Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Radzięcinie

Nad rzeką Białą Ładą leży malowniczy Radzięcin. Tutejsza parafia pw. św. Kazimierza gościła Katolickie Radio Zamość

Patron

Ubrany w bogaty, książęcy płaszcz z gronostajowym kołnierzem i długi srebrzysty kontusz z wyłogami, obszyty złotem. Ze skrzyżowanymi na piersiach rękami, w których trzyma krzyż – znak naszej wiary i lilię – symbol czystości i niewinności. Z delikatnym uśmiechem spogląda łagodnie na krzyż, wydaje się być zatopiony w modlitwie, wysławiając i uwielbiając Boga. Św. Kazimierz Królewicz – ten, który pokazuje nam, że można osiągnąć świętość w ciszy i z pokorą, symbol pracowitości i samowychowania.

Ten niezwykły w swojej prostocie święty patronuje parafii w Radzięcinie, gdzie 4 marca odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Kazimierza Królewicza, które można było usłyszeć na żywo na antenie Katolickiego Radia Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Uroczystości odpustowe

Reklama

Uroczystościom odpustowym przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię ks. Paweł Badach, pochodzący z Radzięcina, a obecnie posługujący w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie. – „Divus adolescent” – boski młodzieniec – tak określali Kazimierza jemu współcześni. Dla podkreślenia tej jego świętości i dobroci, duchowego wzrostu, którego dokonał w ciągu młodego, 26-letniego życia, powierzamy się jego opiece, w sposób szczególny prosząc Pana Boga, by nam błogosławił w tych wszystkich wielkopostnych postanowieniach i umartwieniach – mówił ks. Badach, przywołując postać św. Kazimierza.

Wszystkich zgromadzonych na odpuście powitał proboszcz parafii ks. Adam Czupich. – Cześć i nabożeństwo do św. Kazimierza Królewicza gromadzą nas dzisiaj blisko ołtarza Pańskiego, by wychwalać i uwielbiać Boga przez jego wstawiennictwo. Niech św. Kazimierz wyprasza nam zdroje łask – wskazywał ks. Czupich.

Z racji Niedzieli Radiowej głos zabrał również dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań. – Bardzo dziękuję kapłanom pracującym w tej parafii za zaproszenie do waszej wspólnoty parafialnej, abyśmy wspólnie z wami mogli modlić się i radować uroczystością ku czci św. Kazimierza. Tym większa jest radość, że mogę za wszelką dobroć i życzliwość podziękować wam osobiście, szczególnie, że w tym roku nasza diecezjalna rozgłośnia będzie obchodziła dziewiętnastą rocznicę swojego istnienia – powiedział ks. Bordzań.

Dzieje parafii

Reklama

Mały, malowniczo położony na Roztoczu Radzięcin jest ośrodkiem o wielowiekowej, sięgającej średniowiecza historii. Całe życie tej miejscowości od samego początku skoncentrowane jest wokół niewielkiego kościołka. Parafia powstała w 1552 r., lecz później została zamieniona na zbór kalwiński. Dopiero w 1714 r. została wydzielona parafia rzymskokatolicka, zaś 20 stycznia 1717 r. został odczytany akt erekcyjny. W l. 1752-58 został wybudowany obecny kościół barokowy, postawiony w miejscu dawnego, zburzonego zboru kalwińskiego, na terenie dawnego cmentarza. W świątyni znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów, m.in. ambona z 1778 r., rokokowe ołtarze, dwugłosowe organy z początku XIX wieku czy zabytkowa dzwonnica z 1905 r.

W l. 80. i 90. XX wieku powstały kościoły filialne w Jędrzejówce i Komodziance, wybudowano również nową plebanię. Dopiero w l. 1995-2000, za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Romualda Bekiera dokonano całkowitej renowacji wnętrza kościoła. Ponadto po śmierci św. Jana Pawła II parafianie, aby uczcić wielkiego Papieża Polaka, postanowili stworzyć obiekt parkowy Jana Pawła II, który jest udoskonalany do dnia dzisiejszego. W 2016 r. do parafii zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. Parafia jest rozległa, przynależy do niej 13 miejscowości, łącznie należy do niej 3252 wiernych.

Działalność parafii

Jak podkreśla proboszcz, ks. Adam Czupich, parafia ma ujmującą duchowość, zaś ludzie odznaczają się ogromną pobożnością. Od maja do października licznie uczestniczą w nabożeństwach fatimskich, 16. dnia każdego miesiąca gromadzą się na Dniu Papieskim, a także raz w miesiącu uczestniczą w specjalnej adoracji „60 minut dla Chrystusa”. – Ludzie z szacunkiem odnoszą się do kapłanów. Byliśmy zaskoczeni po przyjściu tutaj licznymi Mszami zamawianymi w intencji kapłanów, którzy pracowali w tej parafii, zarówno żyjących, jak i zmarłych. Ten szacunek do księdza wyrasta z kultu Eucharystii i jest to bardzo budujące. Z parafii pochodzi wiele powołań kapłańskich i zakonnych, zaś naszą troską jest, aby tak było dalej – dodaje Ksiądz Proboszcz. W parafii działają koła różańcowe, Legion Maryi, KSM, chór i schola młodzieżowa.

2017-03-16 08:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliżej parafii

Niedziela warszawska 14/2019, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

parafia

inicjatywy

Artur Stelmasiak

Tak wyglądało rodzinne wykonywanie palm w parafii św. Łukasza na Bemowie

Tak wyglądało rodzinne wykonywanie palm w parafii św. Łukasza na Bemowie

Wystarczy kilka rodzin, które się skrzykną, by zrobić coś dla całej wspólnoty parafialnej. Tak właśnie powstała idea rodzinnego świętowania niedzieli na Bemowie

Niedzielna Msza św. Ksiądz podczas kazania wychodzi do dzieci, by porozmawiać z nimi o Ewangelii. Zadaje kolejne pytania, by rozbudzić zainteresowanie i ciekawość. – Czego najbardziej brakuje dziś ludziom w Warszawie? – pyta ksiądz. Kapłan próbuje naprowadzić dzieci na dosyć oczywistą dla dorosłych odpowiedź, czyli „brakuje pieniędzy”. Ale dzieci myślały jeszcze o opisie biblijnej pustyni. – W Warszawie najbardziej brakuje wielbłądów – odpowiedział jeden wyrywający się do odpowiedzi maluch. – A czego najbardziej brakuje waszym rodzicom? – dopytuje ksiądz. – Pieniędzy! – usłyszał w odpowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję