Reklama

Niedziela Legnicka

Światowe Dni Młodzieży – reaktywacja

Niedziela legnicka 11/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

spotkanie

zaproszenia

Monika Breitenfellner-Pasiut i Dorota Dzielędziak

Z burmistrzem Kirchundem

Z burmistrzem Kirchundem

Światowe Dni Młodzieży powinny nadal trwać – tak powiedział Franciszek. Żeby odwiedziny naszej grupy w Polsce miały dalsze efekty, zapraszamy Was do pobytu w Kirchundem” – tymi słowami Elmar Greiten – koordynator i organizator wyjazdu na ŚDM z niemieckiej diecezji Padeborn – zaprosił młodzież z Kamiennej Góry z rewizytą w rejon Nadrenii Północnej Westfalii.

Odpowiadając na zaproszenie, parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze zorganizowała wyjazd młodzieży do Niemiec (20-24 lutego). Ks. Paweł Adres przebywał z 50-osobowa grupą w parafii Kirchundem. W przygotowanie i przebieg wyjazdu zaangażowały się uczestniczące w ŚDM Dorota Dzielędziak, Ewa Kociołek oraz Monika Breitenfellner-Pasiut, która pełniła też nieocenioną rolę tłumacza. Grupa została zakwaterowana w należącym do KAB (Die Katholische Arbeitnehmer-Bewegung czyli Ruchu Pracowników Katolickich) hotelu Joseph Gockeln Haus w Rahrbach.

Drogowskazy

Opracowany przez niemieckich organizatorów plan pobytu naszej grupy był bardzo bogaty i urozmaicony. Przebiegał on pod hasłem „ŚDM – Reaktywacja”. Początkiem realizacji projektu była Eucharystia. Wraz z ks. Pawłem Najświętszą Ofiarę sprawował miejscowy proboszcz ks. Heribert Ferber oraz ks. Reinhard Lenz z Freudenbergu, który był w Polsce i w Legnicy razem z niemiecką grupą ŚDM. Witając nas powiedział m.in. – Macie w Polsce, w Krakowie, dwie Drogi Światłości – św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę, którzy są drogowskazem miłosierdzia dla współczesnego świata. Zostaliśmy ze sobą połączeni we wspólnocie braterstwa, która jest wyrazem miłosierdzia. Życzę wam Bożego błogosławieństwa na czas pobytu w Niemczech oraz na każdy dzień życia.

Natomiast ks. Paweł Adres odwołał się do słów św. Jana Pawła II, że nie będzie jedności pomiędzy narodami, jeżeli nie będzie jedności ducha. A jedność ducha najlepiej i najbardziej wyraża się w Eucharystii i we wspólnej modlitwie. W oprawę liturgii Mszy św. zaangażowała się niemiecka grupa „Horyzont”, z którą podzieliliśmy czytania i wspólnie śpiewaliśmy pieśni w dwu wersjach językowych – w tym hymn ŚDM „Błogosławieni, miłosierni.”

Reklama

Smak chleba

Następny dzień rozpoczęliśmy od nietypowej atrakcji – zwiedzenia dużej, nowoczesnej piekarni. Jej właściciel osobiście pokazał nam cykl produkcyjny pysznego pieczywa, którego smak poznaliśmy podczas wspólnego śniadania w piekarni oraz w czasie hotelowych posiłków.

Zostaliśmy też zaproszeni do katolickiego gimnazjum Maryi Królowej w Altenhundem, gdzie nasza młodzież uczestniczyła w różnych zajęciach szkolnych. Pobyt w szkole zakończył się wspólną modlitwą w klasztornym kościele. Podczas oficjalnego spotkania miało miejsce powitanie naszej grupy przez burmistrza Kirchundem Andreasa Reinery. Nawiązał on do ŚDM w Polsce, które nadal są żywe w sercach i wspomnieniach niemieckich uczestników, organizujących cykliczne spotkania, aby dzielić się doświadczeniem wiary zaczerpniętej od papieża Franciszka i młodzieży świata w Krakowie. Zaproszenie naszej grupy było wyrazem podziękowania za świadectwo wiary oraz gościnność Polaków. Polska młodzież w ludowych strojach krótko zaprezentowała nasze miasto i powiat, którego najcenniejszą perłą jest sanktuarium w Krzeszowie oraz wręczyła Burmistrzowi chleb z kamiennogórskiej piekarni i albumy ukazujące piękno i bogactwo krajobrazowe oraz duchowe naszej diecezji.

Oficjalnie

W oficjalnym spotkaniu uczestniczyli także księża z okręgu duszpasterskiego Kirchundem, w skład którego wchodzi 12 parafii. Dyrektor okręgu ks. Heinrich Schmidt i ks. Paweł Adres podpisali Dyplom Przyjaźni, nawiązujący przyjacielskie relacje z parafią Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Na dyplomie w obu językach umieszczono napis: „Razem zakorzenieni w Jezusie Chrystusie. Okręg Duszpasterski Kirchundem i Okręgowy Związek Olpe-Siegen KAB bardzo serdecznie dziękuje za gościnę podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Polsce i za dni ponownego spotkania 2017” w Niemczech. W modlitwie i poprzez wspólną wiarę pozostańmy nadal w trwałej przyjaźni”.

Reklama

Bez kompleksów

Słowa wdzięczności za ŚDM i świadectwo wiary Polaków skierowała także przedstawicielka rady parafialnej, której córka miała okazję być w Krakowie. Natomiast ks. Reinhard Lenz zachęcał naszą młodzież, aby pozbyła się „kompleksu Wschodu”, czyli smutku i narzekania, aby żyć radością Ducha Świętego działającego w Kościele. Radość tą po raz kolejny – na życzenie Gospodarzy – nasza grupa wytańczyła i wyśpiewała wraz ze słowami hymnu ŚDM.

Dopełnieniem dnia była Eucharystia dla mieszkających tu emigrantów z Polski, sprawowana przez ks. Pawła w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kohlhagen.

Oficjalne spotkanie z przedstawicielami miejscowej władzy miało miejsce także w Wuppertalu, który jest partnerskim miastem Legnicy. Zostaliśmy przyjęci przez panią wiceburmistrz w sali obrad ratusza. Następnie zobaczyliśmy największą atrakcję tego miasta – liczacą ponad 100 lat kolej, której wagoniki zawieszone są na wysokości 8 m nad powierzchnią ziemi. 10 km jej trasy przebiega nad rzeką na wysokości 12 m od lustra wody. Z Wuppertalu udaliśmy się do Kolonii, gdzie podziwiliśmy pomnik przedstawiający trzy etapy życia św. Edyty Stein. Odwiedziliśmy też kościół św. Marcina, Muzeum Rzymskie, „most zakochanych” oraz stare miasto. Głównym celem pobytu w Kolonii było nawiedzenie największego i najważniejszego kościoła – katedry św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla jest siedzibą arcybiskupstwa, wizytówką Kolonii i całych Niemiec. Przedmiotem szczególnego kultu są tutaj relikwie Trzech Króli, które mogliśmy zobaczyć z bliska. Z inicjatywy organizatorów ks. Paweł sprawował tu Eucharystię, podczas której nasz licealista Piotr miał zaszczyt grać na katedralnych organach.

Reklama

Modlitwy

W ostatnim dniu zostaliśmy zaproszeni do Międzyzakładowego Ośrodka Szkoleniowego firmy LEWA w Attendorn, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach szkoleniowych. Młodzież z zainteresowaniem zobaczyła jak programuje się roboty, które następnie wykonują np. elementy do samochodów. Zakład powstał na terenie byłego szpitala, gdzie znajduje się istniejący do dziś niewielki szpitalny kościół św. Barbary. Posługuje w nim polski kapłan ks. Tomasz Choiński, który opowiedział nam historię tego miejsca. Dzięki jego uprzejmości mieliśmy w tym kościele możliwość krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnej modlitwy.

Następnie udaliśmy się do XIV-wiecznej kolegiaty św. Jana Chrzciciela. Zachwyciło nas w niej barokowe wnętrze – pochylone kolumny, piękne witraże, ambona i organy, na których Piotr także miał możliwość zagrać.

Z racji kończącego się karnawału, który w rejonie Kolonii jest hucznie świętowany, w naszym hotelu odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyła także niemiecka młodzież. Przy dobrej muzyce i smacznym jedzeniu zabawa przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.

Jak w niebie

Zakończeniem feryjnego pobytu młodzieży w Niemczech była Eucharystia sprawowana przez ks. Pawła i ks. Reinharda Lenza w hotelowej kaplicy. Wzajemnym podziękowaniom nie było końca. Gospodarze dziękowali nam za świadectwo żywej, naturalnej wiary, dzięki której „czuli się z nami jak w niebie”. We wszystkich zwiedzanych miejscach – nie tylko sakralnych – towarzyszyły nam flagi i banery ŚDM oraz hymn „Błogosławieni, miłosierni”, a ks. Paweł „nie opuścił” żadnej okazji do modlitwy i publicznego oddawania czci Panu Bogu. Byliśmy świadkami wiary także dla siebie nawzajem. Ks. Paweł „odkurzał” konfesjonały w niemieckich kościołach i służył z posługą sakramentu pokuty, z której korzystała nasza młodzież.

Reklama

Dziękując organizatorom za niezwykłą gościnność i wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem, ks. Paweł z upoważnienia proboszcza, ks. Piotra Smolińskiego, zaprosił niemiecką młodzież do ponownego odwiedzenia Polski i pobytu w naszej parafii.

Należy jeszcze podkreślić, że ten atrakcyjny pod wieloma względami wyjazd kamiennogórskiej ŚDM-owej młodzieży do Niemiec był dofinansowany przez Burmistrza Kamiennej Góry, Urzędy Gminy w Kamiennej Górze i w Lubawce oraz ks. proboszcza Piotra Smolińskiego. Natomiast koszty naszego pobytu w Niemczech w znacznej części pokrywali Gospodarze – za co wszystkim Dobrodziejom składamy serdeczne Bóg zapłać!

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiadają za szczęście dziecka

Niedziela małopolska 25/2018, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie

J. Adamik, K. Katarzyńska/Archidiecezja Krakowska

Uczestnicy Dialogów dziękowali Metropolicie za możliwość spotkania z nim i prosili organizatorów, by zadbali o większą frekwencję wśród słuchaczy

Uczestnicy Dialogów dziękowali
Metropolicie za możliwość spotkania
z nim i prosili organizatorów,
by zadbali o większą frekwencję
wśród słuchaczy

Uczestnicy Dialogów dziękowali Metropolicie za możliwość spotkania z nim i prosili organizatorów, by zadbali o większą frekwencję wśród słuchaczy

Życzenia dobrych wakacji złożył abp Marek Jędraszewski uczestnikom czerwcowych Dialogów w krakowskiej kolegiacie św. Anny. Ostatnie z cyklu spotkań w zakończonym właśnie roku akademickim dotyczyło tematu dla wielu trudnego: „IV Przykazanie. Szacunek – czy zawsze?”. W sondzie ulicznej jedna z dziewczyn odpowiedziała: – Zawsze należy szanować rodziców, ale nie zawsze się da.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję