Reklama

Komentarze

Ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca teologii moralnej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku

Moraliści, katecheci i kaznodzieje powinni się spieszyć, aby dobrze zrozumieć nauczanie Jana Pawła II na temat kobiety. Zamiast potępiania feminizmu znajdujemy u Ojca Świętego ciekawe myśli o nowym feminizmie. Wizja ta idzie pod prąd zarówno radykalnego feminizmu, jak i postrzegania feminizmu jako wroga. W radykalnym feminizmie nie możemy zaakceptować modelu "maskulinizacji" kobiety, polegającego na takim "dorównywaniu" kobiety do mężczyzny, w którym dochodzi do walki między nimi.
Nowy feminizm nie wyklucza działań na rzecz przezwyciężenia dyskryminacji, przemocy i wyzysku kobiet. W słynnym "Liście do kobiet" Jan Paweł II wyraża uznanie dla "kobiet dobrej woli, które poświęciły się obronie swojej kobiecej godności, walcząc o podstawowe prawa społeczne, ekonomiczne i polityczne, i które podjęty tę odważną inicjatywę w okresie, gdy ich zaangażowanie było uważane za wykroczenie, oznakę braku kobiecości, objaw ekshibicjonizmu, a nawet grzech" ("List do kobiet" nr 6).
Zamiast więc "podśmiewać" się z feministek, należy w Kościele mówić pełną prawdę o kobiecie, a w konkretnych warunkach społecznych umieć ją wcielać w życie. Papież naucza o autentycznym geniuszu kobiety. Polega on na tym, że kobieta realizuje człowieczeństwo w takim samym stopniu jak mężczyzna, choć w sposób odmienny. Dzięki teologii ciała, rozwijającej się w Kościele katolickim dzięki Janowi Pawłowi II, można i trzeba w naszych wykładach, kazaniach i katechezie uczyć się nowego języka. Język ten broni godności kobiety, nie wzbudzając nienawiści do mężczyzny, podkreśla oryginalność kobiety, ale nie domaga się jej dominacji, walczy o równouprawnienie, ale nie wyrzeka się macierzyństwa.
Jeśli ktoś uważa, że jest to trudne zadanie, niech uczy się od Jezusa. Żyjąc w czasie wyraźnego nierównouprawnienia kobiet i mężczyzn, Jezus żadnym słowem ani gestem nie zlekceważył kobiety. Na kartach Ewangelii spotykamy wiele kobiet. Są bohaterkami przypowieści, Jezus je uzdrawia, broni ich godności nawet wtedy, gdy grzeszyły. Nie wyklucza ich z kultu religijnego i potwierdza godność kobiety niezamężnej.
Naśladowanie Jezusa w stosunku do kobiet uchroni nas, katolików, przed grzechem antyfeminizmu. Otworzy też oczy na współczesne strefy cierpienia kobiet. Przecież można zrobić więcej - także w Płocku - dla samotnych matek, można zainteresować się przemocą w rodzinie, tworzyć pomoc dla żon alkoholików, zastanowić się nad plagą prostytucji, zarówno tej przy polskich szosach, jak i w agencjach towarzyskich. Czy nie nadszedł czas współpracy w zwalczaniu tych nieszczęść?

Danuta Janicka, prezes Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej

Być kobietą to zaszczyt, ale i poważne zadanie. Odczytuję je trochę jak powołanie, ponieważ, jeżeli się je w życiu dobrze odczyta, a potem właściwie realizuje, nie jest problemem bycie dobrą matką, żoną, przyjaciółką - po prostu kobietą.
Sądzę, że każda kobieta sama decyduje o swej godności. Swoim zachowaniem, wyglądem, ubiorem, przykładem życia nakreśla swój wizerunek, kreuje swoją godność, sprawia, że osoby z jej otoczenia zwracają się do niej z szacunkiem.
Należałoby zadać pytanie: czy i w jakim stopniu bronimy dzisiaj godności kobiety? Myślę, że bywa różnie. Nie zawsze styl życia kobiet jest zgodny z wartościami chrześcijańskimi. Zdarza się, że dziewczęta zapominają o swej godności. Nie zawsze kierują się w życiu zasadami moralnymi. Popełniają wiele błędów, które często mają zgubny wpływ na ich przyszłość.
Jak przeżywać swoją kobiecość? Skąd czerpać wzorce do naśladowania? Najwspanialszym wzorcem jest Maryja. Jeśli choć trochę będziemy próbowały w swoim życiu wybierać te wartości, którymi żyła Maryja, to zapewne zachowamy szacunek do własnego postępowania. Jeżeli miałyśmy szczęście wychowywać się w rodzinach katolickich, gdzie panowała miłość, radość i zgoda, to możemy do naszego życia wnosić te wartości, którymi żyły nasze mamy i babcie. Jeżeli w podejmowaniu naszych codziennych decyzji będziemy kierowały się Dekalogiem i chrześcijańskim modelem życia, wówczas nasza godność na pewno nie ucierpi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję