Reklama

Niedziela Kielecka

Radziemice

Dzieci i młodzież w Wielkim Poście

W większości parafii w czasie Wielkiego Postu są organizowane nabożeństwa i katechezy wspierające świadome i aktywne przeżycie tego czasu w Kościele przez dzieci i młodzież. Należą do nich Drogi Krzyżowe, misteria czy działania pomocowe wobec osób w potrzebie

Niedziela kielecka 14/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Wielki Post

Dorota Herchel

Droga Krzyżowa w Radziemicach z udziałem dzieci

Droga Krzyżowa w Radziemicach z udziałem dzieci

W parafii św. Stanisława w Radziemicach udaje się z powodzeniem zaangażować dzieci w te inicjatywy. – Jest tak dużo chętnych, że trzeba nieraz dzielić zadania – mówi katechetka Aneta Banaś.

Na terenie parafii znajdują się 2 szkoły podstawowe i gimnazjum: Szkoła Podstawowa im. E. Kleszczyńskiego w Radziemicach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach oraz Szkoła Podstawowa w Ibramowicach. Uczniowie tych szkół to dzieci i młodzież z kilku parafii (Radziemice, Zielenice, Łętkowice, Wrocimowice, Pałecznica, Klimontów, Proszowice). W każdej szkole uczniowie przygotowują gazetkę lub gablotę tematyczną o Wielkim Poście i włączają się w akcję Jałmużna Wielkopostna.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci odbywa się w czwartki. Przygotowywane i prowadzone przez dzieci i młodzież, przyjmuje kształt małych misteriów. Młodzi uczestnicy przygotowują rekwizyty, wcielają się w różne postaci. Rozważania męki Pana Jezusa nawiązują do tematu roku duszpasterskiego i wydarzeń obchodzonych w Kościele, tak było np. w Roku Miłosierdzia czy w roku Jubileuszu Chrztu Polski. – W tym roku przypada 100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest to również czas przygotowania do misji, które odbędą się w naszej parafii w dniach 7-14 maja, stąd nadaliśmy nabożeństwom rys maryjny – mówi Aneta Banaś. Podkreśla, że dzieci bardzo lubią uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej; jeśli nie przeszkodzą jakieś infekcje, choroby, to ok. 80 proc. dzieci jest obecnych. W Wielkim Poście dzieci rozpoczęły także przygotowanie minispektaklu o objawieniach w Fatimie, o wezwaniu Matki Bożej do pokuty i nawrócenia.

Z kolei dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami uczestniczą w Drodze Krzyżowej Światła, podczas której rozważają tajemnicę sakramentu chrztu św. i dziękują za jego dar. Przynoszą świece od chrztu, a na zakończenie nabożeństwa odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

Reklama

Dzieci i młodzież uczestniczą także w Parafialnej Drodze Krzyżowej. Przyjęła się tradycja, że przedstawiciele różnych grup i stanów – także dzieci i młodzież – czytają rozważania oraz niosą krzyż. W niektórych latach każde dziecko przynosiło swój krzyż.

Drogi Krzyżowe łączone są również z wątkiem misyjnym. Każdego roku jedno nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest przygotowywane i prowadzone przez dzieci z koła misyjnego, działającego w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Uczniowie uczestniczą w Szkolnych Rekolekcjach Wielkopostnych. Razem z duszpasterzami przygotowują liturgie Mszy św. i nabożeństw, a niekiedy krótkie scenki związane rozważanym tematem.

Im bliżej Wielkanocy, tym więcej zajęć dotyczących bezpośredniego przeżywania Wielkiego Tygodnia i samych świąt.

W rodzinach lub w klasach uczniowie przygotowują tradycyjne palmy wielkanocne, by świętować wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W tym roku w ramach koła kreatywnego „Papierki” wykonywane są palmy na kiermasz, z którego ofiary częściowo będą przeznaczone na misje.

– Tradycją w naszych szkołach jest Poranek Wielkanocny, który odbywa się w ostatnim dniu zajęć szkolnych, czyli w Wielką Środę. Dzieci i młodzież przygotowują program artystyczny o wydarzeniach Wielkiego Tygodnia. Jest to uroczystość, w której uczestniczą uczniowie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych – opowiada Aneta Banaś.

Ks. proboszcz Stanisław Mika bardzo dba o dobrą współpracę ze szkołą, uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach – nie tylko religijnych, inspirując kolejne i wciąż nowe. Ciekawe i dynamiczne duszpasterstwo – nie tylko w Wielkim Poście – to efekt dobrej współpracy Proboszcza, katechetów, wielu nauczycieli i rodziców, którzy chętnie pomagają w przygotowaniu zajęć np. koła teatralnego, kreatywnego, tanecznego czy koła misyjnego. Wspólnym wysiłkiem powstają dekoracje, rekwizyty i stroje.

Wspólnym wysiłkiem jest realizowane ciekawe duszpasterstwo, a najmłodsi w parafii przechodzą rzetelną lekcję świadomego i aktywnego bycia katolikiem oraz członkiem określonej wspólnoty.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek potrzebuje braterstwa

Niedziela małopolska 13/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Wielki Post

Adam Bujak

Memento homo mori - śpiewają bracia

Memento homo mori - śpiewają bracia

W kolejne piątki Wielkiego Postu bazylikę św. Franciszka z Asyżu wypełniają wierni uczestniczący w nabożeństwie Piętnastu Stopni Męki Pańskiej. Ta forma wspólnej modlitwy ma swe korzenie w średniowieczu. W Krakowie jest znana od co najmniej 420 lat. A wszystko za sprawą Arcybractwa Męki Pańskiej, które przy klasztorze franciszkańskim trwa nieprzerwanie od 1595 r.!

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję