Reklama

Olimpiada teologii katolickiej

Wielki finał

W Lublinie w dniach 23-25 marca br. odbył się finał 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. O indeksy na uniwersytety oraz cenne nagrody walczyły 123 osoby. Za przygotowanie ostatniego etapu konkursu odpowiadał Wydział do Spraw Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

24 marca zwycięzcy etapów diecezjalnych zmierzyli się z pytaniami związanymi z tematem olimpiady: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. Jury pod przewodnictwem ks. prof. Piotra Tomasika, dziekana Wydziału Teologicznego UKSW, wyłoniło 10 finalistów. Następnego dnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II ustna część konkursu rozstrzygnęła o zwycięstwie. Pierwsze miejsce zdobyła Emilia Myrta (diecezja radomska), na kolejnych miejscach znaleźli się: Piotr Leśniak (krakowska), Gabriela Wolak (tarnowska), Zuzanna Kończyk (częstochowska), Anna Siemińska (przemyska), Maciej Stróżycki (poznańska), Krzysztof Mroczek (warszawsko-praska), Jadwiga Kucia (tarnowska), Elżbieta Żochowska (warszawsko-praska) i Żaneta Getter (opolska).

Jak podkreślił ks. Tomasik, sensem olimpiady teologii katolickiej jest nie tylko zgłębienie wiedzy, bo teologia to refleksja w obrębie wiary, która ogarnia całego człowieka. – Myślę, że uczestnicy olimpiady, których na etapie szkolnym było aż 16 tys., zdawali sobie sprawę, iż nie tylko o wiedzę chodzi, zwłaszcza w ramach tematu, który został podjęty w związku ze 100-leciem objawień fatimskich – powiedział. Potwierdzeniem tych słów była wypowiedź Emilii Myrty. Zwyciężczyni, uczennica I kl. VI LO w Radomiu, nie kryła radości, że ma już indeks na studia i w jubileuszowym roku będzie mogła pielgrzymować do Fatimy (to jedna z nagród), ale przede wszystkim podkreśliła, że zdobyta wiedza pomoże jej przejść przez życie. – Modlitwa czyni cuda – wyznała wzruszona laureatka. – Sporo się uczyłam do kolejnych etapów olimpiady i z radością odkrywałam, że Matka Boża z Fatimy, która jest uosobieniem nadziei i szczęścia, może nam wyprosić wiele łask u Boga. Dzięki poznaniu orędzia fatimskiego i modlitwie świat może być lepszy, piękniejszy – zwróciła uwagę nastolatka.

Uczestnicy olimpiady wyjechali z Lublina ubogaceni zawartymi przyjaźniami i zapisanym w sercu pięknem wschodniej części ojczyzny. Czas poznania miejsc, z którymi związani byli najwspanialsi ludzie Kościoła XX wieku w Polsce – św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – pomoże im podążać przez życie drogą maryjną, która zawsze prowadzi do Chrystusa. Wielu z nich zapewniło, że weźmie udział w kolejnej olimpiadzie, której finał zaplanowano na kwiecień 2018 r. w Łodzi. W 28. edycji uczestnicy zmierzą się z tematem „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu papieży Benedykta XVI i Franciszka”.

2017-03-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

W zawieszeniu

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję