Reklama

Dookoła Polski

Deklaracja Rzymska po polsku

Jakimi drogami dochodzono do Deklaracji Rzymskiej podpisanej na szczycie Unii Europejskiej w Wiecznym Mieście – dokładnie nie wiemy. Wiemy natomiast, że w dokumencie zostały uwzględnione polskie postulaty, uzgodnione niedawno w Warszawie przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a wspierane przez kraje nadbałtyckie. Polska postulowała zapisanie czterech kwestii: jedności Europy, niepodzielności rynku wewnętrznego UE, budowania polityki obronnej UE w ścisłej współpracy z NATO i zwiększenia roli parlamentów narodowych w procesie podejmowania decyzji w UE. Postulaty uwzględniono, z małym zastrzeżeniem dotyczącym jedności.

Jej podkreślenie było próbą zablokowania dążeń Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii do tzw. Unii dwóch prędkości. W Deklaracji znalazł się jedynie zapis łagodnie nawiązujący do ich dążeń („będziemy działać razem, w różnym tempie, z różną intensywnością, tam, gdzie jest to potrzebne, jednocześnie zmierzając w tym samym kierunku”). – Deklaracja jest dla Polski bezpieczna, nasze postulaty zostały spełnione – ocenia premier Beata Szydło. Ale przyznaje też, że Europę stać było na ambitniejszy dokument. Ten, który podpisała w pałacu na Kapitolu, gdzie 60 lat temu przyjęto Traktaty Rzymskie dające początek integracji europejskiej, jest kompromisowy, do przyjęcia dla wszystkich.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

O Polakach w Londynie

Jarosław Kaczyński rozmawiał z premier Theresą May w Londynie przez godzinę, ale skutki rozmowy mogą być odczuwane przez lata. Premier May chciałaby, by polski rząd wsparł ją w negocjacjach dotyczących Brexitu, tak by warunki nie były zbyt surowe. W zamian ma gwarantować Polakom na Wyspach odpowiednie prawa i utrzymanie obecności militarnej w regionie. Jak przyznał prezes PiS, rozmowa dotyczyła m.in. przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii. Nieoficjalnie wiadomo, że wzajemne uznanie praw obywateli (w tym praw Brytyjczyków w UE) nie wywołuje kontrowersji, sporne są szczegóły – np. czy prawa nabyte będą dotyczyć także dzieci urodzonych na Wyspach po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Reklama

wd

* * *

Rodzinna energia

Nieprzypadkowo program „Rodzina 500+” znalazł się w centrum uwagi Narodowego Kongresu Rodziny, który pod hasłem „Rodzina energią dla Polski” odbył się na Stadionie Narodowym. To najważniejszy program polityki rodzinnej, a do tego przynosi efekty lepsze, niż można było się spodziewać. Rodzi się więcej dzieci. Jak mówiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zakładano, że po wprowadzeniu programu urodzi się o 11 tys. dzieci więcej, tymczasem liczba ta osiągnęła 17 tys. Program wpływa na demografię, zmniejsza ubóstwo, ale daje też nadzieję, że nowe pokolenia będą zdrowsze i lepiej wykształcone, bo świadczenia są przeznaczane głównie na edukację i zdrowie.

wd

* * *

Praca wre

Ujawnienie pisma szefa szwajcarsko-niemieckiego koncernu Ringier Axel Springer, wydawcy m.in. „Faktu”, „Newsweeka” i Onetu, w którym zalecał dziennikarzom krytykę polskiego rządu, przyspieszyło prace nad ograniczeniem udziału obcego kapitału w polskich mediach. Wicepremier Piotr Gliński, szef resortu kultury, który przygotowuje projekt ustawy dekoncentracyjnej, zapowiedział, że powinien być on gotowy jeszcze przed wakacjami. Ma być wzorowany na rozwiązaniach francuskich i niemieckich. Nie wiadomo jeszcze, czy nowe przepisy zmuszą koncerny medialne do odsprzedaży udziałów.

wd

* * *

Skoki po medale

Zdobycie Pucharu Narodów – zespołowej nagrody Pucharu Świata, co Polakom udało się po raz pierwszy – pokazuje, że w skokach narciarskich jesteśmy silni jak nigdy dotychczas. Wcześniej sukcesy Adama Małysza nie przekładały się na siłę drużyny. Dziś mamy mocną drużynę i lidera – Kamila Stocha, który osiągnął też sukces indywidualny, zajmując w PŚ 2. miejsce (1. przegrał o włos). Możemy liczyć na sukcesy skoczków w zimowych igrzyskach olimpijskich, do których pozostał już niecały rok.

Reklama

wd

* * *

Gol w końcówce

Ważne wyjazdowe zwycięstwo polskiej reprezentacji piłkarskiej nad drużyną Czarnogóry (2:1, gole dla Polski strzelili Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek) nie przyszło łatwo. Zwycięski gol padł dopiero w końcówce meczu. Teraz nasza drużyna wzmocniła się w tabeli grupy E eliminacji przyszłorocznych mistrzostw świata i nie powinna mieć problemów z awansem.

wd

* * *

Promocja

Dekalog

Książkowe wydanie katechez wygłoszonych w jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz płyta z utworami muzycznymi składają się na projekt „Dekalog”, z którego dochód wesprze projekty charytatywne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Książka jest zbiorem cyklu katechez abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego, które były odpowiedzią na nurtujące pytania o interpretację Dziesięciorga przykazań. – Skoro Dekalog jest fundamentem ludzkiej cywilizacji, trzeba się starać, żeby był on znany. Komentarz do niego musi być taki, aby zrozumiał go każdy człowiek – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Dziś ludzie nie rozumieją Dekalogu. Mają coraz więcej pytań i wątpliwości – zauważył.

Album muzyczny zatytułowany „Decalogue” jest pomysłem polskiego przedsiębiorcy i producenta muzycznego Radosława Grabowskiego. Idea stworzenia płyty inspirowanej Dziesięciorgiem przykazań powstała 7 lat temu. W nagraniu płyty, na którą składa się 12 utworów muzycznych, wzięli udział m.in.: Paddy Kelly, Tony Melendez, Levi Sakala, o. Stan Fortuna, Adeb Chamoun, Michał Lorenc, Dariusz „Maleo” Malejonek, Józef Skrzek, Andrzej Lampert i Ryszard Rynkowski. – Staraliśmy się powiązać projekty charytatywne z poszczególnymi przykazaniami – powiedział ks. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji PKWP. – Utwór muzyczny na temat VI przykazania jest związany z pomocą dzieciom wykorzystywanym seksualnie w Zambii. Przy III przykazaniu wspieramy budowę dwufunkcyjnych ośrodków, które w tygodniu służą jako szkoły, a w niedzielę – domy modlitwy.

Reklama

Artyści, którzy wzięli udział w charytatywnym projekcie, zrezygnowali ze swoich honorariów. W tworzenie płyty zaangażowana była także „Niedziela”, której dziennikarka była 1 marca br. z twórcami płyty na Synaju, dokąd z tablicami Dekalogu dotarł podróżnik Marek Kamiński.

Książkę i płytę można nabyć w księgarniach katolickich, sklepach muzycznych, a także w oddziałach Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Więcej informacji o projekcie – na stronie www.decalogue.pl .

Artur Stelmasiak

* * *

Krótko

• Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska prof. Jana Szyszki. Przeciw odwołaniu głosowały kluby PiS oraz Kukiz’15, za byli parlamentarzyści PO, .Nowoczesnej i PSL.

• Rząd przyjął projekt NSZZ „Solidarność” dotyczący zakazu handlu w niedziele i zarekomendował dalsze prace nad tym projektem.

• Min. Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przez Donalda Tuska tzw. zdrady dyplomatycznej. Chodzi o przekazanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej Rosjanom, co zablokowało dostęp strony polskiej do badania przyczyn tragedii.

• List protestacyjny do szefa redakcji programów informacyjnych SWR wystosowały Ambasada RP w Berlinie i Konsulat Generalny RP w Monachium w związku z użyciem przez tę niemiecką stację telewizyjną 20 marca br. sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Sobibór”.

• Rząd chce bardziej efektywnego i szybszego odzyskiwania bezprawnie utraconych dóbr kultury. Projekt o restytucji narodowych dóbr kultury przeszedł już 1. czytanie w Sejmie. Po dyskusji został skierowany do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

• W Sejmie można oglądać wystawę poświęconą rodzinie Ulmów, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów. Ekspozycja ma związek z 73. rocznicą zamordowania tej rodziny przez Niemców.

Reklama

• W polskim budżecie pod koniec lutego br. znalazło się prawie 900 mln zł nadwyżki. W tym samym czasie ub.r. deficyt sięgał 3 mld zł.

• Chińczycy kupili Konsalnet – firmę ochroniarską w Polsce. China Security&Fire zapłaciła za nią 110 mln euro.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję