Reklama

KAS zadba o pieniądze Polaków

2017-03-08 09:52

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 11/2017, str. 40

Fuzja służb fiskalnych jest prawdziwą rewolucją. Powołana 1 marca 2017 r. Krajowa Administracja Skarbowa ma uszczelnić dziurawy system wpływów do budżetu

Podczas inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy rozdział w historii gospodarczej Polski. Porównał KAS do szabli, o której mowa w hymnie Polski, która pozwala odebrać to, co nam obca przemoc wzięła. – Chcemy, żeby Krajowa Administracja Skarbowa była przyjazna i wyrozumiała dla słabych, dla mniejszych, dla niewinnych oczywiście w szczególności, ale żeby była bardzo silna dla tych, którzy próbują przemocą, sprytem, oszustwem wziąć to, co należy do państwa polskiego, i to, co należy do narodu polskiego – podkreślił Morawiecki.

Bezpieczeństwo państwa

Z podatków utrzymywane są państwowa infrastruktura, edukacja, służba zdrowia i zapewniane jest bezpieczeństwo. Kraje, które mają problemy ze ściąganiem podatków, muszą się zapożyczać. – Przecież podatki są podstawą funkcjonowania demokratycznego państwa – stwierdził Carlos Piñerúa, szef warszawskiego biura Banku Światowego. – Bank Światowy jest gotowy wspierać Polskę w reformie i dzielić się swoim doświadczeniem.

KAS jest nie tylko fuzją różnych instytucji, ale także integracją skuteczności działania. Dzięki zmianom w prawie pracownicy służby będą mieli więcej uprawnień. – Pamiętam rok 2007, gdy pracowaliśmy nad reformą państwa, ale wszystkiego nie udało się wdrożyć. Efekt był taki, że służby odpowiedzialne za wpłaty do budżetu przestały ze sobą współpracować – powiedział Bogdan Święczkowski, zastępca prokuratora generalnego. – Na straży bezpieczeństwa Polaków i ich pieniędzy stoją CBA, ABW i Straż Graniczna, a od 1 marca br. mamy kolejnego poważnego partnera.

Reklama

Już przed reformą były widoczne pozytywne zmiany, a teraz został zrobiony krok milowy. – Kary od 5 do 25 lat więzienia za największe przestępstwa podatkowe powinny odstraszyć i wyeliminować wyłudzenia oraz tzw. karuzelę podatkową – tłumaczył prokurator Święczkowski. – My stoimy na straży państwa prawa i powinniśmy chronić tych przedsiębiorców, którzy są uczciwi.

Węgierski wzorzec

Szef KAS, wiceminister finansów Marian Banaś podkreśla, że wzorem dla Polski jest reforma na Węgrzech. Dzięki niej Budapeszt wyszedł z głębokiej zapaści i stał się europejskim liderem efektywnego funkcjonowania systemu skarbowego. – Gdy przychodziłem do pracy w skarbówce, to miałem kalkulator i ołówek – stwierdził Attila Czinege, zastępca dyrektora generalnego ds. kontroli skarbowej na Węgrzech. – Teraz nasi urzędnicy mają zarówno nowoczesny system informatyczny, jak i instrumenty do ścigania przestępców.

Czinege wskazuje na wiele podobieństw systemu węgierskiego do reformy wprowadzanej w Polsce. – Efekt jest taki, że obniżyliśmy kilka podatków, a i tak wpływy z nich znacząco wzrosły. Informatyzacja oraz system analizy ryzyka sprawiły, że prowadzimy znacznie mniej kontroli, a wykrywamy więcej nadużyć podatkowych – wskazał gość z Węgier.

Polska rozpoczyna budowanie wspólnej bazy danych, która posłuży do analizy ryzyka i zlecania kontroli skarbowych. Integracja służb podległych Ministerstwu Finansów jest jednak bardzo ważnym krokiem. Będziemy również budować system informatyczny, który pozwoli monitorować podatników. – Mamy elektroniczny system kontroli towarów i każdy tir wjeżdżający na teren Węgier jest pod kontrolą. Również każda kasa fiskalna jest monitorowana on-line – powiedział Czinege. – Polska jest na początku drogi integracji systemu fiskalnego, ale myślę, że już za rok zobaczycie pozytywne zmiany.

6,5 tys. przedszkoli

Według szacunków instytucji międzynarodowych, Polska wskutek przestępstw gospodarczych traci rocznie 40-60 mld zł, czyli tyle, ile wynosi deficyt budżetowy państwa polskiego. Te pieniądze zamiast do Skarbu Państwa trafiają do przestępców, a przecież przez samo uszczelnienie VAT można by sfinansować nie tylko program „Rodzina 500+”, a nawet „Rodzina 1000+”. Gdyby te środki udało się odzyskać, można by wybudować 1269 km autostrad, zakupić 187 samolotów F-16 albo wybudować 6,5 tys. przedszkoli.

Nieszczelny system fiskalizmu to nie jedyny problem. Od lat bardzo źle działają prognozy wpływów do budżetu. – Najgorszy był rok 2009, gdy rozbieżności między wpływami a wydatkami były tak duże, że Polska miała ogromne problemy z płynnością finansową. Dlatego ten wymiar polityki finansów publicznych również musi być naprawiony, byśmy mogli rozsądnie planować wydatki – podkreślił prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Jeśli będziemy mieli dobre prognozy i reforma fiskalna powiedzie się, to bez podnoszenia podatków Polska będzie mogła osiągnąć zrównoważony rozwój.

Reklama

Kard. Sarah: jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana!

2019-03-18 16:41

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Nie bójmy się tego powiedzieć: Kościół potrzebuje dziś głębokiej reformy, która dokona się przez nasze nawrócenie – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zabrał głos na temat trwającego obecnie kryzysu Kościoła.

Bożena Sztajner/Niedziela

Postrzega go z perspektywy zwyczajnych wiernych i ogromnej rzeszy porządnych księży. Kolejne odsłony słabości Kościoła zachwiały wiarą katolików i rzuciły cień podejrzenia na wszystkich kapłanów. Kard. Sarah chce im przywrócić ufność i pokój. Nie wątpcie, trwajcie przy nauczaniu Kościoła, bądźcie wytrwali w modlitwie, w Kościele zawsze będzie dość światła dla każdego, kto szuka Boga – pisze afrykański purpurat.

Nie lekceważy on jednak aktualnego kryzysu. „Kościół – zauważa - miał być miejscem światła, a stał się kolebką ciemności”. To co się w nim dzieje, postrzega w bardzo radykalnych kategoriach, zapożyczonych od papieża Franciszka. Ujawniane dziś skandale widzi przez pryzmat ewangelicznych wydarzeń: zdrady Judasza i zaparcia się Piotra. Twierdzi, że od dawna żyjemy tajemnicą Judasza. Zdrada dokonująca się dzisiaj, została przygotowana i spowodowana przez wiele innych zdrad, mniej widocznych, bardziej subtelnych, ale równie głębokich. Zarzuciliśmy modlitwę i pogrążyliśmy się w nurcie aktywizmu. Wstydziliśmy się Jezusa, Jego objawienia i nauczania moralnego. Aby błyszczeć przed światem, zakwestionowaliśmy prawdę objawioną i pozbawiliśmy moralność jej znaczenia. Niektórzy kapłani kwestionują znaczenie celibatu, roszczą sobie prawo do życia prywatnego, co jest sprzeczne z misją kapłana. Inni posuwają się tak daleko, że chcą mieć prawo do zachowań homoseksualnych – wylicza kard. Sarah.

Podkreśla on, że kryzys ten ma przede wszystkim charakter duchowy, jest kryzysem wiary. Diabeł natomiast chce byśmy starali się go rozwiązać jak kryzys instytucji tylko ludzkiej. „Jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana” – pisze prefekt watykańskiej kongregacji, podkreślając, że to właśnie modlitwa musi być pierwszą odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Tego kryzysu nie da się przezwyciężyć ludzkimi siłami. Kard. Sarah przestrzega też przed podziałami, tworzeniem frakcji w Kościele. Przyznaje, że biskupi i kapłani są niedoskonali, mają swoje słabości. Prosi jednak wiernych, by nimi nie gardzili, choć jak podkreśla, powinni od nich wymagać katolickiej wiary i sakramentów życia Bożego.

Kard. Sarah pisze o tym we wstępie do swego nowego książkowego wywiadu „Le soir approche et déjà le jour baisse” (Ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił), który w środę 20 marca trafi do francuskich księgarń. Poprzednie dwa („Bóg albo nic” oraz „Moc milczenia”) okazały się światowymi bestsellerami. Tym razem prefekt watykańskiej kongregacji skupia się na duchowym kryzysie współczesnego świata. Wyznaje, że książka ta jest „krzykiem jego duszy”. „Jestem wam winien, chrześcijanie, jedyną prawdę, która zbawia – pisze afrykański purpurat. – Już niebawem stanę przed wiekuistym Sędzią. Cóż Mu powiem, jeśli nie przekażę wam prawdy, którą sam otrzymałem? My biskupi powinniśmy drżeć na myśl o naszym milczeniu, które obarcza nas winą, o milczeniu, które czyni nas wspólnikami, o naszym milczeniu, by przypodobać się światu” – dodaje kard. Sarah.

We wstępie do nowej książki wskazuje on również na szczególną rolę miłości do Następcy Piotra. Nie przypadkiem dedykuje tę pozycję dwóm papieżom: „Benedyktowi XVI, niezrównanemu w staraniach o odbudowę Kościoła, i Franciszkowi, wiernemu synowi św. Ignacego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem