Reklama

Niedziela Legnicka

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Niedziela legnicka 13/2017, str. 8

[ TEMATY ]

bieg

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

Kpt. Regmigiusz Kwieciński, 23 ŚPA Bolesławiec

Uczestnicy Biegu dla Wyklętych dali z siebie wszystko

Uczestnicy Biegu dla Wyklętych dali z siebie wszystko

Uczniowie klas mundurowych z ponad dwudziestu szkół dolnośląskich i lubuskich uczestniczyło w Biegu i Turnieju Strzeleckim dla Wyklętych.

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie byłych żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando oraz 23. Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu. W biegu i turnieju strzeleckim wzięli także udział żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA.

Reklama

Przed rozpoczęciem rywalizacji uczestnicy zebrali się w bolesławieckiej bazylice maryjnej, aby tam uczestniczyć w specjalnie przygotowanej inscenizacji słowno-muzycznej w wykonaniu młodzieży klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej z Rakowic Wielkich. Na wstępie wszystkich uczestników przywitał ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki. Wyraził radość, że po raz kolejny młodzież klas mundurowych w dniu, gdy czcimy Żołnierzy Niezłomnych, przybywa do bazyliki, aby właśnie w tym miejscu uczyć się patriotyzmu opartego o stare i sprawdzone hasło: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Po powitaniu, przedstawiciel Prezydenta RP Maciej Czulicki odczytał specjalny list od Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich organizatorów i uczestników. W liście czytamy m.in.: „Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej. Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej”.

Po części artystycznej, na którą złożyły się informacje historyczne, fragmenty filmów, piosenki w wykonaniu młodzieży, uczestnicy Biegu i Turnieju Strzeleckiego udali się do 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, gdzie miała miejsce część sportowa i apelowa. Po raz pierwszy w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Biegu i Turnieju Strzeleckim oprócz uczniów klas mundurowych, żołnierzy różnych jednostek, wzięli także udział żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych, rezydujący w Bolesławcu. Dlatego po odegraniu hymnu polskiego, został także odegrany hymn USA.

Reklama

W wyniku rywalizacji sportowej nagrodzeni zostali następujący zawodnicy: najlepszy wynik w biegu w kategorii żołnierzy uzyskali: st. szer. Krzysztof Maj z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz ppor. Devan Long z 588. Batalionu Inżynieryjnego USArmy.

Najlepszy wynik spośród uczniów należał do Kamila Kowalczyka oraz Weroniki Minta z klasy mundurowej ze Zbąszynka. W turnieju strzeleckim zwyciężyła drużyna Związku Strzeleckiego RP z Dzierżoniowa, tuż przed reprezentacją Klubu Strzeleckiego z Warty Bolesławieckiej. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie byłych Żołnierzy „Commando” oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, Karol Stasik, starosta bolesławiecki, Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej „Commando”, pułkownik Zenon Wiśniewski, reprezentujący dowódcę generalnego sił zbrojnych RP, pułkownik Paweł Świtalski, dowódca 23. Śląskiego Pułku Artylerii.

Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci, który jeszcze raz przypomniał Żołnierzy Niezłomnych, a Kompania Honorowa 23.Śląskiego Pułku Artylerii oddała salwę honorową. Na zakończenie wszystkie pododdziały żołnierzy i uczniów wzięły udział w defiladzie.

2017-03-23 09:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do biegu, gotowi, START… dla osób bezdomnych

[ TEMATY ]

bieg

bezdomni

Krakow

Dzieło Pomocy św o. Pio

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Właśnie ruszyły zapisy do niecodziennej, biegowej drużyny, która 22 marca 2020 wystartuje w Półmaratonie Marzanny dla osób bez domu. Drużyna pobiegnie już po raz ósmy, pod niezmiennym hasłem „Ulica dobra do biegania nie do mieszkania”.

O tym, że można biec nie tylko do celu, ale również dla kogoś, od ośmiu lat przekonuje Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. W tegorocznym 17. Półmaratonie Marzanny już po raz kolejny drużyna Dzieła wystartuje pod hasłem: Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania. Celem biegowej inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję