miejsca na mapie naszej archidiecezji, a szczególnie na jej pograniczu. Doświadczyłem tego, odwiedzając Polichnę (dekanat i powiat kraśnicki). Nie myślałem, że będę w miejscu, w którym Matka Boża tak hojnie udziela swych łask.

W księgach parafialnych odnotowanych jest kilkadziesiąt uzdrowień za Jej przyczyną. Wystarczy spojrzeć na Panią Wszechświata. Oblicze pogodne, jakby chciała powiedzieć, że każdy może prosić o Jej wstawiennictwo u Syna. Ostatni fakt cudownego uzdrowienia zapisany jest z datą listopad - grudzień 2001 r. 25-letni Tomek zatruł się gazem podczas prac w kurniku. Przez 6 dni lekarze walczyli o jego życie. Ich diagnoza była szokująca: uszkodzenie pnia mózgu, zmiany chorobowe w nerkach i wątrobie. Ale rodzina wierzyła w jego powrót do zdrowia za pośrednictwem Pani z Polichny. W dwa dni po Mszy św., sprawowanej przed Cudownym Obrazem, Tomek wybudził się ze śpiączki i bardzo szybko wyzdrowiał. W kościele, w głównym ołtarzu, umieszczono krzyż - wotum, złożony w podzięce za cud wyzdrowienia. Znamy wiele sanktuariów w kraju i za granicą, w których Matka Boża przychodzi z pomocą w chorobach ciała i duszy. Jednak o Polichnie nie wie zbyt wiele osób, a jest to kolejne miejsce Jej szczególnego kultu. Tu ks. Józef Dobrowolski zawsze zaprosi pielgrzymów do świątyni, przed Jej wizerunek. Sam zresztą kilka lat temu doznał Jej szczególnej interwencji.
Niezwykle barwna jest historia obrazu. Uważa się, że powstał w XVII w. Znajdował się w kościele w Lubomlu, w pobliżu Kowla. Świątynia została ufundowana w 1412 r. przez Władysława Jagiełłę. W lipcu 1944 r. dziekan, ks. Stefan Jastrzębski, uchodząc z Lubomla przed ukraińskimi rzeziami, zabrał z sobą także i obraz. Przez cztery lata ks. Stefan był w Chełmie, a następnie przybył do Polichny. Wizerunek Matki Bożej znajduje się w pobliżu głównego ołtarza i jest odsłaniany podczas uroczystości i przyjazdu pielgrzymów. Obok znajduje się sukienka ze srebra i liczne wota. Obecnie obraz jest po konserwacji w Lublinie, gdzie odzyskał pełny blask. Na głowie Najświętszej Maryi umieszczona jest tiara, a na głowie Jej Syna - korona. Wiele mówi jej płaszcz z licznymi gwiazdami - Maryja jest Panią Wszechświata. Adorują Ją dwaj aniołowie ze świecznikami i płonącymi świecami, są też dwie kadzielnice. Znamienne jest określenie płaszcza; jest on symbolem opieki i obrony dla człowieka i świata. Na wizerunku jest i inny szczegół: płaszcz zakrywa dłonie Maryi, ale odsłania dłonie Jezusa na tle Matki. Stąd przyjął się Jej tytuł: "Koronowana - po Wniebowzięciu - Maryja w niebie, opiekunka Kościoła i świata".
Gdy władze za wschodnią granicą zwróciły kościół wiernym, administratorem w Lubomlu został o. Roger Mularczyk, franciszkanin z Krakowa. Na jego prośbę parafianie z Polichny ufundowali kopię obrazu, a uroczystość intronizacji wizerunku Matki Bożej miała miejsce w sierpniu 1995 r. Tak oto zatoczył się krąg historii. Ta sama Pani w Polichnie i Lubomlu otacza lud wierny swą opieką.
Świątynia w Polichnie była wybudowana w latach 1929-31, ale jej konsekracja miała miejsce dopiero w roku 2000. Jest to zasługa ks. kan. Józefa Dobrowolskiego, który duszpasterzuje w Polichnie od 15 lat. W świątyni znajdują się piękne witraże, ale jej patron Jan Vianney z francuskiego miasta Ars-en-Dembes jest mało znany. Patron proboszczów, kanonizowany w 1925 r. przez papieża Piusa XI, już po kilku latach czczony był w Polichnie. Może patron z Francji i cudowny obraz z Wołynia tworzą szczególny pomost dla ludzi pragnących żyć godnie we własnej Ojczyźnie?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję