Reklama

Niedziela Legnicka

Światowe Dni Młodzieży – reaktywacja

Niedziela legnicka 11/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

spotkanie

zaproszenia

Monika Breitenfellner-Pasiut i Dorota Dzielędziak

Z burmistrzem Kirchundem

Światowe Dni Młodzieży powinny nadal trwać – tak powiedział Franciszek. Żeby odwiedziny naszej grupy w Polsce miały dalsze efekty, zapraszamy Was do pobytu w Kirchundem” – tymi słowami Elmar Greiten – koordynator i organizator wyjazdu na ŚDM z niemieckiej diecezji Padeborn – zaprosił młodzież z Kamiennej Góry z rewizytą w rejon Nadrenii Północnej Westfalii.

Odpowiadając na zaproszenie, parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze zorganizowała wyjazd młodzieży do Niemiec (20-24 lutego). Ks. Paweł Adres przebywał z 50-osobowa grupą w parafii Kirchundem. W przygotowanie i przebieg wyjazdu zaangażowały się uczestniczące w ŚDM Dorota Dzielędziak, Ewa Kociołek oraz Monika Breitenfellner-Pasiut, która pełniła też nieocenioną rolę tłumacza. Grupa została zakwaterowana w należącym do KAB (Die Katholische Arbeitnehmer-Bewegung czyli Ruchu Pracowników Katolickich) hotelu Joseph Gockeln Haus w Rahrbach.

Drogowskazy

Opracowany przez niemieckich organizatorów plan pobytu naszej grupy był bardzo bogaty i urozmaicony. Przebiegał on pod hasłem „ŚDM – Reaktywacja”. Początkiem realizacji projektu była Eucharystia. Wraz z ks. Pawłem Najświętszą Ofiarę sprawował miejscowy proboszcz ks. Heribert Ferber oraz ks. Reinhard Lenz z Freudenbergu, który był w Polsce i w Legnicy razem z niemiecką grupą ŚDM. Witając nas powiedział m.in. – Macie w Polsce, w Krakowie, dwie Drogi Światłości – św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę, którzy są drogowskazem miłosierdzia dla współczesnego świata. Zostaliśmy ze sobą połączeni we wspólnocie braterstwa, która jest wyrazem miłosierdzia. Życzę wam Bożego błogosławieństwa na czas pobytu w Niemczech oraz na każdy dzień życia.

Reklama

Natomiast ks. Paweł Adres odwołał się do słów św. Jana Pawła II, że nie będzie jedności pomiędzy narodami, jeżeli nie będzie jedności ducha. A jedność ducha najlepiej i najbardziej wyraża się w Eucharystii i we wspólnej modlitwie. W oprawę liturgii Mszy św. zaangażowała się niemiecka grupa „Horyzont”, z którą podzieliliśmy czytania i wspólnie śpiewaliśmy pieśni w dwu wersjach językowych – w tym hymn ŚDM „Błogosławieni, miłosierni.”

Smak chleba

Następny dzień rozpoczęliśmy od nietypowej atrakcji – zwiedzenia dużej, nowoczesnej piekarni. Jej właściciel osobiście pokazał nam cykl produkcyjny pysznego pieczywa, którego smak poznaliśmy podczas wspólnego śniadania w piekarni oraz w czasie hotelowych posiłków.

Zostaliśmy też zaproszeni do katolickiego gimnazjum Maryi Królowej w Altenhundem, gdzie nasza młodzież uczestniczyła w różnych zajęciach szkolnych. Pobyt w szkole zakończył się wspólną modlitwą w klasztornym kościele. Podczas oficjalnego spotkania miało miejsce powitanie naszej grupy przez burmistrza Kirchundem Andreasa Reinery. Nawiązał on do ŚDM w Polsce, które nadal są żywe w sercach i wspomnieniach niemieckich uczestników, organizujących cykliczne spotkania, aby dzielić się doświadczeniem wiary zaczerpniętej od papieża Franciszka i młodzieży świata w Krakowie. Zaproszenie naszej grupy było wyrazem podziękowania za świadectwo wiary oraz gościnność Polaków. Polska młodzież w ludowych strojach krótko zaprezentowała nasze miasto i powiat, którego najcenniejszą perłą jest sanktuarium w Krzeszowie oraz wręczyła Burmistrzowi chleb z kamiennogórskiej piekarni i albumy ukazujące piękno i bogactwo krajobrazowe oraz duchowe naszej diecezji.

Reklama

Oficjalnie

W oficjalnym spotkaniu uczestniczyli także księża z okręgu duszpasterskiego Kirchundem, w skład którego wchodzi 12 parafii. Dyrektor okręgu ks. Heinrich Schmidt i ks. Paweł Adres podpisali Dyplom Przyjaźni, nawiązujący przyjacielskie relacje z parafią Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Na dyplomie w obu językach umieszczono napis: „Razem zakorzenieni w Jezusie Chrystusie. Okręg Duszpasterski Kirchundem i Okręgowy Związek Olpe-Siegen KAB bardzo serdecznie dziękuje za gościnę podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Polsce i za dni ponownego spotkania 2017” w Niemczech. W modlitwie i poprzez wspólną wiarę pozostańmy nadal w trwałej przyjaźni”.

Bez kompleksów

Słowa wdzięczności za ŚDM i świadectwo wiary Polaków skierowała także przedstawicielka rady parafialnej, której córka miała okazję być w Krakowie. Natomiast ks. Reinhard Lenz zachęcał naszą młodzież, aby pozbyła się „kompleksu Wschodu”, czyli smutku i narzekania, aby żyć radością Ducha Świętego działającego w Kościele. Radość tą po raz kolejny – na życzenie Gospodarzy – nasza grupa wytańczyła i wyśpiewała wraz ze słowami hymnu ŚDM.

Dopełnieniem dnia była Eucharystia dla mieszkających tu emigrantów z Polski, sprawowana przez ks. Pawła w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kohlhagen.

Oficjalne spotkanie z przedstawicielami miejscowej władzy miało miejsce także w Wuppertalu, który jest partnerskim miastem Legnicy. Zostaliśmy przyjęci przez panią wiceburmistrz w sali obrad ratusza. Następnie zobaczyliśmy największą atrakcję tego miasta – liczacą ponad 100 lat kolej, której wagoniki zawieszone są na wysokości 8 m nad powierzchnią ziemi. 10 km jej trasy przebiega nad rzeką na wysokości 12 m od lustra wody. Z Wuppertalu udaliśmy się do Kolonii, gdzie podziwiliśmy pomnik przedstawiający trzy etapy życia św. Edyty Stein. Odwiedziliśmy też kościół św. Marcina, Muzeum Rzymskie, „most zakochanych” oraz stare miasto. Głównym celem pobytu w Kolonii było nawiedzenie największego i najważniejszego kościoła – katedry św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla jest siedzibą arcybiskupstwa, wizytówką Kolonii i całych Niemiec. Przedmiotem szczególnego kultu są tutaj relikwie Trzech Króli, które mogliśmy zobaczyć z bliska. Z inicjatywy organizatorów ks. Paweł sprawował tu Eucharystię, podczas której nasz licealista Piotr miał zaszczyt grać na katedralnych organach.

Modlitwy

W ostatnim dniu zostaliśmy zaproszeni do Międzyzakładowego Ośrodka Szkoleniowego firmy LEWA w Attendorn, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach szkoleniowych. Młodzież z zainteresowaniem zobaczyła jak programuje się roboty, które następnie wykonują np. elementy do samochodów. Zakład powstał na terenie byłego szpitala, gdzie znajduje się istniejący do dziś niewielki szpitalny kościół św. Barbary. Posługuje w nim polski kapłan ks. Tomasz Choiński, który opowiedział nam historię tego miejsca. Dzięki jego uprzejmości mieliśmy w tym kościele możliwość krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnej modlitwy.

Następnie udaliśmy się do XIV-wiecznej kolegiaty św. Jana Chrzciciela. Zachwyciło nas w niej barokowe wnętrze – pochylone kolumny, piękne witraże, ambona i organy, na których Piotr także miał możliwość zagrać.

Z racji kończącego się karnawału, który w rejonie Kolonii jest hucznie świętowany, w naszym hotelu odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyła także niemiecka młodzież. Przy dobrej muzyce i smacznym jedzeniu zabawa przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.

Jak w niebie

Zakończeniem feryjnego pobytu młodzieży w Niemczech była Eucharystia sprawowana przez ks. Pawła i ks. Reinharda Lenza w hotelowej kaplicy. Wzajemnym podziękowaniom nie było końca. Gospodarze dziękowali nam za świadectwo żywej, naturalnej wiary, dzięki której „czuli się z nami jak w niebie”. We wszystkich zwiedzanych miejscach – nie tylko sakralnych – towarzyszyły nam flagi i banery ŚDM oraz hymn „Błogosławieni, miłosierni”, a ks. Paweł „nie opuścił” żadnej okazji do modlitwy i publicznego oddawania czci Panu Bogu. Byliśmy świadkami wiary także dla siebie nawzajem. Ks. Paweł „odkurzał” konfesjonały w niemieckich kościołach i służył z posługą sakramentu pokuty, z której korzystała nasza młodzież.

Dziękując organizatorom za niezwykłą gościnność i wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem, ks. Paweł z upoważnienia proboszcza, ks. Piotra Smolińskiego, zaprosił niemiecką młodzież do ponownego odwiedzenia Polski i pobytu w naszej parafii.

Należy jeszcze podkreślić, że ten atrakcyjny pod wieloma względami wyjazd kamiennogórskiej ŚDM-owej młodzieży do Niemiec był dofinansowany przez Burmistrza Kamiennej Góry, Urzędy Gminy w Kamiennej Górze i w Lubawce oraz ks. proboszcza Piotra Smolińskiego. Natomiast koszty naszego pobytu w Niemczech w znacznej części pokrywali Gospodarze – za co wszystkim Dobrodziejom składamy serdeczne Bóg zapłać!

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zachwyceni Emmanuelem” w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie

[ TEMATY ]

zaproszenia

Ojciec Tomasz Nowak poprowadzi misje w Bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Organizatorzy zachęcają, aby w czasie tych pięciu dni modlitwy zachwycić się obecnością Emmanuela pośród nas, Boga, który jest blisko.

Misje są jednocześnie przygotowaniem do obchodów 700-lecia ustanowienia uroczystości Bożego Ciała.

Harmonogram:

Niedziela 20 października 2019

6:30, 8:00, 9:30, 12:15, 16:00, 19:00 - Msza św. z nauką ogólną

11:00 - Msza św. z nauką dla dzieci

18:20 - Nabożeństwo różańcowe

19:45 - Droga Krzyżowa wokół Bazyliki i poświęcenie Krzyża Misyjnego.

Poniedziałek

21 października 2019 – Dzień Sakramentu pojednania

8:00, 12:00, 19:00 - Msza św. z nauką ogólną

18:20 - Nabożeństwo różańcowe

19:45-20:30 Akatyst ku czci Bogarodzicy. Bizantyjska liturgia z VI w. zapraszająca do refleksji nad tajemnicą Wcielenia Słowa Bożego. Słowo Ciałem się stało i wciąż mieszka między nami w tajemnicy Eucharystii - Bożego Ciała.

Wtorek

22 października 2019

8:00, 12:00, 19:00 - Msza św. dla małżeństw z odnowieniem przysięgi małżeńskiej

15:00 - Nauka dla młodzieży

18:20 - Nabożeństwo różańcowe

19:45-20:30 Adoracja w ciszy + muzyka Taizé. Czas na przebywanie przed Tajemnicą Bożej Obecności w ciszy pogłębionej przez medytacyjne kanony z francuskiej wspólnoty Taizé.

Środa

23 październik 2019

8:00, 19:00 - Msza św. z nauką ogólną

12:00 - Msza św. dla chorych, starszych i samotnych z sakramentem namaszczenia chorych

18:20 - Nabożeństwo różańcowe

19:45-20:30 Wspólne śpiewanie nabożne pieśni eucharystycznych. Teksty i melodie tych mają niezwykły potencjał kształtowania naszej eucharystycznej wyobraźni. Chcemy się dać prowadzić utworom zarówno dawnym, jak współczesnym, zarówno jedno-, jak i wielogłosowym.

Czwartek

24 października

8:00, 12:00, 19:00 - Msza św. z nauką ogólną

18:20 - Nabożeństwo różańcowe

19:45-21:00 Gregoriańska Wigilia Uroczystości Bożego Ciała. Chorał gregoriański to śpiew własny Kościoła rzymskiego, dla wielu jednak nieznany. Bracia dominikanie i schola San Clemente poprowadzą liturgiczną wigilię uroczystości Bożego Ciała. Na tę liturgię, ułożoną przez św. Tomasza z Akwinu w XIII w., uczestnicy usiądą w stallach zakonnych, by doświadczyć tej modlitwy w tradycyjnej, monastycznej wersji, gdzie modli się nie tylko umysł, ale całe ciało: naprzemienne wstawanie i siadanie chórów, ukłony na „Chwała Ojcu...”.

Piątek

25 października

8:00, 12:00, 19:00 - Msza św. z nauką ogólną 18:20 - Nabożeństwo różańcowe

19:45-21:00 Wyjście na ulice Kazimierza i błogosławienie miasta. W piątkową noc Kazimierz tętni życiem. Na koniec naszych misji, zachwyceni Emmanuelem, czyli Bogiem-z-nami, Tym, którego w Eucharystii przyjmowaliśmy przez cały tydzień, chcemy wyjść w miasto i tą Obecnością Emmanuela się podzielić. Procesja do „4 ołtarzy”, tak jak w uroczystość Bożego Ciała. Agapa przy kościele

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: starajmy się o mądrość serca, byśmy umieli rozpoznawać znaki Boże

2020-07-05 13:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

youtube.com/vaticannews

Do starania się o mądrość serca, pozwalającą rozpoznawać znaki Boga w naszym życiu i uczestniczyć w tych tajemnicach, które, będąc zakrytymi przed pysznymi zostają objawione pokornym, zachęcił Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

5 lipca spotkał się on, jak co tydzień, z wiernymi na Plac św. Piotra w Watykanie. Po odmówieniu modlitwy maryjnej udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił zgromadzonych z Rzymu, Włoch i zagranicy.

Oto tekst papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Czytany w dzisiejszą niedzielę fragment Ewangelii (por. Mt 11, 25-30) dzieli się na trzy części: najpierw Jezus wznosi hymn błogosławieństwa i dziękczynienia do Ojca, ponieważ objawił ubogim i prostaczkom tajemnice królestwa niebieskiego; następnie, ukazuje wewnętrzną i wyjątkową relację między Nim a Ojcem; i wreszcie zachęca, by pójść do Niego i naśladować Go, żeby znaleźć ukojenie.

Przede wszystkim, Jezus wychwala Ojca, ponieważ zakrył tajemnice swego królestwa, swej prawdy „przed mądrymi i roztropnymi” (w. 25). Nazywa ich tak z odrobiną ironii, ponieważ wyobrażają sobie, że są roztropni, mądrzy i dlatego mają bardzo często serce zamknięte. Prawdziwa mądrość pochodzi również z serca; to nie tylko zrozumienie idei: prawdziwa mądrość wkracza również do serca. I jeśli wiesz wiele rzeczy, ale twoje serce jest zamknięte, nie jesteś mądry. Jezus powiada, że tajemnice Jego Ojca, są objawione „prostaczkom”, to znaczy tym, którzy z ufnością otwierają się na Jego Słowo zbawienia, czują, że Go potrzebują i wszystkiego od Niego oczekują. Mają serce otwarte i ufne wobec Pana.

Następnie Jezus wyjaśnia, że wszystko otrzymał od Ojca. Nazywa Go „moim ojcem”, aby potwierdzić wyjątkowość swej relacji z Nim. Istotnie, tylko pomiędzy Synem a Ojcem istnieje całkowita wzajemność: jeden zna drugiego, jeden żyje w drugim. Ale ta wyjątkowa komunia jest jak kwiat, który kwitnie, by bezinteresownie objawić swoje piękno i dobroć. A oto zaproszenie Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie...” (w. 28). Chce On dać to, co czerpie od Ojca. Pragnie dać nam prawdę, a prawda Jezusa jest zawsze darmo dana: jest to dar, to Duch Święty, który jest Prawdą.

Podobnie jak Ojciec ma szczególne upodobanie wobec „prostaczków”, tak i Jezus zwraca się do „utrudzonych i obciążonych”. Wręcz stawia siebie pośród nich, ponieważ jest „łagodny i pokorny sercem” (w. 29) – mówi, że takim jest. Podobnie jak w pierwszym i trzecim błogosławieństwie, mówiących o pokornych czy ubogich w duchu oraz łagodnych (por. Mt 5, 3.5); łagodność Jezusa. Tak więc Jezus, „cichy i pokorny”, nie jest wzorem dla zrezygnowanych ani też jedynie ofiarą, ale jest Człowiekiem, który żyje w tym stanie „z serca” w pełnej przejrzystości dla miłości Ojca, czyli dla Ducha Świętego. On jest wzorem „ubogich w duchu” i wszystkich innych „błogosławionych” z Ewangelii, którzy pełnią wolę Boga i dają świadectwo o Jego królestwie.

Następnie, Jezus mówi, że jeśli pójdziemy do Niego, znajdziemy odpoczynek: „ukojenie”, które Chrystus daje utrudzonym i obciążonym, to nie ulga jedynie psychologiczna czy udzielona jałmużna, ale radość ubogich, że jest im głoszona Ewangelia i są budowniczymi nowej ludzkości. To jest ukojenie: radość, radość, którą daje nam Jezus. Jest czymś wyjątkowym, to radość, jaką On sam posiada. To orędzie dla wszystkich ludzi, dla wszystkich ludzi dobrej woli, do których Jezus zwraca się także i dziś w świecie, wychwalającym tych, którzy stają się bogaci i potężni. Ileż razy mówimy: „Ach, chciałbym być taki, jak ten czy tamta, bogaty, ma tyle władzy, nic mu nie brakuje!”. Świat wywyższa bogatych i potężnych, bez względu na to, za pomocą jakich środków, a czasem znieważając osobę ludzką i jej godność. Widzimy to każdego dnia, znieważanych ubogich. I jest to przesłanie dla Kościoła, powołanego, aby żyć uczynkami miłosierdzia i głosić Ewangelię ubogim, by był cichym, pokornym. Pan chce, aby takim był Jego Kościół, czyli my.

Niech Maryja, najpokorniejsza i najwspanialsza ze stworzeń, wyjedna nam od Boga mądrość serca, abyśmy umieli rozpoznawać Jego znaki w naszym życiu i uczestniczyć w tych tajemnicach, które będąc zakrytymi przed pysznymi zostają objawione pokornym.

CZYTAJ DALEJ

Powróciły koncerty u jezuitów

2020-07-06 00:23

Fot. archiwum prywatne Jakuba Zawadzkiego

W parafii św. Ignacego Loyoli przy ul. Stysia po dłuższej przerwie odbył się kolejny koncert organowy. Spotkanie przyciągnęło wielu melomanów.

W niedzielne popołudnie na organach zagrał Jakub Zawadzki, który w tej parafii pracuje jako organista; z sukcesami występuje także w różnych miejscach w Polsce. Zaprezentował on muzykę m. in. Pachelbela, J.S. Bacha oraz jego synów.

To wrocławskie wydarzenie wpisuje się w cykl koncertów, które nie tylko są gratką dla miłośników muzyki organowej, ale także pomagają zebrać fundusze na remont instrumentu. Parafia jezuicka może szczycić się jednymi z najlepszych organów we Wrocławiu, które wykonała firma Józefa Cynara w 1979 r.

- Instrument został doprowadzony do bardzo dobrego stanu, teraz będziemy go uzupełniać. Ostateczny projekt przewiduje trzy klawiatury ręczne, klawiaturę nożną i 44 głosy, czyli rzędy piszczałek. Dziś instrument dysponuje 26. głosami, dwoma klawiaturami ręcznymi i klawiaturą nożną – opowiada Jakub Zawadzki.

Organy kościoła oo. jezuitów cieszą się znakomitą opinią wśród cenionych artystów, a "Wieczory organowe" na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny Wrocławia. Kolejne spotkanie już w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję