Reklama

Niedziela Świdnicka

Idźcie i głoście

„Idźcie i głoście” to hasło tegorocznej, 13. Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, która odbyła się pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca 17 marca 2017 r.

Niedziela świdnicka 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

Ks. Łukasz Bankowski

Młodzież maturalna diecezji świdnickiej wysłuchała konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego

Młodzież maturalna diecezji świdnickiej wysłuchała konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego

W tym roku do Tronu Matki i Królowej Polski przyjechało ponad 1500 uczniów wraz z katechetami, wychowawcami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Diecezjalna pielgrzymka dla młodzieży organizowana jest od początku istnienia diecezji świdnickiej, a tegoroczna odbyła się tuż przed kolejną rocznicą powstania diecezji. Zwykle pielrzymce towarzyszy hasło danego roku duszpasterskiego – i jak mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr prał. Marek Korgul – w tym roku brzmi ono: „Idźcie i głoście” w kontekście zakończonych Światowych Dni Młodzieży, kiedy Papież zachęcał, by zejść z wygodnej kanapy i włożyć parę butów. Jest to dla tej młodzieży, która kończy szkołę i zaczyna dalszą drogę życia, dobre wyposażenie w świadomość, że są potrzebni dzisiaj Panu Bogu i Kościołowi.

Ks. Łukasz Bankowski

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

Swoją pielgrzymkę maturzyści rozpoczęli od Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszę św. o godz. 11 celebrował ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. On również skierował do młodych ludzi słowo powitania, a później homilię. W imieniu ojców paulinów pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

– Drodzy maturzyści, przybywacie na Jasną Górę w wyjątkowym dla was czasie. To czas przygotowania do matury, ale to również czas decydowania, i niektóre wasze decyzje ukształtują wasze życie do końca. Dlatego też muszą być mądre i przemyślane, żeby niczego nie zrobić pochopnie. Pamiętajcie, że Jezus ma najlepszy z możliwych dla was projektów na wasze życie. I chciałbym was zaprosić, żebyście spróbowali go odkryć, spróbowali pytać Jezusa i Jego Matkę: Jezu, do czego Ty mnie zapraszasz? Jaka jest droga, którą mam pójść? Jak wszystko poukładać? Bądź tu ze mną. Okaż, poślij swego Ducha. A Ty, Matko, wspieraj mnie, abym się w tym wszystkim nie pogubił, abym potrafił odkryć to, co ważne, w którą stronę mam pójść, żeby zrealizować to, do czego zaprasza mnie Jezus.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Eucharystia. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał młodzieży, jak ważne jest zaufanie Panu Bogu, który jest Miłością i naszym Ojcem we wszystkim, co nas dotyczy. On, który jest Miłością, stworzył nas, bo nas kocha i nic już nie powinno nas przerazić, ponieważ dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Ksiądz Biskup przypomniał też słowa s. Faustyny Kowalskiej, które zapisała w „Dzienniczku”, a które są słowami Pana Jezusa do niej skierowanymi: „Jeśli ty odpowiesz zaufaniem, to Ja biorę twoje problemy na siebie i je rozwiązuję, a Ja mogę wszystko”.

Na zakończenie Mszy św. odczytano Akt oddania się maturzystów diecezji świdnickiej opiece Matce Bożej Jasnogórskiej. Wszyscy pielgrzymi zostali zawierzeni Panu Bogu poprzez Maryję Jasnogórską, Matkę i Królową.

Następnie maturzyści w Auli o. Kordeckiego wysłuchali konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego, wikariusza z parafii pw. Bożego Ciała w Międzylesiu. Na zakończenie pielgrzymki wraz ze swoim Pasterzem bp. Ignacym Decem i księżmi katechetami uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi u Matki

Niedziela lubelska 42/2017, str. 3

[ TEMATY ]

maturzyści

Marek Kępiński, Biuro Prasowe Jasnej Góry

W pielgrzymce maturzystów co roku uczestniczy kilka tysięcy osób

W pielgrzymce maturzystów co roku uczestniczy kilka tysięcy osób

Maturzyści archidiecezji lubelskiej już po raz 33. pielgrzymują na Jasną Górę. We wrześniu i październiku, w trzech turach, duchową stolicę Polski nawiedza kilka tysięcy młodych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję