Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Narzędzia miłości Boga

Pomimo naszych niedoskonałości Pan Bóg sprawia, że możemy żyć wspaniałym przykazaniem miłości i stawać się narzędziami miłości Boga – powiedział Franciszek podczas audiencji generalnej 15 marca br. W swojej katechezie Ojciec Święty, opierając się na fragmencie z Listu do Rzymian (12, 9-13), poruszył kwestię realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego.

Franciszek zauważył, że z powołaniem człowieka do miłości wiąże się radość chrześcijańskiej nadziei. Św. Paweł przestrzega jednak, że grozi nam, iż nasza miłość i nasze miłosierdzie mogą być obłudne. Dzieje się tak, gdy nasza miłość jest interesowna, kiedy służba charytatywna, której się poświęcamy, pełniona jest po to, aby się pokazać albo żeby poczuć zadowolenie; również wtedy, kiedy dążymy do rzeczy mających „widzialność”, aby popisywać się naszą inteligencją czy też zdolnościami. Ojciec Święty wskazał, że kryje się za tym fałszywa, zwodnicza idea, jakoby zdolność do kochania i czynienia dobra była naszą zasługą. Tymczasem miłosierdzie jest przede wszystkim łaską i nie może się wyrazić w spotkaniu z innymi, jeśli wcześniej nie zrodziło się ze spotkania z łagodnym i miłosiernym obliczem Jezusa.

Reklama

Papież podkreślił, że człowiek pomimo swojej grzeszności jest zdolny do życia wspaniałym przykazaniem miłości i stawania się narzędziem miłości Boga. Wskazał, że nasze doświadczenie, iż niedoskonale żyjemy przykazaniem miłości, jest łaską, uświadamia nam, że sami z siebie nie jesteśmy w stanie prawdziwie kochać: potrzebujemy, aby Pan stale odnawiał ten dar w naszych sercach przez doświadczenie Jego nieskończonego miłosierdzia.

KAI

Wielki Post

Liturgia pokutna i spowiedź z Franciszkiem w Bazylice św. Piotra

Bazylika św. Piotra w Watykanie zapełniła się w piątek 17 marca br. konfesjonałami. Zostały ustawione z myślą o wieczornej liturgii pokutnej z indywidualną spowiedzią sakramentalną. Wśród 92 spowiedników był też sam papież Franciszek.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia papieska liturgia była połączona z ogólnoświatową akcją „24 godziny dla Pana”. Nabożeństwa pokutne w Wielkim Poście prowadził również Benedykt XVI. Jan Paweł II zasiadał do konfesjonału w Wielki Piątek.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Idźmy do braci

Reklama

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, czas Wielkiego Postu jest szczególnie sposobny, abyśmy otwierali serca na łaskę miłosierdzia Boga i doświadczali Jego miłości. Z rodzącą się z tego doświadczenia nadzieją idźmy do braci, szczególnie do tych, którzy potrzebują miłości i konkretnego wsparcia, aby nasze świadectwo pomogło im stawać się przyjaciółmi przebaczającego Boga. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Audiencja generalna, 15 marca 2017 r.

RV

Papież powiedział

Droga do deprawacji

Uważajmy, abyśmy nie weszli na drogę, która od grzechu prowadzi do deprawacji – powiedział Franciszek 16 marca br. podczas Mszy św. w Domu św. Marty. Nawiązując do Ewangelii o bogaczu i Łazarzu, podkreślił, że ktoś, kto żyje zamknięty we własnym świecie, oddycha atmosferą swoich dóbr, próżnością, czuje się bezpiecznie i polega tylko na sobie – traci życiową orientację i nie zna ograniczeń. Papież podkreślił konieczność dostrzeżenia tego, kiedy znajdujemy się na śliskiej drodze od grzechu ku deprawacji. Zapytał, czy nie zobojętnieliśmy na ludzkie dramaty.

RV

Dyplomatyczne spotkanie

Prezydent Libanu u Papieża

Międzynarodowe wysiłki mające na celu położenie kresu wojnie w Syrii oraz sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmowy Franciszka z prezydentem Libanu. Wizyta Michela Aouna w Watykanie była jego pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną. Libański polityk – chrześcijanin, członek Kościoła maronickiego – został wybrany na urząd prezydenta 31 października 2016 r. Po audiencji u Papieża rozmawiał on także z watykańskimi odpowiednikami premiera iministra spraw zagranicznych.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy umieli otworzyć nasze drzwi dla osób słabych i ubogich.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Łask: Wspólnota jest zamysłem Jezusa na istnienie kościoła

2021-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego była ostatnim akcentem czterodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” jakie prowadziła wspólnota Ruchu Światło – Życie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję