Reklama

Polska

Europa Chrystusa

Zainicjowany przez ks. inf. Ireneusza Skubisia Ruch „Europa Christi” zaowocował pielgrzymką na Jasną Górę w intencji powrotu do chrześcijańskich korzeni Europy i rychłej beatyfikacji sług Bożych Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana oraz międzynarodowym sympozjum na UKSW w Warszawie na temat wartości budujących zjednoczoną Europę

Niedziela Ogólnopolska 13/2017, str. 10-11

[ TEMATY ]

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Ruchowi „Europa Christi”patronują ojcowie założyciele wspólnoty europejskiej – słudzy Boży Alcide de Gasperi i Robert Schuman. To w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze „świętych w garniturach” modlono się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 11-12 marca br.

Powrócić do Chrystusa

Najpierw uczestnicy pielgrzymki Ruchu „Europa Christi” oraz Instytutu Myśli Schumana zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim. W rozważaniu apelowym abp Wacław Depo – metropolita częstochowski odwołał się do obecnej sytuacji w Europie, tak dalekiej od wartości, na których budowali wspólnotę europejską ojcowie założyciele. – Dziś coraz więcej ludzi odkrywa bolesne zdarzenie, że tzw. nowoczesna Europa wycofała się z zasad, którymi kierowali się twórcy procesu integracji. Zaproponowano bowiem zerwanie więzi człowieka z jego miejscem urodzenia, jego krajem, zerwanie z poprzednimi pokoleniami i wyśmiewanie jego tradycji i wartości opartych na Dekalogu. Przykładem, aż nadto bolesnym, są koncepcja tzw. płynnej tożsamości – gender czy pojęcie „post-prawda”, zakładające, że wszystko jest wytworem kulturowym. Przed taką rzeczywistością proroczo przestrzegał św. Jan Paweł II, mówiąc, że jeśli Europa nie powróci do Chrystusa i tablicy wartości z Nim związanych, jej mieszkańcy będą mieli poczucie bycia obcymi we własnej historii i kulturze – powiedział abp Depo.

Założyciele zjednoczonej Europy

Reklama

W niedzielę 12 marca pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Artur Miziński – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Ryszard Karpiński – biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i ks. inf. Ireneusz Skubiś – promotor Ruchu „Europa Christi”. W homilii bp Miziński przypomniał sylwetki ojców założycieli wspólnoty europejskiej: – Alcide de Gasperi był głęboko wierzącym katolikiem i wielokrotnie publicznie podkreślał swoje przywiązanie do wiary i Kościoła. Propagował różnorodne inicjatywy na rzecz zjednoczonej Europy, szukał inspiracji w Piśmie Świętym i postrzegał zaangażowanie w politykę jako służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Robert Schuman był gorliwym katolikiem, stosującym na co dzień ewangeliczne zasady zarówno w życiu prywatnym, jak i w działalności politycznej. (...) „Święty w garniturze”, który za zasadę życia gospodarczego uważał wskazania katolickiej nauki społecznej i dążył do zbudowania wspólnoty narodów opartej na wartościach chrześcijańskich. (...) Słudzy Boży chcieli zbudować Europę ojczyzn oraz wartości międzyludzkich. Wprowadzali w życie to, co zaistniało potem we wskazaniach Soboru Watykańskiego II, zgodnie z którym zadaniem ludzi świeckich z tytułu ich własnego powołania jest szukanie królestwa Bożego przez zajmowanie się sprawami świeckimi i kierowanie nimi po myśli Bożej. Dlatego też w swojej działalności politycznej często odwoływali się do Boga i chrześcijańskich wartości – podkreślił bp Miziński.

Debata o korzeniach Europy

Dalsza część pielgrzymki odbywała się w Auli o. Kordeckiego. Spotkanie prowadził prezes Instytutu Myśli Schumana – prof. dr hab. Zbigniew Krysiak. Zebrani wysłuchali wykładu postulatora procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana – o. prof. Bernarda Ardury, norbertanina, który zaprezentował sylwetkę Roberta Schumana – chrześcijanina w służbie wspólnego dobra, oraz wystąpienia ks. prof. Tadeusza Guza, który mówił o powrocie Europy do chrześcijańskich korzeni przez naśladowanie postawy Roberta Schumana. Z kolei Armando Tarullo z Fundacji „Alcide de Gasperi” w Rzymie przywołał postać tego włoskiego polityka na tle jego służby ojczyźnie, Kościołowi i Europie.

Przybyły na pielgrzymkę Ruchu „Europa Christi” sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki mówił o obecnym kształcie Europy, dalekim od zamierzeń ojców założycieli. – Spotkaliśmy się z inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia po to, żeby z jednej strony modlić się o rychłą beatyfikację sług Bożych Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego, z drugiej zaś – by wymienić myśli o tym, jak powinna wyglądać Europa, która służyłaby wszystkim swoim mieszkańcom, zarówno pod względem materialnym, bezpieczeństwa krajów, jak i pod względem duchowym – powiedział. Bp Miziński podziękował za Ruch „Europa Christi”, za zgłębianie myśli ojców założycieli i szukanie w nich podstaw budowania prawa z poszanowaniem godności i sprawiedliwości społecznej. – Spotkanie na Jasnej Górze to czas inspiracji i promocji ruchu, by Europa była „Christi” – podkreślił. Bp Karpiński przywołał swoją wizytę w 1997 r. w Gibraltarze, w sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy, gdy odbywała się tam uroczystość ponownego poświęcenia Europy Matce Bożej.

Reklama

Refleksją o działalności Grupy Schumana w parafii pw. Świętego Krzyża w Warszawie dzielił się proboszcz tej parafii ks. Zygmunt Berdychowski. O swoich spotkaniach z myślą Roberta Schumana mówili przedstawiciele Grup Schumana z: Podkarpacia, Wielkopolski, Mazowsza, Łódzkiego, Lubelskiego, Małopolski i ze Świętokrzyskiego.

Europejskie poruszenie

Ks. Skubiś zaprosił uczestników pielgrzymki na sympozjum do Warszawy oraz przedstawił najnowszą inicjatywę ruchu – periodyk „Europa Christi”, który ma być wydawany w kilku wersjach językowych. Pismo w zamyśle wydawców będzie przekazywane gratisowo do najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. – W imię Boga rozpoczynamy wielkie europejskie poruszenie dotyczące nie tyle polityki, ile kultury europejskiej, która bazuje na chrześcijaństwie i taką – chrześcijańską Europę chce budować. Europa zapomniała o swoich korzeniach. Masoni, neomarksiści, środowiska wrogie Kościołowi upowszechniają książki i filmy atakujące chrześcijaństwo. Tworzone są prawa mające na celu walkę z chrześcijaństwem, deprecjonujące małżeństwo, wychowanie dzieci, odbierające prawo do życia nienarodzonym, chorym i starym, sprzeciwiające się zasadom prawa naturalnego. My, katolicy Europy, musimy się policzyć, by wrogowie chrześcijaństwa nie narzucali nam swoich praw. Pomogą nam w tym święci Europy.

Ruch „Europa Christi” sformułował list do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o rychłą beatyfikację Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie z Ołomuńca

Niedziela Ogólnopolska 18/2019, str. 38-39

[ TEMATY ]

Europa Christi

B. M. Sztajner/Niedziela

Jan Graubner

Jan Graubner

Europa wprawdzie uznaje tradycję chrześcijańską, jednak traktuje ją raczej jak muzealny eksponat niż jako sposób myślenia i postępowania

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – 14 lutego 2019 r. obchodziliśmy 1150. rocznicę śmierci jednego z patronów Europy – św. Cyryla, który głosił Dobrą Nowinę narodom słowiańskim. Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega aktualność przesłania świętych Cyryla i Metodego we współczesnych Europie i świecie?

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję