Reklama

KAS zadba o pieniądze Polaków

Fuzja służb fiskalnych jest prawdziwą rewolucją. Powołana 1 marca 2017 r. Krajowa Administracja Skarbowa ma uszczelnić dziurawy system wpływów do budżetu

Podczas inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy rozdział w historii gospodarczej Polski. Porównał KAS do szabli, o której mowa w hymnie Polski, która pozwala odebrać to, co nam obca przemoc wzięła. – Chcemy, żeby Krajowa Administracja Skarbowa była przyjazna i wyrozumiała dla słabych, dla mniejszych, dla niewinnych oczywiście w szczególności, ale żeby była bardzo silna dla tych, którzy próbują przemocą, sprytem, oszustwem wziąć to, co należy do państwa polskiego, i to, co należy do narodu polskiego – podkreślił Morawiecki.

Bezpieczeństwo państwa

Z podatków utrzymywane są państwowa infrastruktura, edukacja, służba zdrowia i zapewniane jest bezpieczeństwo. Kraje, które mają problemy ze ściąganiem podatków, muszą się zapożyczać. – Przecież podatki są podstawą funkcjonowania demokratycznego państwa – stwierdził Carlos Piñerúa, szef warszawskiego biura Banku Światowego. – Bank Światowy jest gotowy wspierać Polskę w reformie i dzielić się swoim doświadczeniem.

KAS jest nie tylko fuzją różnych instytucji, ale także integracją skuteczności działania. Dzięki zmianom w prawie pracownicy służby będą mieli więcej uprawnień. – Pamiętam rok 2007, gdy pracowaliśmy nad reformą państwa, ale wszystkiego nie udało się wdrożyć. Efekt był taki, że służby odpowiedzialne za wpłaty do budżetu przestały ze sobą współpracować – powiedział Bogdan Święczkowski, zastępca prokuratora generalnego. – Na straży bezpieczeństwa Polaków i ich pieniędzy stoją CBA, ABW i Straż Graniczna, a od 1 marca br. mamy kolejnego poważnego partnera.

Reklama

Już przed reformą były widoczne pozytywne zmiany, a teraz został zrobiony krok milowy. – Kary od 5 do 25 lat więzienia za największe przestępstwa podatkowe powinny odstraszyć i wyeliminować wyłudzenia oraz tzw. karuzelę podatkową – tłumaczył prokurator Święczkowski. – My stoimy na straży państwa prawa i powinniśmy chronić tych przedsiębiorców, którzy są uczciwi.

Węgierski wzorzec

Szef KAS, wiceminister finansów Marian Banaś podkreśla, że wzorem dla Polski jest reforma na Węgrzech. Dzięki niej Budapeszt wyszedł z głębokiej zapaści i stał się europejskim liderem efektywnego funkcjonowania systemu skarbowego. – Gdy przychodziłem do pracy w skarbówce, to miałem kalkulator i ołówek – stwierdził Attila Czinege, zastępca dyrektora generalnego ds. kontroli skarbowej na Węgrzech. – Teraz nasi urzędnicy mają zarówno nowoczesny system informatyczny, jak i instrumenty do ścigania przestępców.

Czinege wskazuje na wiele podobieństw systemu węgierskiego do reformy wprowadzanej w Polsce. – Efekt jest taki, że obniżyliśmy kilka podatków, a i tak wpływy z nich znacząco wzrosły. Informatyzacja oraz system analizy ryzyka sprawiły, że prowadzimy znacznie mniej kontroli, a wykrywamy więcej nadużyć podatkowych – wskazał gość z Węgier.

Reklama

Polska rozpoczyna budowanie wspólnej bazy danych, która posłuży do analizy ryzyka i zlecania kontroli skarbowych. Integracja służb podległych Ministerstwu Finansów jest jednak bardzo ważnym krokiem. Będziemy również budować system informatyczny, który pozwoli monitorować podatników. – Mamy elektroniczny system kontroli towarów i każdy tir wjeżdżający na teren Węgier jest pod kontrolą. Również każda kasa fiskalna jest monitorowana on-line – powiedział Czinege. – Polska jest na początku drogi integracji systemu fiskalnego, ale myślę, że już za rok zobaczycie pozytywne zmiany.

6,5 tys. przedszkoli

Według szacunków instytucji międzynarodowych, Polska wskutek przestępstw gospodarczych traci rocznie 40-60 mld zł, czyli tyle, ile wynosi deficyt budżetowy państwa polskiego. Te pieniądze zamiast do Skarbu Państwa trafiają do przestępców, a przecież przez samo uszczelnienie VAT można by sfinansować nie tylko program „Rodzina 500+”, a nawet „Rodzina 1000+”. Gdyby te środki udało się odzyskać, można by wybudować 1269 km autostrad, zakupić 187 samolotów F-16 albo wybudować 6,5 tys. przedszkoli.

Nieszczelny system fiskalizmu to nie jedyny problem. Od lat bardzo źle działają prognozy wpływów do budżetu. – Najgorszy był rok 2009, gdy rozbieżności między wpływami a wydatkami były tak duże, że Polska miała ogromne problemy z płynnością finansową. Dlatego ten wymiar polityki finansów publicznych również musi być naprawiony, byśmy mogli rozsądnie planować wydatki – podkreślił prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Jeśli będziemy mieli dobre prognozy i reforma fiskalna powiedzie się, to bez podnoszenia podatków Polska będzie mogła osiągnąć zrównoważony rozwój.

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Bogiem #8: Spotkanie Młodych w Wołczynie w innej formie

2020-07-10 08:36

[ TEMATY ]

wakacje

młodzież

Wakacje z Bogiem

spotkania młodych

wolczyn.pl

Pod hasłem "Złap się wolności" odbędzie się w dniach 13-16 lipca 26. Spotkanie Młodych organizowane przez braci kapucynów. W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędzie się ono w Wołczynie, ale w Krakowie i kilku innych miastach Polski.

26. edycja Spotkania Młodych, w tym roku pod hasłem "Złap się wolności", poświęcona będzie tematyce wolności człowieka. Choć znaczna część wydarzeń będzie transmitowana przez internet z Krakowa, z odpowiednio przygotowanej sali konferencyjnej, to jednak młodzi ludzie z kilku innych miast będą mogli uczestniczyć w niektórych nabożeństwach lokalnie na żywo.

Małe spotkania wołczyńskie odbędą się więc również w Pile, Nowej Soli, Wrocławiu, Bytomiu, Tenczynie, Kielcach, Krośnie,

Sędziszowie Małopolskim, Zagórzu, Stalowej Woli i Terliczce. W tych miejscowościach odbywać się będą spotkania w grupach i atrakcje przygotowane przez organizatorów. Tam również młodzież będzie brała udział w charakterystycznych dla Wołczynanabożeństwach.

Aby zbudować więzi między poszczególnymi miejscami, bracia kapucyni przygotowali i przesłali młodym pakiety z gadżetami.

- 670 pakietów wysłaliśmy na nasze wszystkie placówki, 127 osób zamówiło pakiety do swoich domów, aby łączyć się z nami na transmisji online - informuje Patrycja Spórna z Wołczyna.

Spotkanie będzie miało formę interaktywną, dzięki czemu uczestnicy będą mogli zadawać online pytania zaproszonym na nie gościom: Michałowi "Pax" Bukowskiemu, Szymonowi Reichowi, Grzegorzowi Czerwickiemu i Jackowi Pulikowskiemu.

Stałymi elementami dla wszystkich dni są konferencja oraz nabożeństwo (online lub na żywo). Jak co roku, będą dwa punkty kulminacyjne wydarzenia: środowe Nabożeństwo Pokutne oraz czwartkowa Eucharystia.

Transmisja będzie odbywała się każdego dnia w godzinach 19-22 przez platformę YouTube (na kanale "Dobre Media Nowej Ewangelizacji"), a także przez profile Spotkania Młodych na Instagramie i Facebooku.

Bracia kapucyni organizują Spotkania Młodych w Wołczynie od 26 lat. W spotkaniu uczestniczy co roku kilkuset młodych z całej Polski. Przez 5 dni młodzi ludzie mają możliwość pogłębienia swojej wiary w duchu franciszkańskiej prostoty i radości, a także mogą atrakcyjnie spędzić czas m.in. poprzez słuchanie ciekawych wykładów i bawiąc się na koncertach.

Organizatorami spotkania są Bracia Kapucyni Prowincji Krakowskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.wolczyn.kapucyni.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję